Քաղաքական 12:00 03/04/2018 Աշխարհում
Ինչու է Էրդողանն ահաբեկիչ տեսնում ամենուր․ Փարիզում, Պրիշտինայում, Երուսաղեմում և նույնիսկ՝ հայելու մեջ
Ինչպես ժամանակակից կյանքի անբաժան մաս դարձած բազմաթիվ այլ երևույթներ, այնպես էլ ահաբեկչությունը չունի համընդհանուր մեկ սահմանում, ինչն էլ միջազգային հարաբերություններում իրավունքի և քաղաքական նպատակահարմարության միջև մանևրելու մեծ դաշտ է ստեղծում։ Այլ կերպ ասած երկակի ստանդարտների կիրառման լայն հնարավորություն է առաջ գալիս, երբ կախված համատեքստից ու քաղաքական կոնյուկտուրայից միևնույն արարքը կարող է դիտարկվել տեռորիզմ կամ սեփական իրավունքների համար լեգիտիմ պայքար։ Միևնույն խումբը կարող է մեկի կողմից համարվել ահաբեկիչնների հանցախումբ, մյուսի կողմից արդարության համար պայքարող իդեալիստների լիգա։
Իհարկե, կան դեպքեր, երբ կա միջազգային կոնսենսուս այս կամ այն խմբին ահաբեկիչ համարելու հարցում, օրինակ՝ Ալ Քաիդան, Իսլամական պետություն կազմակերպությունը, Ջաբհաթ ալ-Նուսրան և այլն։ Բայց քիչ չեն նաև դեպքերը, երբ հակամարտության կողմերից մեկը, սովորաբար ավելի ուժեղը, սեփական գործողությունները հիմնավորելու համար դիմացինին հայտարարում է  ահաբեկիչ, և այդ պիտակավորման միջոցով «ավտոմատ» դառնում է բարոյապես ավելի բարձր և հավակնում է «հանդիսատեսի սիմպատիային»։
Այս մարտավարությունը բավականին հաճախ կարող ենք տեսնել Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի մոտ, ով գրեթե բոլորին, լինի դա ներքաղաքական պայքարում, թե միջազգային հարաբերություններում, ովքեր չեն կիսում իր մոտեցումները, անվանում է ահաբեկիչ կամ լավագույն դեպքում ահաբեկիչներին սատարող։
Անցած շաբաթ նա հերթական անգամ աչքի ընկավ բարոյախրատական «կրակահերթերով», որոնց թիրախն էին Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը և Իսրայելի վարչապետ Նեթանյահուն։ Վերջինիս նա անվանեց «ահաբեկիչ» և «օկուպանտ», այն բանից հետո երբ Բենյամին Նեթանյահուն, անդրադառնալով Գազայի գոտում Իսրայելի բանակի կողմից մարտի 30-ին իրականացրած գործողություններին Թուրքիայի նախագահի հնչեցրած քննադատությանը, թվիթերում գրել էր՝ «Աշխարհի ամենաբարոյական բանակին չպետք է բարոյականության դասեր տան նրանք, ովքեր տարիներ շարունակ անխտիր ռմբակոծել են քաղաքացիական բնակչությանը։ Ենթադրում եմ, թե ինչպես եք Ապրիլի 1-ը՝ սուտ ասելու օրը նշում Անկարայում»։
Էրդողանն իր հերթին անցած կիրակի Ադանայում տեղի ունեցած կուսակցական ժողովի ժամանակ դիմելով Նեթանյահուին նախ  նրան անվանեց «շատ թույլ ու խեղճ», ապա ավելացրեց, որ «մենք պայքարում ենք ահաբեկիչների դեմ, իսկ դուք՝ ոչ։ Քանի որ դուք ահաբեկիչ պետություն եք։ Դու նույնպես ահաբեկիչ ես»։
Թուրք-իսրայելական ամենաբարձր մակարդակով միմյանց նկատմամբ վիրավորանքների փոխանակումը վերջին տարիներին նորություն չէ։ Դրան ականատես եղանք 2009թ. հունվարին, երբ կրկին Գազայում Իսրայելի գործողությունների սուր քննադատությամբ հանդես եկավ Էրդողանը, 2010թ․ մայիսին «Մավի Մարմարա» նավի հետ կապված միջադեպից հետո, կամ բոլորին վերջերս՝ ԱՄՆ կողմից Երուսաղեմը որպես Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելուց հետո։
Ինչ վերաբերում է նախագահ Մակրոնին, ապա անցած ուրբաթ օրը նա արժանացավ Թուրքիայի նախագահի խիստ քննադատությանը, երբ Փարիզում ընդունեց քրդական «Սիրիական ժողովրդական ուժեր» /SDF/ կազմակերպության ներկայացուցիչներին։ SDF-ի կազմում առաջատար դիրք ունի քրդական YPG աշխարհազորը, որին Թուրքիան համարում է ահաբեկչական կազմակերպություն և որի դեմ պայքարում է հյուսիսային Սիրիայում։
