Ռուբեն Մելքոնյանը հրաժարվում է պատգամավորական մանդատից
«Հայաստան» դաշինքի անդամ, ԵՊՀ Արեւելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է,որ հրաժարվում է պատգամավորական մանդատից:
- 2020 թ. համազգային աղետից հետո, առավել քան երբևէ, կարիք կար հասարակության տարբեր շերտերի գիտելիքների, հմտությունների համախմբման՝ հանուն պետականության և հանուն պետականության անկումը կանխելու: Լինելով և շարունակելով մնալ անկուսակցական՝ որոշում էի կայացրել իմ մասնագիտական գիտելիքները բացի գիտա-կրթական ոլորտից, ծառայեցնել նաև ավելի գործնական, այդ թվում և՝ քաղաքական դաշտում, քանզի ստեղծված օրհասական իրավիճակում զուտ գիտա-կրթական գործունեությամբ պարփակվելը համարել և համարում եմ խուսափողականություն, իսկ հարմարվողական մտավորականությանը՝ մեծագույն աղետ պետության համար: Ուստի, մասնակցել եմ 2021 թ. խորհրդարանական ընտրություններին այս իշխանություններին այլընտրանք հանդիսացող ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի ցուցակով: Դա բացի քաղաքականից, միևնույն ժամանակ, իմ քաղաքացիական քայլն էր:
- Սակայն տարբեր պատճառներով ընտրություններում արձանագրված արդյունքներով Հայաստանում տեղի չունեցավ փոփոխություն, և պատերազմում պարտված ուժը շարունակեց կառավարել: Ցավոք, իրականացել և շարունակում են իրականանալ շատ մասնագետների, այդ թվում և իմ, այն կանխատեսումները, որ իշխանափոխության չիրականացումը Հայաստանի համար որևէ դրական հեռանկար չի խոստանում. այսօրվա իրավիճակը դրա լավագույն ապացույցն է:
- Սկսած 2018 թվականից և հատկապես 2020 թ. նոյեմբերից հետո՝ որպես ընդդիմադիր քաղաքացի, որպես թուրքագետ ունեցել եմ և հիմա էլ շարունակում եմ ունենալ իմ փաստարկված մոտեցումները և դիրքորոշումը հասարակական-քաղաքական գործընթացների վերաբերյալ, որոնք որևէ փոփոխության չեն ենթարկվել:
- Իրավիճակը փոխելուն հանձնառու ընդդիմադիր ուժերին տարբեր պատճառներով առ այսօր չի հաջողվել հասնել հաջողության: Չեմ ուզում գնահատական տալ այն գործողություններին, որոնց մշակման և իրականացմանը որևէ մասնակցություն չեմ ունեցել, սակայն այս ընթացքը և այսօրվա գործելաոճը ինձ համար առհասարակ ընկալելի չեն, և համարում եմ, որ վերջնական նպատակին հասնելու համար արվող քայլերը այս պահին և իրողություններին համարժեք չեն:
- Հատկապես այսօրվա Ազգային ժողովում և ներկայումս ստեղծված իրավիճակում իմ հավանական պատգամավորական գործունեությունը համարում եմ ոչ նպատակահարմար, քանզի դրա օգտակարությունը մեր պետականության համար կարծում եմ կլինի կամ զրոյական, կամ աննշան, ուստի որոշում եմ կայացրել հրաժարվել խորհրդարանական ընտրություններից գրեթե 1.5 տարի անց ինձ հասած պատգամավորական մանդատից և չեմ ուզում մասնակցել ինքնանպատակ գործընթացներին:
- Շարունակելու եմ հավատարիմ մնալ իմ ընդդիմադիր քաղաքացիական դիրքորոշմանը, իմ մասնագիտությունից բխող ճշմարտություններին և իմ գիտելիքներն ու հմտությունները անմնացորդ ծառայեցնելու եմ մեր պետականությանը, մեր լուսավոր երիտասարդ սերնդի կրթության գործին:
Հ.Գ. Վաղը մանդատից հրաժարվելու դիմումը կներկայացնեմ ԿԸՀ»,- գրել է նա:
- «Հրապարակ». «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորության մի շարք թեկնածուներ չեն վերցնի մանդատները
- Մանդատները վայր դրած պատգամավորները համարել են, որ պառլամենտում հնարավոր չէ որևէ բան անել. Արծվիկ Մինասյան
- «Հրապարակ». Արամ Վարդևանյանի մանդատը կփոխանցվի անվճար առողջապահական համակարգ խոստացող Ռիմա Ղազարյանին
- «Հրապարակ». Վահե Հակոբյանի և երկու պատգամավորի մանդատից հրաժարվելու որոշումն անսպասելի է եղել Դաշինքի համար
- Ընդդիմադիր պատգամավորների կողմից մանդատները վայր դնելուն հաջորդել է Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունը

Политика 19:14 05/12/2022 Армения
Декан факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ), доктор исторических наук, профессор Рубен Мелконян отказался принимать депутатский мандат.
- после общенациональной катастрофы 2020 года, как никогда прежде, возникла потребность в консолидации знаний, навыков разных слоев общества – во имя государственности и недопущения упадка государственности. Будучи и продолжая оставаться беспартийным, я принял решение поставить свои профессиональные знания, помимо научно-образовательной сферы, на службу более практичной, в том числе и политической, сфере, поскольку в сложившейся судьбоносной ситуации ограничиваться чисто научно-образовательной деятельностью считал и считаю уклончивостью, а представителей интеллигенции- конформистов – величайшей катастрофой для государства. Поэтому я участвовал в парламентских выборах 2021 г. в составе списка оппозиционного блока „Армения”, являвшегося альтернативой этой власти. Это был мой не только политический, но и гражданский шаг.
- Однако по разным причинам зарегистрированными на выборах результатами в Армении не произошло изменений, а потерпевшая поражение в войне сила продолжила править. К сожалению, сбылись и продолжают  сбываться сделанные многими специалистами, в том числе и мной, прогнозы, что неосуществление смены власти не обещает никаких положительных перспектив для Армении: сегодняшняя ситуация – лучшее тому доказательство.
- Начиная с 2018 года и особенно с ноября 2020 года, как оппозиционный гражданин, как тюрколог я придерживался и продолжаю придерживаться своих аргументированных подходов и позиций по общественно-политическим процессам, они каких бы то ни было изменений не претерпели.
- Оппозиционные силы, приверженные изменению ситуации, по разным причинам пока не преуспели. Я не хочу оценивать действия, в разработке и реализации которых я не участвовал, но нынешнее положение дел и нынешний стиль работы для меня совершенно не понятны, и я считаю, что предпринимаемые для достижения конечной цели шаги не соразмерны моменту и существующим реалиям.
- Особенно в сегодняшнем НС и в нынешней ситуации считаю свою возможную депутатскую деятельность нецелесообразной, потому что ее полезность для нашей государственности, думаю, будет либо нулевой, либо ничтожной, посему принял решение отказаться от доставшегося мне спустя почти 1,5 года после парламентских выборов мандата, не хочу участвовать в процессах, являющихся самоцелью.
– Продолжу сохранять приверженность своей оппозиционной гражданской позиции, вытекающим из собственной профессии истинам, своими знаниями и навыками буду без остатка  служить нашей государственности, воспитанию нашего молодого поколения.