Քաղաքական 11:50 17/04/2015
«ՀՀ-ն ամենաբարձր մակարդակով շարունակում է մասնակցել Արևելյան գործընկերություն կառույցների աշխատանքին»
Հայաստանն ամենաբարձր քաղաքական մակարդակով շարունակում է մասնակցել «Արևելյան գործընկերություն» բազմակողմ կառույցների աշխատանքին: Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հեռանկարին` «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի կազմակերպած առցանց հարցազրույցի ժամանակ նման տեսակետ է հայտնել Եվրոպական քաղաքականության հետազոտության կենտրոնի (Centre for European Policy Studies) ավագ փորձագետ, «ԵՄ արտաքին քաղաքականություն» և «քաղաքականություն ու հաստատություններ» միությունների ղեկավար Սթիվեն Բլոքմանսը:
«ՀՀ-ԵՄ համագործակցության խորհուրդը շարունակում է իր գործունեությունը, այն հարթակ է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և Եվրամիության արտաքին հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի, Արևելյան հարևանության քաղաքականության և ընդարձակման բանակցությունների հարցով հանձնակատար Յոհանես Հանի բանակցությունների համար»,- նշել է Ս.Բլոքմանսը:
Անդրադառնալով Ռիգայում մայիսի 21-22-ին կայանալիք «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովին բանախոսը նշել է, որ այս պահին դժվար է կանխատեսել, թե որքանով կհաջողվի «փրկել Հայաստան-ԵՄ ասոցացման
համաձայնագիրը՝ «արդեն հնացած Գործընկերության և համագործակցության համաձայնագիրը փոխելու փոխարեն»:
«Այս տարի մայիսի 21-22-ին կայանալիք Ռիգայի գագաթաժողովին վիզային ռեժիմի ազատականացումն ու Հայաստանի կողմից «Հորիզոն 2020» քաղաքացիական ավիացիայի համաձայնագրի ստորագրումը միակ սպասելիքներն են»,-շեշտել է Ս.Բլոքմանսը:
Փորձագետի կարծիքով, Հարավային Կովկասում ԵՄ ռազմավարական և տնտեսական շահերը, անկախ Ռուսաստան-Արևմուտք հակամարտությունից, դեռևս մնում են անփոփոխ:
Այնուամենայնիվ, ըստ Ս. Բլոքմանսի, տարածաշրջանում և Սև ծովում Կրեմլի վարած քաղաքանությունը կարող է փոփոխել Բյուսելի հնարավոր քայլերը:
Բանախոսի կարծիքով, այնուհանդերձ Ուկրաինայում գրանցած ֆիասոկոյի և Արևելյան գործընկերության` Վիլնյուսի գագաթնաժողովի անհաջողությունից հետո ԵՄ-ն ցանկացած պարագայում շահագրգռված է գործընկերության բոլոր երկրների հետ երկխոսության պահպանման մեջ:

Политика 13:21 17/04/2015
Армения продолжает участвовать на самом высоком политическом уровне в многосторонних институтах «Восточного партнерства». Об этом заявил старший научный сотрудник, руководитель подразделений «Внешней политики ЕС» и «Политика и институты» Центра европейских политических исследований (CEPS) Стивен Блокманс на организованной 16 апреля исследовательским центром «Регион» пресс-конференции.
«Совет по сотрудничеству ЕС-Армения продолжает существовать и служить платформой для переговоров на высоком уровне между министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном и Верховным представителем Федерикой Могерини, Европейским комиссаром Йоханнесом Ханом», – отметил он.
Коснувшись предстоящего 21-22 мая саммита «Восточного партнерства» в Риге, эксперт заявил, что «сейчас трудно предсказать, насколько удастся спасти Соглашение об ассоциации Армении с ЕС вместо замены устаревшего Соглашения о партнерстве и сотрудничестве».
«В настоящее время процесс либерализации визового режима и подписание Арменией соглашения в области гражданской авиации „Горизонт 2020” являются единственными ожидаемыми результатами от Рижского саммита 21-22 мая 2015 года», – добавил Стивен Блокманс.
При этом эксперт отметил, что стратегические и экономические интересы ЕС на Южном Кавказе остаются теми же, независимо от отношений Запада с Россией. Тем не менее, по словам Стивена Блокманса, позиция ЕС в вопросе отношений с Арменией, Азербайджаном и Грузией может измениться в результате действий России в регионе и в Черном море.
«С другой стороны, после фиаско в Украине и неудачи саммита Восточного партнерства в Вильнюсе, ЕС заинтересован в подтверждении своей приверженности ко всем странам Восточного партнерства и возобновлении позитивной повестки дня на майском саммите в Риге», – сказал он.