Քաղաքական 16:15 12/02/2022 Արցախ
«Առաջին արցախյան պատերազմում օկուպացիայի են ենթարկվել Արցախի շատ տարածքներ՝ Գետաշենը, Շահումյանը, Մարտակերտի և Մարտունու շրջանների որոշ տարածքներ, իսկ վերջին պատերազմում՝ Արցախի տարածքի մեծ մասը»,-պատասխանելով Հադրութը և Շուշին վերադարձնելու հարցին՝ այսօր ԳԱԱ-ում իր գրքերի շնորհանդեսների ժամանակ ասաց Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը և նկատեց, որ այդ տարածքների վերադրաձի նպատակին կարող ենք հասնել, եթե ունենանք հզոր երկիր:
Մյուս կողմից էլ, նախարարի կարծիքով, բոլոր նախադրյալները կան հզոր երկիր դառնալու համար, բայց ամեն ինչ կախված է մեզանից, թե ինչնպես կաշխատենք և կկազամկերպենք գործընթացները:
«Մենք հավատում ենք, որ պետք է տարծքների վերադարձը լինի, բայց որպեսզի այն կյանքի կոչվի պետք է աշխատել»,-հայտարարեց Արցախի ԱԳ նախարարը և հավելեց. «Մենք երբեք չենք հրաժարվելու մեր տարածքներից, սա է ամենակարևորը, մնացածը մեր աշխատանքների, աշխարհաքաղաքական կոնյուկտուրաների արդի զագացումների հետևանք է»:

Политика 17:18 12/02/2022 Армения
Во время Первой Арцахской войны Азербайджаном были оккупированы многие территории Арцаха – Геташен, Шаумяновский район, некоторые территории Мартакертского и Мартунинского  районов, сейчас оккупирована большая часть территории Арцаха», – заявил на презентации своих книг в НАН Армении министр иностранных дел Республики Арцах (НКР) Давид Бабаян, отвечая на вопрос о деоккупации Гадрута и Шуши.
Он заявил, что для достижения поставленной цели необходимо сильное государство.
По его словам, есть все предпосылки для того, чтобы стать сильной страной, но все зависит от нас, как мы будем работать, как будем организовывать процессы.
«Мы верим в возврат территорий, но для того, чтобы он был реализован, мы должны работать», - заявил глава МИД Арцаха. «Мы никогда не откажемся от своих территорий, это самое главное, остальное – следствие нашей работы, текущего развития геополитической конъюнктуры», – указал он.