«Ամենաբարձր մակարդակով ահաբեկչական կազմակերպության անդամներին հյուրընկալելը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ թշնամանք Թուրքիայի նկատմամբ» հայտարարել է Էրդողանը՝ նշելով, որ Թուրքիային խաբելու փորձ է արվում։ Կրկին Ադանայում ելույթի ժամանակ Էրդողանը մեղադրեց Ֆրանսիային ու հպարտորեն հայտարարեց. «Եվս մեկ անգամ հիշենք մեր այն հերոսներին, ովքեր բռնեցին ֆրանսիացիների և նրանց հետ ակտիվորեն համագործակցող հայ հրոսակների թևից ու դուրս շպրտեցին այս հողերից։ Այն ուժերը, որոնք երեկ հայերին էին հրահրում, այսօր նույն խաղը ուրիշների միջոցով են ուզում խաղալ»:
2016թ. ձախողված պետական հեղաշրջումից հետո թուրքական իշխանությունների՝ իրենց ընդդիմախոսներին «գյուլենիստ ու ահաբեկիչ» անվանելու տխրահռչակ պրակտիկան նոր դրսևորում է ստանում նաև միջազգային ասպարեզում։ Մարտի 31-ին Թուրքիայի նախագահը խիստ քննադատության է ենթարկել Կոսովոյի վարչապետ Ռամուշ Հարադինաջին, այն բանից հետո, երբ վերջինս աշխատանքից ազատել է ՆԳ նախարարին և անվտանգության ծառայության ղեկավարին։
Պաշտոնանկությունները հետևել են Կոսովոյում գյուլենիստների հետ կապ ունենալու մեջ կասկածվող 6 թուրք քաղաքացիների ձերբակալությանը և Թուրքիա արտահանձնմանը։ Ո՞ւմ հրահանգներն է կատարում Կոսովոյի վարչապետը, երբվանի՞ց եք սկսել պաշտպանել նրանց, ովքեր հեղաշրջում են կազմակերպել Թուրքիայում՝ հարցրել է նախագահ Էրդողանը և հոխորտացել, որ Հարադինաջին վճարելու է այդ արարքի համար։
Միայն այս վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում նախագահ Էրդողանի ելույթները, դրանց տոնն ու օգտագործված ոչ պատշաճ բառապաշարը, խոսում են այն մասին, որ Թուրքիայի առաջնորդը շարունակաբար արհամարհում է գործող միջազգային իրավակարգը և հարաբերման տարրական կանոնները։ Անհարգալից ու անհանդուրժող վերաբերմունքը թե՛ դաշնակից, թե՛ մրցակից պետությունների նկատմամբ, ուժային գործողությունների նախապատվությունը, հաճախ օգտագործվող պիտակավորումներն ու նեոօսմանյան հովանավորչական տոնը վկայում են այն մասին, որ գործող թուրքական իշխանությունները դուրս են եկել թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին վերհսկողությունից։
Ունենալ անկանխատեսելի, բռնկվող և ինչ-որ առումով իռացիոնալ ղեկավար, իսկական մարտահրավեր է ոչ միայն թուրքական ժողովրդավարության, այլ նաև ողջ տարածաշրջանի երկրների համար։ Ուստի երկարատև հեռանկարում նպատակահարմար կլինի, որ վերականգնվի Արևմուտք-Թուրքիա կառուցողական երկխոսությունը, մասնավորապես՝ ԵՄ անդամակցության բանակցությունների շրջանակում, ինչը Թուրքիային կվերադարձնի ոչ ուժային միջոցներով միջազգային հիմնախնդիրներ լուծելու պարադիգմ։
Իսկ թե ինչու է Թուրքիայի նախագահը ամենուր ահաբեկիչներ տեսնում, տարբեր պատճառներ ունի, բայց «գողություն անողն ամենաբարձրն է գոռում՝ բռնեք գողին» արտահայտությունն այստեղ կարող էր օգտակար լինել։ Միաժամանակ պետք է ընդունել, որ ահաբեկչության դեմ պայքարի նման մասշտաբային շահարկումը և մարդկանց օրինական մտավախությունների վրա նման կերպ վարպետորեն խաղալու համար մեծ տաղանդ է հարկավոր, որի պակասը նախագահ Էրդողանը չի զգում։

Политика 20:43 03/04/2018 Армения
Как многие явления, ставшие неотъемлемой частью современной жизни, так и терроризм не имеет универсального определения, что создает огромное поле для маневрирования между законом и политической целесообразностью в международных отношениях.
Говоря иными словами, это прекрасная возможность для применения двойных стандартов, когда в зависимости от контекста и политической конъюнктуры один и тот же поступок может рассматриваться в качестве терроризма или легитимной борьбой за свои права. Одна и та же группировка с одной стороны может рассматриваться в качестве террористической организации, с другой –  как группа идеалистов, борющихся за справедливость.
