Կրթություն, գիտություն 14:48 14/08/2017 Հայաստան
Արագածոտնի մարզի Կարբի գյուղի Վահան Թեքեյանի անվան միջնակարգ դպրոցի աշակերտուհիները ԱՄՆ-ի Սիլիկոնե հովտում անցկացվող «Technovation» միջազգային մրցույթում ժեստերի հայերեն լեզուն սովորեցնող հավելվածով եզրափակիչ փուլ են անցել և արժանացել «Ժողովրդի ընտրություն» մրցանակին։ Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց Կարբիի Վահան Թեքեյանի անվան միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Սաթենիկ Հակոբյանը։
Մրցույթն անցկացվել է օգոստոսի 7-11-ը։ Տնօրենը տեղեկացրեց, որ թիմն այսօր վերադարձել է Հայաստան, սակայն դեռ չեն հասցրել հանդիպել և մանրամասն քննարկել աղջիկների հաջողությունները։
Հինգ աղջիկներից բաղկացած «Մեկ քայլ առաջ» թիմի կազմում են Աղավնի Հակոբյանը, Սոնա Ավետիսյանը, Սվետլանա Դավթյանը, Վիոլետա Մկրտչյանն ու Վարդանուշ Նազարեթյանը, թիմի ղեկավարն է դպրոցի ինֆորմատիկայի ուսուցչուհի Վարդանուշ Հովհաննիսյանը։
«Մրցույթը եղել է 6 առանձին անվանակարգերի համար՝ կրթություն, առողջություն, խաղաղություն, հավասարություն, աղքատություն, հավասարություն, որից բոլոր առաջին մրցանակակիրներին (մենք առաջինն ենք կրթություն անվանակարգում) հրավիրել էին Սիլիկոնյան հովիտ, որտեղ պետք է տրվեր նաև գրան պրին և հանդիսատեսը պետք է որոշեր լավագույն թիմին։
Թիմերը եղել են 2 տարիքային խմբերով՝ 6 ավագ թիմերից գրան պրիի է արժանացել Ղազախստանի թիմը, 6 կրտսեր թիմերից Հոնկ Կոգի թիմը, իսկ հանդիսատեսը ունենալով քվեարկության հնարավորություն, պետք է որոշեր 12 թիմերից լավագույնին և մենք արժանացանք «Ժողովրդի ընտրություն»՝  որպես լավագույն թիմ և լավագույն աշխատանք»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում մանրամասներ ներկայացրեց թիմի ղեկավար Վարդանուշ Հովհաննիսյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ առաջին մրցանակ ստացած բոլոր 6 ավագ թիմերը արժանացել են 10 000 դոլար մրցանակի՝ հավելվածը հետագայում զարգացնելու նպատակով։
Technovation Challenge –ը Աշխարհի խոշորագույն տեխնոլոգիական ձեռներեցության մրցույթ է 10-18 տարեկան աղջիկների համար, որը նախատեսում է 12 շաբաթյա առցանց ուսուցում, որի ընթացքում աղջիկները սովորում են բացահայտել, վեր հանել որևէ սոցիալական խնդիր իրենց համայնքում և պատրաստել բջջային հավելված` այն լուծելու համար։ Այս տարի միջոցառմանը մասնակցել են ավելի քան 100 երկրից շուրջ 11.000 աղջիկ: Մրցույթը Հայաստանում կազմակերպել են «Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը» հասարակական կազմակերպությունը և ՀՀ ԿԳՆ Կրթության ազգային ինստիտուտի «Ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» բաժինը։

Education 16:37 14/08/2017 Armenia
The schoolgirls of Vahan Tekeyan Basic School in Karbi village of Armenia's Aragatsotn Province were selected as finalists of the 2017 Technovation Challenge international competition, winning the People's Choice Award for an app to help people learn Armenian Sign Language.
The contest was held on 7-11 August in Silicon Valley, the Unites States. The Armenian schoolgirls’ team has already returned to Armenia, Satenik Hakobyan, Headmaster of Vahan Tekeyan Basic School told Panorama.am, adding that they have not yet met with the girls.
The team of the schoolgirls called “One Step Ahead” features Aghavni Hakobyan, Sona Avetisyan, Svetlana Davtyan and Violeta Mkrtchyan and Vardanush Nazaretyan, with Vardanush Hovhannisyan (Informatics teacher) as their mentor.
“The competition was held in six categories: peace, poverty, environment, equality, education, and health, with all the finalist teams [Armenian team was finalist in Education category] travelled to Silicon Valley to take part in World Pitch Summit award ceremony.
The Armenian team won the People's Choice Award,” the headmaster said, adding that all the six finalist teams have been granted $10,000 award to further develop their mobile applications.
The four girls from Kazakhstan behind a safety app called QamCare were crowned the winner of the Senior Division.
Technovation Challenge 2017 is the world’s largest technology entrepreneurship competition for schoolgirls aged 10-18. Its twelve-week program has a mission to inspire and empower young women to become leaders and innovators by solving problems in their community using technology and entrepreneurship.