Քաղաքական 10:00 25/09/2017 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ստորագրել է մի շարք հրամանագրեր: Արցախի  նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, նախագահի հրամանագրով սահմանվել է կառավարության հետևյալ կառուցվածքը.
պետական նախարար
առողջապահության նախարարություն
արդարադատության նախարարություն
արտաքին գործերի  նախարարություն
աշխատանքի, սոցիալական հարցերի եւ վերաբնակեցման նախարարություն
բնապահպանության  և բնական ռեսուրսների նախարարություն
գյուղատնտեսության նախարարություն
էկոնոմիկայի եւ արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարություն
կրթության, գիտության եւ սպորտի նախարարություն
մշակույթի, երիտասարդության հարցերի եւ զբոսաշրջության նախարարություն
պաշտպանության նախարարություն
քաղաքաշինության նախարարություն
ֆինանսների նախարարություն:
Սահմանվել են նաև պետական կառավարման այլ մարմիններ.
ազգային անվտանգության ծառայություն
ոստիկանություն
արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայություն:
Նախագահի հրամանագրով նշանակվել են.
պետական նախարար՝ Արայիկ Հարությունյանը
առողջապահության նախարար՝ Կարինե Աթայանը
արդարադատության նախարար՝ Արարատ Դանիելյանը
արտաքին գործերի  նախարար՝ Մասիս Մայիլյանը
աշխատանքի, սոցիալական հարցերի եւ վերաբնակեցման նախարար՝ Սամվել Ավանեսյանը
բնապահպանության  և բնական ռեսուրսների նախարար՝ Վազգեն Միքայելյանը
գյուղատնտեսության նախարար՝ Ժիրայր Միրզոյանը
էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար՝ Լևոն Գրիգորյանը
կրթության, գիտության և սպորտի նախարար՝ Նարինե Աղաբալյանը
մշակույթի, երիտասարդության հարցերի եւ զբոսաշրջության նախարար՝ Սերգեյ Շահվերդյանը
պաշտպանության նախարար՝ Լևոն Մնացականյանը
քաղաքաշինության նախարար՝ Կարեն Շահրամանյանը
ֆինանսների նախարար՝ Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Ըստ Նախագահի հրամանագրերի՝ սահմանվել են այն նախարարների կազմը, որոնց գործունեությունը համակարգվելու է պետական նախարարի կողմից, ինչպես նաև՝ պետական սեփականության և ֆինանսների կառավարման ոլորտում Նախագահի կողմից պետական նախարարին վերապահված լիազորությունների շրջանակը:
Նախագահի մեկ այլ հրամանագրի համաձայն՝ տեղի են ունեցել մի շարք կառուցվածքային փոփոխություններ,  մասնավորապես. Էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարությունից առանձնացվել է զբոսաշրջության վարչությունը և ընդգրկվել մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարություն կազմում:
Նախագահի աշխատակազմի կառուցվածքում ստեղծվել է «Կառավարության գործերի կառավարչություն» առանձնացված ստորաբաժանում, որը նախկին կառավարության աշխատակազմի իրավահաջորդն է: Նախկին կառավարության աշխատակազմի որոշ ստորաբաժանումներ ընդգրկվել են տարբեր մարմինների կազմում.
Պետական նախարարի աշխատակազմում են ընդգրկվել սոցիալ-տնտեսական վարչությունը, ինչպես նաև տարածքային կառավարման բնագավառում գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանումները:
Էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության կառուցվածքում են ընդգրկվել անշարժ գույքի կադաստրի եւ պետական գույքի կառավարման վարչությունները, գեոդեզիայի և հողային պետական տեսչությունը:
Աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման նախարարության կառուցվածքում են ընդգրկվել բնակարանային հարցերի վարչությունը, վերաբնակեցման եւ միգրացիայի բաժինը:
Նոր գործառույթներին համապատասխան՝ հաստատվել են Նախագահի աշխատակազմի, ինչպես նաև Նախագահի աշխատակազմի «Կառավարության գործերի կառավարչություն» առանձնացված ստորաբաժանման կանոնադրությունները եւ կառուցվածքները:
Նախագահի մեկ այլ հրամանագրով սահմանվել է կառավարության գործունեության կազմակերպման նոր կարգ:
Նույն օրը Նախագահն ստորագրել է հրամանագրեր, համաձայն որոնց՝ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արայիկ Լազարյանը նշանակվել է Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ: Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Դանիելյանը նշանակվել է Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ-պետաիրավական վարչության պետ:

Политика 10:02 25/09/2017 НКР
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Бако Саакян 25 сентября подписал ряд указов. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Указом президента утверждена следующая структура правительства:
государственный министр,
министерство здравоохранения,
министерство юстиции,
министерство иностранных дел,
министерство труда, социальных вопросов и миграции,
министерство экологии и природных ресурсов,
министерство сельского хозяйства,
министерство экономики и производственных инфраструктур,
министерство образования, науки и спорта,
министерство культуры, по вопросам молодежи и туризма,
министерство обороны,
министерство градостроительства,
министерство финансов.
Утверждены также другие органы государственного управления:
служба национальной безопасности,
полиция,
государственная служба по чрезвычайным ситуациям.
Указом президента назначены:
государственный министр – Араик Арутюнян,
министр здравоохранения – Карине Атаян,
министр юстиции – Арарат Даниелян,
министр иностранных дел – Масис Маилян,
министр труда, социальных вопросов и миграции – Самвел Аванесян,
министр экологии и природных ресурсов – Вазген Микаелян,
министр сельского хозяйства – Жирайр Мирзоян,
министр экономики и производственных инфраструктур – Левон Григорян,
министр образования, науки и спорта – Нарине Агабалян,
министр культуры, по вопросам молодежи и туризма – Сергей Шахвердян,
министр обороны – Левон Мнацаканян,
министр градостроительства – Карен Шахраманян,
министр финансов – Григорий Мартиросян.
Согласно указам президента утвержден состав тех министров, деятельность которых будет координироваться государственным министром, а также круг полномочий, предоставленных президентом государственному министру в сфере управления государственной собственностью и финансами.
Согласно другому указу президента произведен ряд структурных изменений, в частности:
из министерства экономики и производственных инфраструктур отделено управление по туризму и включено в состав министерства культуры, по вопросам молодежи и туризма;
в  структуре аппарата Президента создано отдельное подразделение – управление по делам правительства, которое является правопреемником бывшего аппарата правительства.
Некоторые подразделения бывшего аппарата правительства включены в состав разных органов:
в аппарат госминистра включены социально-экономическое управление, а также подразделения, выполняющие функции в сфере территориального управления;
в структуру  министерства экономики и производственных инфраструктур включены управление кадастра недвижимости и комитет по управлению государственным имуществом, государственная инспекция по геодезии и земельным вопросам;
в структуру  министерства труда, социальных вопросов и миграции включены управление по жилищным вопросам, отдел по заселению и миграции.
Согласно новым функциям утверждены уставы и структуры аппарата президента и отдельного подразделения аппарата Президента – управления по делам правительства.
Другим указом президента утвержден новый порядок организации деятельности правительства.
В тот же день президент Арцаха подписал указы, согласно которым заместитель руководителя аппарата президента Араик Лазарян назначен начальником управления по делам правительства – первым заместителем руководителя аппарата Президента. Заместитель министра юстиции Карен Даниелян назначен заместителем руководителя аппарата президента – начальником государственно-правового управления.