10:17 10/05/2019 Հայաստան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Արցախ կատարած այցից հետո այսօր վաղ առավոտյան անդրադարձել է Արցախը հակահեղափոխության օջախ դարձնելու մասին խոսակցություններին։
«Մամուլում շատ է գրվում, թե ոմանք փորձում են Արցախը դարձնել հակահեղափոխության օջախ:
Արցախյան վերջին այցից կիսեմ տպավորություններս. եթե ոմանք փորձեն Արցախը դարձնել հակահեղափոխության օջախ, Արցախի ժողովուրդը այն կդարձնի հեղափոխության օջախ»,-նշել է Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ տոնական օրերին Արցախում էր ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Արցախի Հանրապետության առաջին և Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ՝ ՀՀ գ․խավոր դատախազին ուղղված  Արցախի գործող ու նախկին նախագահների դիմումը չբավարարվեց։
«Հուսով ենք, որ Ձեր որոշմամբ հնարավորություն կընձեռեք, որպեսզի Արցախի Հանրապետության երեք ղեկավարներն էլ ներկա գտնվեն մայիսի 9-ի տոնակատարություններին Ստեփանակերտում և Շուշիում, ինչը, վստահաբար, համերաշխության և միասնականության ազդակ կդառնա ոչ միայն մեր հասարակության, այլև ամբողջ աշխարհի ու նաև հակառակորդի համար»,-դիմումում նշել էին Բակո Սահակյանն ու Արկադի Ղուկասյանը։

Политика 11:19 10/05/2019 Армения
Н. Пашинян: Если некоторые попытаются превратить Арцах в очаг контрреволюции, народ Арцаха превратит его в очаг революции
Премьер-министр Армении Никол Пашинян после визита в Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику, НКР) прокомментировал муссируемые слухи касательно того, что Арцах якобы становится очагом контрреволюции.
«В прессе часто пишут, мол, некоторые пытаются превратить Арцах в очаг контрреволюции.  Поделюсь своими впечатлениями от последнего визита в Арцах: Если некоторые попытаются превратить Арцах в очаг контрреволюции, народ Арцаха превратит его в очаг революции», – написал на своей странице в соцсети Facebook премьер Армении.
Напомним, что в праздничные дни третий президент Армении Серж Саргсян находился в Арцахе.
Отметим также, что к генпрокурору Армении Артуру Давтяну с просьбой изменить меру пресечения в отношении первого президента Арцаха и второго президента Армении Роберта Кочаряна обратились действующий и бывший президенты Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) – Бако Саакян и Аркадий Гукасян, однако, просьба не была удовлетворена.
«Надеемся, что своим решением предоставите возможность для того, чтобы все три руководителя Республики Арцаха участвовали в торжествах по случаю празднования 9 мая в Степанакрете и Шуши, что, несомненно, послужит сигналом солидарности и единства не только для нашего общества, но и всего мира, а также противника», – отметили в заявлении Бако Саакян и Аркадий Гукасян.