10:17 10/05/2019 Հայաստան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Արցախ կատարած այցից հետո այսօր վաղ առավոտյան անդրադարձել է Արցախը հակահեղափոխության օջախ դարձնելու մասին խոսակցություններին։
«Մամուլում շատ է գրվում, թե ոմանք փորձում են Արցախը դարձնել հակահեղափոխության օջախ:
Արցախյան վերջին այցից կիսեմ տպավորություններս. եթե ոմանք փորձեն Արցախը դարձնել հակահեղափոխության օջախ, Արցախի ժողովուրդը այն կդարձնի հեղափոխության օջախ»,-նշել է Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ տոնական օրերին Արցախում էր ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Արցախի Հանրապետության առաջին և Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ՝ ՀՀ գ․խավոր դատախազին ուղղված  Արցախի գործող ու նախկին նախագահների դիմումը չբավարարվեց։
«Հուսով ենք, որ Ձեր որոշմամբ հնարավորություն կընձեռեք, որպեսզի Արցախի Հանրապետության երեք ղեկավարներն էլ ներկա գտնվեն մայիսի 9-ի տոնակատարություններին Ստեփանակերտում և Շուշիում, ինչը, վստահաբար, համերաշխության և միասնականության ազդակ կդառնա ոչ միայն մեր հասարակության, այլև ամբողջ աշխարհի ու նաև հակառակորդի համար»,-դիմումում նշել էին Բակո Սահակյանն ու Արկադի Ղուկասյանը։

Politics 12:53 10/05/2019 Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia took to Facebook on Friday morning to warn against possible counterrevolutionary developments in Artsakh (Nagorno-Karabakh) after his trip to the country.
“Numerous media reports suggest some are trying to make Artsakh a hotbed of counterrevolution.
"Let me share my impressions from my latest visit to Artsakh: should anyone attempt to make Artsakh a hotbed of counterrevolution, the people in Artsakh will turn it into a hotbed of revolution,” the post read.
The PM visited Artsakh on May 9 to attend the triple holiday celebrations in the country. Armenia’s third President Serzh Sargsyan also took part in the ceremonies.
Meantime, a petition of the current and former Artsakh presidents for the release of second President Robert Kocharyan from custody to enable him to attend the official celebrations was turned down.