Քաղաքական 11:17 15/12/2022 Հայաստան
Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակն այլ կերպ, քան հումանիտար ճգնաժամ, հնարավոր չէ անվանել. Փաշինյան
Վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը ծայրաստիճան սրվել է։ Այսօր կառավարության նիստում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով Արցախում ստեղծված իրավիճակը։
«Ադրբեջանը նախ արգելափակել է Լաչինի միջանքցը, ապա փակել Լեռնային Ղարաբաղը բնական գազով մատակարարող խողովակը: Այս սադրիչ գործողությունների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները զրկվել են ազատ տեղաշարժի իրավունքից, հայտնվել են ձմեռային եղանակի պայմաններում իրենց բնակարանները ջեռուցելու դժվարությունների առաջ։ Հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ երեխաներ ձմռան ցուրտ պայմաններում մնացել են ճանապարհներին, բազմաթիվ ընտանիքներ ակամա կիսվել են՝ հայտնվելով շրջափակման տարբեր կողմերում»,- նշեց նա։
Փաշինյանը նաև ասաց, որ առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող քաղաքացիները զրկված են դեղորայքից և առողջապահական ծառայություններից, խափանվել են պարենի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումները:
«120 հազար մարդ շրջափակման մեջ փաստացի հայտնվել է պատանդի կարգավիճակում: Գազով ջեռուցվող դպրոցներն ու մանկապարտեզները հարկադրված դադարեցրել են աշխատանքները, ինչի հետևանքում շուրջ 22 000 երեխա զրկվել է կրթության իրավունքից:
Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակն այլ կերպ, քան հումանիտար ճգնաժամ հնարավոր չէ անվանել: Ընդ որում՝ այդ ճգնաժամն առաջացել է Ադրբեջանի կողմից իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունները չկատարելու հետևանքով: Ինչպես արդեն ասվել է բազմիցս, Լաչինի միջանցքի փակումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ուղղակի և կոպիտ ոտնահարում է Ադրբեջանի կողմից այն պարզ հիմնավորման, որ նշված հայտարարության վեցերորդ կետի համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո և Ադրբեջանը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը»,- հայտարարեց նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության խախտումները խրոնիկ բնույթ են կրում։ Մասնավորապես, ըստ նրա, հայտարարության առաջին կետում ամրագրված է ԼՂ հակամարտության գոտում կրակի ու բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման պահանջը, բայց Ադրբեջանն ապօրինի ռազմական գործողություններ է ձեռնարկել եռակողմ հայտարարության ստորագրումից 1 ամիս հետո` սկսած 2020թ-ի դեկտեմբերի 13-ից։
«Մասնավորապես, Ադրբեջանը օկուպացրեց ԼՂ Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերը։ 2022թ-ի մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈւ–ն ներխուժեց ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտում գտնվող Փառուխ գյուղի հատվածի Քարագլուխ բարձունքը, որտեղ շարունակում է մնալ մինչ օրս։ Նմանատիպ ռազմական գործողություններ ԼՂ-ում տեղի են ունեցել նաև դրանից առաջ և հետո։ Ադրբեջանի ԶՈւ-ի կողմից  հրադադարի խախտման դեպքերը շփման գծում շարունակում են պարբերական բնույթ կրել»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ եռակողմ հայտարարության 1-ին կետի կոպտագույն խախտում է նաև Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածքների օկուպացիան` 2021թ-ի մայիսի 11-ի, նոյեմբերի 14-ի և 2022թ-ի սեպտեմբերի 13-ի սադրանքների հետևանքով։ Եռակողմ հայտարարության 1-ին կետի դրույթների կոպտագույն խախտում է նաև Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի ամենօրյա խախտումները` Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով։
Ըստ նրա՝ վերոնշյալ գործողությունները խախտում են նաև հայտարարության 3-րդ կետը, որի համաձայն՝ ԼՂ-ում ձևավորվում է շփման գիծ՝ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության ներքո:
