Հասարակություն 11:06 30/04/2020 Աշխարհում
Բոսնիա և Հերցեգովինայի մայրաքաղաք Սարաևոյի պատմական շենքերից մեկը՝ 1896թ․ կառուցված վիեցնիցան, ներկայիս քաղաքապետարանի շենքը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվան ընդառաջ ներկվել է Թուրքիայի դրոշի գույներով։ Թուրքական մամուլի պնդմամբ՝ նախաձեռնությունը նվիրված է եղել Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի՝ մեջլիսի հիմնադրման 100-ամյակին և Թուրքիայում որպես երեխաների տոն նշվող ապրիլի 23-ին։ Այս մասին գրում է regionmonitor-ը։
Սակայն աշխարհի յուրաքանչյուր անկյունում ինչպես աշխարհասփյուռ հայերի, այնպես էլ այլ ազգերի կողմից արդեն 105 տարի ոգեկոչվող Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվան ընդառաջ Սարաևոյում իրականացված նման քայլը բոլորովին էլ պատահականություն չէր կարող լինել։
Այս տեսակետն է արտահայտել նաև տեղական մամուլը։ Մասնավորապես՝ Բոսնիա և Հերցեգովինայի Մոստար քաղաքում լույս տեսնող «Dnevnik.ba» կայքը հրապարակել է Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցին նվիրված հոդված՝ «Թուրքիայի մեծարումը. ինչո՞ւ է «բազմազգ» Սարաևոն ժխտում ցեղասպանությունը» խորագրով: «Dnevnik.ba» կայքը համարվում է Բոսնիայի խորվաթների շահերն արտահայտող հիմնական աղբյուրը:
Հոդվածի սկզբում ներկայացվում են Հայոց ցեղասպանության իրականացման պատմական փաստերն ու լուսանկարները, իսկ այնուհետև անդրադարձ է կատարվում Սարաևոյի քաղաքապետարանի շենքը ապրիլի 24-ին Թուրքիայի դրոշով լուսավորելու հանգամանքին:
«Սարաևոն այդ նշանակալից օրը որոշեց, հնարավոր ամենաբաց կերպով, արժանին մատուցել թուրք եղբայրներին»- ասվում է հոդվածում:
Հոդվածում ուշադրություն է հրավիրվում այն հանգամանքի վրա, որ Սարաևոյի մամուլում իրարամերժ կարծիքներ են հնչել քաղաքապետարանի լուսավորման առնչությամբ. ոմանք գրել են, որ տոնում են Թուրքիայի ազգային ինքնուրույնության և երեխայի օրը, մյուսները պնդել են, որ քաղաքապետարանը լուսավորվեց համավարակի հետ պայքարում «թուրք եղբայրների» կողմից աջակցության համար:
Իրականում Սարաևոն Թուրքիայից օգնություն ստացել է, միայն թե, ինչպես նշում է հեղինակը, դա եղել է շաբաթներ առաջ՝ ապրիլի 8-ին: Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ Թուրքիան պատրաստվում է հումանիտար օգնության ևս մեկ խմբաքանակ ուղարկել Սարաևո։
Նման օգնության խնդրանքով երկրի կառավարությունը Թուրքիային դիմել էր ապրիլի սկզբին, իսկ ապրիլի 20-ի երեկոյան ստացվել էր Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի պատասխանը, ով Բոսնիա և Հերցեգովինային նշված օգնությունը տրամադրելու պատրաստակամություն էր հայտնել։
Նշվում է, որ սակայն քաղաքապետարանը չլուսավորվեց ապրիլի 20-ին: Փոխարենը լուսավորվեց թուրքերի կողմից կատարված ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը:
Նշենք, որ «բազմազգ» Սարաևոն հետևում է քաղաքի գեղատեսիլ մասերի լուսավորման միայն միջազգային թրենդերին: Հույս ունենք, որ չեն սկսի հետևել եղբայրների կողմից կատարված կոտորածների օրացույցին:
Հարց է ծագում. Ո՞ւմ դրոշը չէր լուսավորվում քաղաքապետարանի վրա: Ճիշտ պատասխանն է՝ Հայաստանի: Ի հիշատակ Ցեղասպանության զոհերի, նույն այդ ցեղասպանության տարելիցի օրը»- ասված է հոդվածում։
Այդ հոդվածի նմանությամբ ևս մի քանի նյութեր են հայտնվել Բոսնիայի և Հերցեգովինայի խորվաթական կայքէջերում: Հետաքրքրական են նաև այդ հոդվածների մեկնաբանությունները, որոնց մեծ մասում Թուրքիան ամենախիստ կերպով քննադատվում է Բոսնիայի արագ և հետևողական թուրքացման և մահմեդականացման համար: Միաժամանակ, բոսնիացի մահմեդականներին ծաղրում են Սրեբրենիցայի «ցեղասպանության» մասին քարոզչություն ծավալելու, իսկ հայերի և հույների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունները անտեսելու կամ ժխտելու մեջ:

Общество 14:03 30/04/2020 В мире
Одно из исторических зданий Сараево (1896 года, ныне здание муниципалитета), столицы Боснии и Герцеговины, в канун Дня памяти жертв Геноцида армян (24 апреля) окрасилось цветами турецкого флага.
Как передает regionmonitor.com, по сообщениям турецкой прессы, инициатива была посвящена 100-летию образования Великого национального собрания Турции, которое отмечается 23 апреля.
Однако такой шаг, предпринятый в Сараево накануне годовщины Геноцида армян, отмечаемого армянами всего мира и другими народами во всех уголках земного шара, не может быть случайным.
Подобная точка зрения была выражена также местной прессой. В частности, веб-сайт Dnevnik.ba опубликовал статью, посвященную 105-й годовщине Геноцида армян: Почему «многоэтнический» город Сараево отрицает геноцид? Dnevnik.ba считается основным источником, отражающим интересы хорватов в Боснии.
В начале статьи представлены исторические факты о Геноциде армян и фотографии, а затем обсуждается вопрос освещения здания мэрии Сараево в цвета турецкого флага 23 апреля.
«В этот знаменательный день Сараево решил самым открытым способом воздать должное турецким братьям», – говорится в статье.
В статье обращается внимание на то, что пресса Сараево выразила противоречивые мнения относительно освещения здания мэрии. Некоторые писали, что отмечали Национальный день независимости Турции и День защиты детей, а другие утверждали, что мэрия была освещена в знак поддержки турецких братьев в борьбе с эпидемией.
В действительности Сараево получал помощь из Турции, только, как отмечает автор статьи, это было несколько недель назад, 8 апреля. Позже стало известно, что Турция собирается отправить еще одну партию гуманитарной помощи.
Правительство обратилось к Турции за помощью в начале апреля, а вечером 20 апреля президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ответ выразил готовность предоставить упомянутую помощь Боснии и Герцеговине.
Однако здание мэрии было освещено цветами турецкого флага не 20 апреля. Вместо этого был выбран день памяти жертв Геноцида, совершенного турками.
«Следует отметить, что «многонациональный» Сараево следует только международным тенденциям освещения красивых районов города. Мы надеемся, что они не начнут следить за календарем массовых убийств, совершенных братьями.
Возникает вопрос. Чей флаг не был зажжен на мэрии? Правильный ответ – Армении. В память о жертвах Геноцида в его годовщину», – говорится в статье.