Քաղաքական 17:24 18/12/2017 Հայաստան
Հայաստան-ԵՄ համաձայնագիրը ստորագրելով՝ Հայաստանը հրրաշալի հնարավորություն ստացավ ընդլայնելու Եվրամիության հետ գործակցությունը և բարեփոխումներ իրականացնելու մի շարք ոլորտներում: Այսօր կայացած «Հայաստանը որպես կամուրջ ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև» քննարկման ժամանակ նման համոզմունք հայտնեց Գերմանահայկան ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերը՝ հավելելով, որ համաձայնագիրը նպաստում է  խաղաղությանն ու կայունությանը:
«Համաձայնագիրը ընդգրկում է ոլորտներ, որոնք կարևոր են ինչպես Հաաստանի, այնպես էլ Եվրամիության համար: Մեզ համար շատ կարևոր է քաղհասարակությունների միջև երկխոսությունը, կարևոր է, որ քաղհասարակությունն ավելի ինտենսիվերոն մասնակցի որոշումների կայացմանը: Դրան կնպաստի ԵՄ-ի հետ հանրային երկխոսությունը»,- ասաց նա:
Ալբերտ Վայլերի խոսքով, եվրոպական հարևանության քաղաքականությունն ուղղված չէ որևէ մեկի դեմ: Այս մասին, նրա հիշեցմամբ, բազմիցս հայտարարել է նաև Գերմանիայի կանցլեր Անգել Մերկելը: «Յուարքանչյուր երկիր ինքը պետք  էորոշի՝ ինչքան է ուզում մոտենալ ԵՄ-ին»,- ասաց եվրոպացի գործիչը:
Գերմանահայկան ֆորումի նախագահն ընդգծեց՝ գերմանացի ձեռնարկատերերը ակնկալում են, որ Հայաստանում կլինի ապահով տնտեական միջավայր՝ հարկային լավ պայամաններով: Նրա համոզմամբ, արտասհամնայն ներրումների համար Հայաստանում արդեն իսկ բարենպաստ մթմոլորտ է ձևավորվել:

Политика 18:42 18/12/2017 Армения
Альберт Вайлер: Армения получила возможность расширить взаимодействие с ЕС и произвести реформы в ряде сфер
Подписав 24 ноября в Брюсселе в рамках саммита Восточного партнёрства ЕС Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве с Евросоюзом, Армения получила возможность расширить взаимодействие с ЕС и произвести реформы в ряде сфер. Об этом сегодня на обсуждении по теме «Армения как мост между ЕС и ЕАЭС» заявил председатель Германо-Армянского форума Альберт Вайлер, добавив, что соглашение способствует миру и стабильности.
«Соглашение охватывает сферы, которые важны как для Армении, так и для ЕС. Для нас очень важен диалог между гражданскими обществами, важно более интенсивное участие гражданского общества в процессе принятия решений», – сказал он.
Альберт Вайлер указал, что политика европейского соседства не направлена против кого-то. Об этом, как он напомнил, многократно заявляла и канцлер ФРГ Ангела Меркель. «Каждая страна сама должна решить, до какой степени хочет сблизиться с ЕС», – подчеркнул европейский деятель.
Как подчеркнул Альберт Вайлер, немецкие предприниматели рассчитывают на обеспечение в Армении надежной экономической среды с хорошими налоговыми условиями. По его словам, для иностранных инвестиций в Армении уже сформирована благоприятная среда.