«Ադրբեջանի շարունակական պնդումները, թե Լեռնային Ղարաբաղ գոյություն չունի, նույնպես եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում է: Ադրբեջանը կոպտորեն և շարունակաբար խախտում է նաև հայտարարության 7-րդ կետը, որի համաձայն՝ ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են ԼՂ տարածք և հարակից տարածքներ ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գլխավոր հանձնակատարի  աշխատակազմի վերահսկողության ներքո: Մինչև այժմ ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները Ադրբեջանի կողմից  հարուցված խոչնդոտների պատճառով չեն կարողացել մուտք գործել ԼՂ:  Մինչև այժմ ԼՂ Հադրութի շրջանից բռնի տեղահանված քաղաքացիների հարցերը լուծված չեն»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Մեջբերելով եռակողմ հայտարարության համապատասխան հոդվածի ձևակերպումը, որտեղ նշված է՝ փախստականները վերադառնում են ԼՂ տարածք, նշեց, որ այս ձևակերպումը նշանակում է՝ կա Լեռնային Ղարաբաղ, այն ունի տարածք: «Ասել, թե գոյություն չունի Լեռնային Ղարաբաղ, Ադրբեջանն, ըստ էության,  հայտարարում է, որ փախստականները վերադառնալու տեղ չունեն, ինչը ոչ միայն եռակողմ հայտարարության, այլև հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտում է»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը շարունակաբար և կոպտորեն խախտում է նաև 2020 թ-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը՝ պնդելով, թե Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է միջանցք տրամադրի: «Բազմիցս եմ ասել, որ ՀՀ տարածքով որևէ միջանցքի գոյություն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը չի նախատեսում: Նման բան չի նախատեսում նաև Հայաստանի կողմից ստորագրված որևէ փաստաթուղթ: Բնականաբար, անհեթեթ են և նույնիսկ՝ տգետ են բոլոր այն պնդումները, թե Հայաստանը բանավոր նման խոստում է տվել որևէ մեկի:
Ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի դրույթների իրականացմանը, որը, հիշեցնեմ, տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման մասին է: Եռակողմ հայտարարությունն այս գործընթացում Հայաստանի Հանրապետության սուվերենության որևէ սահմանափակում չի նախատեսում, և հետևաբար՝ Հայաստանը ցանկացած պահի պատրաստ է ճանապարհների վերաբացմանը, նոր ճանապարհների կառուցմանը, ինչպես նաև շահագործմանը, ինչպես նախատեսված է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ»,- նշեց նա։
Փաշինյանը նշեց, որ Ադրբեջանի կողմից իր իսկ ստանձնած պարտավորությունների խրոնիկ խախտումներ են միջազգային պատշաճ գնահատականի արժանացնելը հիմնական հավաքական աշխատանքը պետք է լինի: Ըստ նար՝ դիվանագիտական ծառայությունը, բոլոր գերատեսչությունների արտաքին կապերով զբաղվող ստորաբաժանումները, խորհրդանական դիվանագիտությունը, կառավարող ուժը, ընդդիմությունը, հասարակական կազմակերպությունները, սփյուռքի ներկայացուցիչները, արտաքին կապեր ունեցող ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք, սոցիալական ցանցերի օգտատերերը պետք է իրենց լուման ներդնեն այս գործում՝ ի ցույց դնելու համար, որ Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի եռակողմ հայտարարության պարբերական խախտումները նախևառաջ Լեռնային Ղարաբաղին ցեղասպանության կամ հայրենազրկան ենթարկելու նպատակ ունեն:
«Ադրբեջանը շարունակաբար իրագործում է Լեռնային Ղարաբաղն առանց հայերի քաղաքականություն և մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ այս քաղաքականությունը պատշաճ միջազգային գնահատականի արժանանա»,- ասաց նա։

Политика 13:50 15/12/2022 Армения
В последние дни гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе крайне обострилась. Об этом на заседании правительства 15 декабря заявил Никол Пашинян, представляя текущую ситуацию в Арцахе.
«Азербайджан сперва перекрыл Лачинский коридор, а затем перекрыл газопровод, снабжающий Нагорный Карабах природным газом. В результате этих провокационных действий жители Нагорного Карабаха лишены права на свободное передвижение, столкнулись с трудностями в отоплении своей жилплощади в условиях зимы, тысячи людей, в том числе дети, остались на дорогах, многие семьи невольно разлучены, люди оказались по разные стороны блокады», – отметил он.
Пашинян указал также, что граждане с серьезными проблемами со здоровьем лишены лекарств и медицинских услуг, нарушены поставки продовольствия и других предметов первой необходимости.
«120 000 человек в блокаде, фактически, оказались в статусе заложника. Отапливаемые природным газом школы и детские сады были вынуждены прекратить работу, в результате чего около 22 000 детей лишились права на образование», – сказал Пашинян.
