Աշխարհում 11:26 20/09/2014
Միացյալ Նահանգների նախագահ Բարաք Օբաման սեպտեմբերի 19-ին ստորագրել է օրինագիծ, որով ամերիկացի զինվորականներին թույլատրվում է զինել և վարժեցնել սիրիական չափավոր ընդդիմության ներկայացուցիչներն, ովքեր մարտեր են մղում «Իսլամական պետության» զինյալների դեմ: Այս մասին հաղորդում է «Ասոշիեյթիդ Պրես» գործակալությունը:
Ավելի վաղ օրինագիծը հավանության էր արժանացել Կոնգրեսի երկու պալատներում: Նախագիծը մշակվել էր Ներկայացուցիչների պալատի զինված ուժերի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ հանրապետական Հովարդ Մըքքեոնի կողմից:
Գործակալության տեղեկացմամբ, Պենտագոնի ներկայացուցիչները հայտարարել են, թե օրենքը կսկսի գործել 2015 թ-ից: Վարժանքներին ծրագրվում է ներգրավել շուրջ 5 հազար զինյալ:
Սիրիացի ընդդիմադիրներին զինելու և վարժեցնելու օրինագիծը առաջ էր քաշվել նախագահ Բարաք Օբամայի՝ «Իսլամական պետության» դեմ պայքարելու սեպտեմբերի 11-ին հրապարակված ռազմավարության շրջանակներում:

В мире 13:03 20/09/2014
Президент США Барак Обама в пятницу, 19 сентября, подписал закон, разрешающий американским военным вооружать и обучать умеренных сирийских повстанцев, борющихся против боевиков движения «Исламского государства» (ИГ) на Ближнем Востоке. Об этом сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на Associated Press.
По словам Обамы, мощная поддержка плана, предусматривающего вооружение и тренировку умеренной сирийской оппозиции, доказала, что граждане США едины в противостоянии ИГ. «Более 40 стран, включая арабский мир, теперь предложили свою помощь в рамках этой коалиции», — добавил он.
Ранее обе палаты Конгресса США одобрили план по оказанию помощи сирийским повстанцам в борьбе с движением «Исламское государство». Автором документа является председатель комитета по делам вооруженных сил палаты, республиканец Говард Маккеон.
По словам представителей Пентагона, план может начать реализовываться в 2015 году. В тренировках, как ожидается, будут задействованы 5 тысяч сирийцев.