Конечно, есть случаи, когда по вопросу признания той или иной группы в качестве террористической имеется международный консенсус, к примеру, террористические группировки «Аль-Каида» или «Исламское государство» (ИГ, запрещена в РФ и ряде других государств), «Джабхат-аль-Нусра» и пр.. Однако немало случаев, когда одна из сторон конфликта, обычно сильная сторона, для обоснования собственных действий называет своего противника террористом, и посредством этого названия «автоматически» становится морально намного выше и удостаивается «зрительских симпатий».
Подобная тактика зачастую прослеживается у президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, который, казалось бы, всех, кто не разделяет его взгляды, будь то внутриполитическая борьба или международные отношения, называет террористами или в лучшем случае – стороной, поддерживающей терроризм.
На прошлой неделе Эрдоган вновь отличился «нравоучениями», мишенью которых оказались президент Франции Эммануэль Макрон  и премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху. Последнего он назвал «террористом» и «оккупантом» после того, как Нетаньяху ответил на критику Эрдогана в отношении  действий израильской армии, предпринятых 30 марта в ходе  столкновений на границе с сектором Газа.
«Эрдоган не привык к тому, что ему отвечают. Ему стоит начать привыкать. Не тому, кто оккупирует Северный Кипр, вторгается в курдский регион и уничтожает гражданское население в Африне, читать нам нравоучения о моральных ценностях»,– написал Нетаньяху на своей странице в социальной сети Facebook.
Турецкий лидер во время выступления в Адане в воскресенье назвал Нетаньяху «жалким», затем добавил: «Слышишь, Нетаньяху! Ты оккупант. И ты ведешь себя как оккупант на этих землях. Одновременно ты являешься террористом».
Турецко-израильский обмен оскорблениями на самом высоком уровне в последние годы не является новостью. Свидетелем этого мы стали в январе 2009 года, когда Эрдоган вновь выступил с острой критикой действий Израиля в секторе Газа, после инцидента с «флотилией свободы» 31 мая 2010 года или совсем недавно – после признания США Иерусалима столицей Израиля.
Что касается президента Макрона, то в минувшую пятницу он удостоился резкой критики турецкого лидера, когда в Париже принял представителей «Сирийских  демократических сил» (SDF). Ведущую роль в составе Сирийских  демократических сил играет отряд YPG, который Турция считает террористической организацией и против которого ведет борьбу в северной Сирии. Президент Реджеп Тайип Эрдоган и высокопоставленные турецкие лидеры были в ярости от этого шага. Эрддоган указал, что встреча Макрона с членами террористических группировок –  это фактически плевок в лицо Анкаре.
Печально известная практика властей Турции после попытки государственного переворота 2016 года называть оппонентов «террористами и гюленистами» получает новое проявление и на международной арене. Так, 31 марта президент Турции обрушился с критикой на премьер-министра Косово Рамуша Харадиная. Ранее Харадинай отправил в отставку главу МВД Флямура Сефая и директора Косовского разведывательного агентства Дритона Гаши. Причиной такого шага стало задержание шести сотрудников косовского колледжа «Мехмет Акиф» по подозрению в том, что они являются членами организации Гюлена (FETO).
Отставки последовали после ареста 6 граждан Турции, подозреваемых в связях с гюленистами в Косово и экстрадиции в Турцию. «Премьер Косово, по чьей инструкции предприняты были эти шаги? От кого ты защищаешь тех, кто пытался совершить государственный переворот в Турции?» – спросил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и заявил, что Рамуш Харадинай заплатит за свой поступок.
Только за последнюю неделю выступления Эрдогана, их тональность и ненадлежащая риторика говорят о том, что президент Турции последовательно игнорирует международную правовую систему и элементарные правила взаимоотношений.
Неуважительное и нетерпимое отношение как к партнерским, так и к соперническим государствам, предпочтение силовых действий, частое навешивание ярлыков и неоосманский покровительский тон доказывают, что действующие турецкие власти вышли за пределы как внутреннего, так и внешнего контроля.
Получить непредсказуемого, импульсивного и в некотором смысле иррационального руководителя – настоящий вызов не только для турецкой демократии, но также для всех стран региона. Посему в долгосрочной перспективе было бы целесообразно возобновить конструктивный диалог между Западом и Анкарой, в частности, в рамках переговоров по членству Турции в ЕС, что вернет эту страну в парадигму по решению международных проблем ненасильственными средствами.
Причин, по которым президент Турции во всем видит терроризм, множество, однако выражение, согласно которому «вор громче всех кричит – держи вора» как нельзя лучше подходит в данном случае. В то же время стоит признать, что для столь масштабной спекуляции на борьбе против терроризма и умелой игры на законных опасениях людей нужен огромный талант, недостатка которого у президента Эрдогана точно нет.