Իրավունք 17:23 24/06/2019 Հայաստան
Բարձրաստիճան անձանց էթիկայի հանձնաժողովը բողոքարկել է Վարչական դատարանի որոշումը, որով բավարարվել էր ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի հայցն ընդդեմ Էթիկայի հանձնաժողովի:  Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացել է Վաչագան Ղազարյանի փաստաբան Մհեր Հակոբյանից:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ դատարանը պարտավորեցրել էր հանձնաժողովին ոչնչացնել Ղազարյանի և նրա կնոջ 2017 թվականի տարեկան և 2018 թվականի պաշտոնի դադարեցման հայտարարագրերը և հօգուտ Ղազարյանին բռնագանձել 4000 դրամ` որպես դատական ծախս։
Մհեր Հակոբյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնել է, որ դատարանի վճիռն ու իրենց հայցը, ըստ էության, համընկել են. «Մեր հայցը բավարարվել է այն հիմքով, որ 2018 թվականի ապրիլի 9-ից սկսած  ՀՀ Պետական պահպանության ծառայության առաջին տեղակալը դադարել է լինել հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձ, հետևաբար՝ Էթիկայի հանձնաժողովը իրավասու չէր ընդունելու այդ հայտարարագրերը»:
Ինչ վերաբերում է դրանք ոչնչացնելուն, ըստ փաստաբանի՝ դա բխում է Սահմանադրությունից եւ Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին ՀՀ օրենքից, սակայն քանի դեռ հանձնաժողովը բողոքարկում է դատարանի որոշումը, հայտարարգրերը չեն ոչնչացվի:
Հունիսի 12-ին գործն ուղարկվել է Վարչական վերաքննիչ դատարան: Նիստը օրը դեռեւս հայտնի չէ:
Ինչ վերաբերում է ՍԴ որոշումից հետո Վաչագան Ղազարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու հարցը բարձրացնելուն, Մհեր Հակոբյանն ասել է, որ այդ միջնորդությունը դեռ քննարկման փուլում է. «Ժամկետներ դեռ ունենք, եթե քրեական գործով նախաքննական մարմինը որևէ բան չձեռնարկեց, այդ դեպքում արդեն ինքներս այդ ճանապարհով կգնանք»:
Վաչագան Ղազարյանը մեղադրվում է ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրերում իր ունեցած դրամական միջոցների իրական չափը թաքցնելու, ինչպես նաեւ ապօրինի հարստանալու մեջ։ Ղազարյանը  դիմել էր ՍԴ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 314.3-րդ հոդվածի կիրառումն իր նկատմամբ  Սահմանադրության համապատասխանության հարցը որոշելու նպատակով։

Право 17:35 24/06/2019 Армения
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц обжаловала решение Административного суда, которым был удовлетворен иск бывшего начальника охраны третьего президента Армении Сержа Саргсяна – Вачагана Казаряна – против комиссии по этике. Об этом «Фактинфо» сообщил  адвокат Вачагана Казаряна – Мгер Акопян
Суд обязал Комиссию уничтожить декларации Казаряна и его жены от 2017 года, а также декларацию о приостановлении полномочий на посту, который он занимал в 2018 году, и взыскать в пользу Казаряна 4 тыс. драмов за судебные издержки.
Мгер Акопян сообщил «ФактИнфо», что решение суда и их иск, по сути дела, совпали:
«Наш иск удовлетворен на том основании, что с 9-го апреля 2018 года первый заместитель Службы государственной охраны РА перестал быть лицом, обязанным предъявлять декларацию, следовательно, Комиссия по этике не была правомочна принимать эту декларацию».
Что касается их уничтожения, то, по словам адвоката, это вытекает из Конституции и закона РА «О защите личных данных», однако покуда нет решения по жалобе Комиссии на решение суда, декларации не будут уничтожены.
12 июня дело было направлено в Административный апелляционный суд. Дата заседания пока не обнародована.
Что касается затрагивания вопроса о приостановлении уголовного преследования в отношении Вачагана Казаряна после решения Конституционного суда, то Мгер Акопян заявил, что соответствующее ходатайство еще на стадии обсуждения. «Еще есть время. Если следственный орган не предпримет ничего, то в этом случае мы сами пойдем по этому пути», – сказал он.
Вачагану Казаряну предъявлено обвинение по части 2 статьи 314.3("Представление ложных данных в декларациях или сокрытие данных, подлежащих декларированию, которые повлекли уклонение от декларирования имущества или дохода в особо крупных размерах") и по части 1 статьи 310.1 ("Увеличение за отчетный период имущества и (или) уменьшение обязательств лица, имеющего обязательство по представлению установленной Законом Республики Армения "Об общественной службе" декларации, которые существенно превышают его законные доходы и не обосновываются ими, и если отсутствуют другие признаки преступления, являющиеся основанием для незаконного обогащения") УК РА.