Քաղաքական 14:40 20/09/2014
«ՀՀ-ի սկզբունքային դիրքորոշումը ղարաբաղյան հարցում լիակատար ընկալում է գտնում միջազգային հանրության կողմից»
Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ շարունակում է համատեղ ջանքերը` հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովում ունեցած ելույթում ասել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա նշել է, որ 2009-2013թթ. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից արված հինգ կարևորագույն համատեղ հայտարարությունները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ, վերահաստատում են, որ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը այսօր լիակատար ընկալում է գտնում միջազգային հանրության կողմից։
«Չնայած Ադրբեջանում ամենաբարձր մակարդակով հնչեցվող սադրիչ, և ռազմատենչ հայտարարություններին, խաղաղությունը խարխլելու շարունակական փորձերին, միջազգային հանրությունը շարունակում է ջանքերը Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ հետ բերելու նպատակով։ Դրա մասին են վկայում եռանախագահ երկրների կողմից արված վերջին կոչերը։ Խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանն են ուղղված համանախագահ երկրների նախաձառնությամբ կազմակերպված օգոստոսին՝ Սոչիում, սեպտեմբերին՝ Նյուպորտում և հոկտեմբերին՝ Փարիզում նախատեսված Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումները»,- նշել է արտգործնախարար Է. Նալբանդյանը:

Политика 15:27 20/09/2014
Глава МИД: Позиция Армении по вопросу Карабаха находит полноценное понимание у международного сообщества
Армения вместе со странами-сопредседателями Минской группой ОБСЕ продолжают прикладывать совместные усилия с целью урегулирования карабахского конфликта исключительно мирным путем. Об этом заявил министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян на V форуме Армения-Диаспора.
По словам главы армянского внешнеполитического ведомства, 5 важнейших совместных заявлений глав стран-сопредседателей МГ ОБСЕ касательно урегулирования карабахского конфликта подтверждают, что принципиальная позиция Армении сегодня находит полноценное понимание у международного сообщества.
«Несмотря на озвучиваемые в Азербайджане на самом высоком уровне провокационные и воинственные заявления, систематические попытки азербайджанской стороны подорвать мир, международное сообщество продолжает прилагать усилия с целью возвращения Азербайджана в конструктивное русло. Об этом свидетельствуют последние призывы стран-сопредседателей. На исключительно мирное урегулирование проблемы нацелены и организованные по инициативе стран-сопредседателей МГ ОБСЕ встречи президентов Армении и Азербайджана в Сочи в августе и в Ньюпорте в сентябре, а также предстоящая встреча Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Париже», – отметил глава МИД РА.