Քաղաքական 17:52 19/12/2011
Երեք օր առաջ թալիշաբնակ Լենքորանի Նարիբանաբադ գյուղում բնակիչների և սահմանապահների ու ոստիկանության միջև սկսված հակամարտությունը դեռևս շարունակվում է: Ադրբեջանի ՆԳՆ տվյալներով` դեկտեմբերի 15-ին մի խումբ գյուղացիներ ձուկ բռնելու համար ծով են դուրս եկել: Սահմանապահները ձերբակալել են նրանցից 9-ին` պատճառաբանելով, թե նրանք խախտել են պետական սահմանը:
Սակայն իրականում սահմանապահները ձուկ որսալու համար գյուղացիներից ապօրինաբար սահմանված գումար են պահանջել, ինչը ձկնորս գյուղացիները հրաժարվել են վճարել: Նարիմանաբադ գյուղի հարյուրավոր բնակիչներ պահանջել են ազատ արձակել գյուղացիներին: Սահմանապահների և ոստիկանների հետ բախման արդյունքում մի գյուղացի սպանվել է, 10 գյուղացի ձերբակալվել է, մի զինվորականի էլ գյուղացիները պատանդ են վերցրել: Իրավիճակը խիստ սրվելու պաշտճառով, Ադրբեջանի ղեկավարությունը զորք է մտցրել Լենքորան և Նարիմանաբադ:
«Բիզիմ յոլը» հայտնում է, որ միջադեպի ժամանակ հրազենից վիրավորված Ռամիզ Խանքիշիևի եղբայրը` Իսրայիլը պատմել է, որ եղբոր վրա կրակել են իր տան բակում:
«Գիշերվա կեսին ոստիկանները հարձակվեցին նրա տան վրա: Ամեն ինչ տակնուվրա արեցին: Նրան վիրավորած գնդակն իմ ձեռքում է: Մեզ ասացին, որ Խոջալուից էլ վատ օրի ենք գցելու բոլորիդ: Դա սադրանք է մեր նախագահի դեմ: Բնակչությանը գնդակոծության ենթարկեցին: Մարդկանց վիրավորեցին իրենց տներում: Արցունքաբեր գազ օգտագործեցին ժողովրդի դեմ»,- ասում է Նարիմանաբադի բնակիչը:
Զրահատեխնիկայի տակ ընկած և ձեռքերն ու ոտքերը ջարդած գյուղաբնակ Ռահիլ Վելիևի վիճակը շատ ծանր է: Նրա վրայով զրահապատ մեքենա է անցել: Այժմ նա գտնվում է Լենքորանի հիվանդանոցում: Ոստիկանները ձերբակալել են միջադեպից անտեղյակ բազմաթիվ գյուղացիների:
Գյուղացիներին իրենց «ենթարկեցնելու» համար սահմանապահները հաճախ են հարձակվում ձկնորսական նավակների վրա: Նման միջադեպերից մեկի ժամանակ գյուղացիների մի նավակը խորտակվել է, երեք երիտասարդների դիակները մինչ այժմ չեն հայտնաբերվել:
Մասալլիում հրապարակվող «Հարավի լուրեր» թերթի խմբագիր Զահիր Ամանովի խոսքով` ձկնորսությունն այդ մարդկանց ապրուստի միջոցն է, բայց իշխանությունների թողտվությամբ, սահմանպահներն ու ոստիկաններն ամեն տեսակի սահմանափակումներ են հորինում նրանց համար:
«Ձուկն ափից 2 կմ հեռավորության վրա է, սահմանապահները թույլ չեն տալիս հատել այդ սահմանը: Նրանք խորտակում են գյուղացիների նավակները և հայտարարում, թե վթար է տեղի ունեցել: Լուրեր են պտտվում, որ նրանք գյուղացիներին չեն թողնում խորանալ ծովում` իրենց թմրանյութերի առևտրին չխանգարելու համար: Վերջին իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ գյուղացիների համբերությունը հատել է»,-ասել է խմբագիրը:
Նարիմանաբադի բնակիչները հայտարարել են, որ եթե իրենց համագյուղացիներին բաց չթողնեն, իրենք Բաքվում նախագահի նստավայրի մոտ բողոքի ակցիա կանցկացնեն:

Общество 16:28 19/12/2011
Пострадавшие от столкновений с полицией талыши: «Они пригрозили, что с нами расправятся хуже, чем в Ходжалу»
Начавшиеся три дня назад столкновения жителей талышенаселенного села Нариманабад Ленкораньского района Азербайджана с полицией продолжаются. По данным МВД Азербайджана, 15-го декабря группа местных рыболовов вышла в море, и пограничники арестовали их по обвинению в нарушении госграницы. Однако на самом деле, пограничники потребовали от рыбаков «откат» больше обычного, но рыбаки отказались им платить.
Сотни жителей Нариманабада вышли на улицу и потребовали освободить односельчан. В результате столкновений с полицией и пограничниками был убит местный житель, 10 человек были арестованы, а один военный был взят в плен протестующими. Из-за резкого обострения ситуации власти Азербайджана ввели войска в Ленкорань и Нариманабад.
Как сообщает газета «Бизим йол», брат раненного из огнестрельного оружия Рамиза Ханкишиева, Исраил рассказал, что стреляли во дворе дома пострадавшего. «Ночью полицейские напали на его дом, все перевернули вверх дном. Ранившая его пуля находится у меня. Нам сказали, что расправятся с нами хуже, чем в Ходжалу. Это провокация против нашего президента. Население расстреляли, ранили людей в их же домах, применили слезоточивый газ против мирных жителей»,- рассказывает житель Нариманабада.
Состояние другого жителя села - Рахила Велиева, попавшего под бронетехнику крайне тяжелое. По нему проехалась бронированная машина и раздробила ему кости рук и ног. Сейчас он находится в городской больнице Ленкорани.
Полицейские арестовали также многих местных жителей, не имеющих отношение к акции протеста. Такие акции устрашения и «контроля» над населением часто применяются пограничниками, нападающими на катеры рыбаков. В результате одного из таких инцидентов катер потонул, а трупы трех молодых людей до сих пор не найдены.
Редактор массаллинской газеты «Новости Юга» Захир Аманов рассказал, что рыболовство - единственный способ выжить для этих людей, однако с попустительства властей местные пограничники и полицейские чинят всяческие препятствия. «Рыба находится на расстоянии 2 км. от берега и пограничники не разрешают заплывать так далеко. Они топят лодки местных жителей и заявляют, что произошел несчастный случай. Есть сведения, что они не разрешают рыбакам заплывать далеко, чтобы те не мешали торговле наркотиками. Последние события показывают, что терпение граждан иссякло»,- рассказал редактор.
Жители Нариманабада заявили, что устроят у администрации президента акцию протеста, если их односельчан не отпустят на свободу.