«Ситуацию в Нагорном Карабахе иначе как гуманитарным кризисом назвать невозможно. При этом, этот кризис возник в результате невыполнения Азербайджаном своих международных обязательств. Как уже неоднократно говорилось, закрытие Лачинского коридора является прямым и грубым нарушением Азербайджаном трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года на том простом основании, что согласно пункту 6 [Заявления], Лачинский коридор находится под контролем миротворческого контингента Российской Федерации в Нагорном Карабахе, и Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. По сути, это прямая цитата из трехстороннего заявления от 9 ноября. А Заявление является документом, под которым стоит в том числе подпись президента Азербайджана», – подчеркнул Пашинян.
По его словам, нарушения Азербайджаном трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года носят хронический характер. А эти нарушения таковы:
«в первом пункте Заявления зафиксировано прекращение огня и всех боевых действий в зоне нагорно-карабахского конфликта. Вопреки этому пункту, с 13 декабря 2020 года, т.е. через месяц после подписания трехстороннего Заявления, Азербайджаном были предприняты незаконные военные действия, в частности, в виде оккупации сел Хцаберд и Хин Тагер Нагорного Карабаха. 24 марта 2022 года подразделения вооруженных сил Азербайджана вторглись в зону ответственности миротворческих сил Российской Федерации в Нагорном Карабахе, в районе подхода к селу Караглух, и продолжают оставаться там по сей день. Подобные военные действия имели место и до, и после этого, нарушения режима прекращения огня вооруженными силами Азербайджана в Нагорном Карабахе продолжают носить периодический характер.
Грубым нарушением 1-го пункта трехстороннего Заявление является также оккупация Азербайджаном территорий Республики Армения в результате провокаций 11 мая 2021 года, 14 ноября 2021 года и 13 сентября 2022 года.
Грубым нарушением Азербайджаном положений 1-го пункта трехстороннего Заявление являются также ежедневные нарушения режима прекращения огня вдоль армяно-азербайджанской границы.
Вышеупомянутые действия также нарушают 3-й пункт трехстороннего Заявления, согласно которому в Нагорном Карабахе формируется линия соприкосновения под ответственностью миротворческого контингента Российской Федерации в Нагорном Карабахе.
Постоянные утверждения Азербайджана о том, что Нагорного Карабаха не существует, также является грубым нарушением трехстороннего Заявления, о чем я неоднократно говорил по разным поводам.
О нарушениях 6-го пункта трехстороннего заявления я уже упомянул выше в связи с деятельностью Лачинского коридора.
Азербайджан также грубо и постоянно нарушает 7-й пункт Заявления, согласно которому внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного Комиссара ООН по делам беженцев. До сих пор представители ООН не могут попасть в Нагорный Карабах из-за препятствий со стороны Азербайджана. До сих пор не решены вопросы вынужденно перемещенных граждан из Гадрутского района Нагорного Карабаха.
Хочу обратить ваше внимание на формулировку вышеупомянутого пункта трехстороннего Заявления. Цитирую: “Беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха”. Эта формулировка означает, что есть Нагорный Карабах и у Нагорного Карабаха есть территория, и говоря, что Нагорного Карабаха не существует, и не признавая существование такого территориального образования, Азербайджан, по сути, заявляет, что беженцам некуда возвращаться, что является грубым нарушением не только трехстороннего Заявления, но и гуманитарного права.
Азербайджан также грубо нарушает 8-й пункт трехстороннего Заявления, в котором говорится о необходимости обмена военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами. До сих пор Азербайджан удерживает и отказывается вернуть в Армению как минимум 33 пленных, заложников и других удерживаемых лиц, что также является грубым нарушением не только трехстороннего Заявления, но и гуманитарного права.
Азербайджан также постоянно и грубо нарушает 9-й пункт трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года, утверждая, что Республика Армения должна предоставить коридор. Я неоднократно говорил, что трехстороннее Заявление от 9 ноября 2020 года не предусматривает существования какого-либо коридора через территорию Республики Армения. Такого не предусматривает ни один документ, подписанный Арменией. Естественно, все утверждения о том, что Армения кому-то дала какое-то устное обещание, абсурдны и даже невежественны.
Как раньше, так и сейчас Республика Армения готова осуществить положения 9-го пункта трехстороннего Заявления, которая, напомню, касается разблокирования экономических и транспортных коммуникаций региона. Трехстороннее Заявление не предусматривает каких-либо ограничений суверенитета Республики Армения в этом процессе, и следовательно, Армения в любое время готова к открытию дорог, строительству, а также эксплуатации новых дорог, как это предусмотрено законодательством Республики Армения».