Ադրբեջանի նախագահի՝ հայկական ատոմակայանի մասին հնչեցրած ապատեղեկատվությունը ինձ չի զարմացնում. Սերժ Սարգսյան
Սեուլում Միջուկային անվտանգության 2012թ. միջազգային գագաթնաժողովին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է Հայկական ատոմակայանի մասին Սեուլյան գագաթաժողովում Ադրբեջանի նախագահի ներկայացրած ապատեղեկատվությանը:
«Ադրբեջանի նախագահի՝ Հայկական ատոմակայանի մասին այստեղ հնչեցրած բացահայտ ապատեղեկատվությունը ինձ չի զարմացնում, որովհետև Հայաստանի մասին հերյուրանքներ տարածելը Ադրբեջանում վաղուց արդեն դարձել է գործելաոճ»,-երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի փոխանցմամբ, ասել է ՀՀ նախագահը:
«Ընդ որում, ամենաբարձր ամբիոններից խեղված են ներկայացվում ոչ միայն Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղին վերաբերող ամեն ինչ, այլև միջազգային հանրության՝ մեր և ձեր կողմից ընդունված փաստաթղթերը: Նույնիսկ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի` Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով հայտնի բանաձևերն են խեղաթյուրում, մոռանալով, որ իրենք են սկսել ռազմական գործողություններ, իրենք են հրաժարվել դադարեցնել դրանք, իրենք են, որ հիմա ամեն օր ռազմատենչ հայտարարություններ են անում և հրաժարվում Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը լուծել միջազգային իրավունքի հիման վրա»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Հանրապետության ղեկավարի խոսքով, Չեռնոբիլի և Ֆուկուսիմայի ողբերգություններից հետո շատերն են վերապահումներով մոտենում միջուկային էներգիայի ապագայի խնդիրներին: Որոշ հատուկ դեպքերում, ինչպիսին Հայաստանի դեպքն է, ըստ Նախագահ Սարգսյանի, քիչ այլընտրանք կա` ապահովելու համար մեր ժողովրդի կայուն զարգացումն ու կենսամակարդակի բարելավումը:

Politics 17:57 27/03/2012
Serzh Sargsyan: I am not surprised at misinformation about Armenian NPP spread by Azerbaijani President
In his address to the 2012 Seoul Nuclear Security Summit, President Serzh Sargsyan dwelt on misinformation about Armenian NPP spread by the Azerbaijani President at the Nuclear Summit.
“I am not surprised at the obvious misinformation about Armenian NPP spread by the Azerbaijani President because slandering Armenia has been Azerbaijan’s style for a long time,” the presidential press office quoted Serzh Sargsyan as saying.
“More, at the highest level, Azerbaijan spreads misinformation not only about Armenia and Nagorno-Karabakh, but also about documents passed by the international community. Azerbaijan even misrepresents famous United Nations Security Council resolutions on Nagorno-Karabakh, forgetting that it unleashed military operations and refused to cease them. Azerbaijan constantly makes bellicose statements and refuses to solve the Nagorno-Karabakh problem based on international law,” said Serzh Sargsyan.
According to the President, the Chernobyl accident and Fukushima tragedy aroused doubts about nuclear security. In some special cases, like Armenia, there are few alternatives to ensuring sustainable development of our people and improving its social conditions, stressed Serzh Sargsyan.