Իրավունք 13:40 11/02/2016 Աշխարհում
«ՅՈՒԿՕՍ»-ի նախկին սեփականատեր Միխայիլ Խոդորկովսկու նկատմամբ Ինտերպոլի գծով միջազգային հետախուզում է հայտարարվել` Նեֆտեյուգանսկի քաղաքապետի սպանության գործով: Այս մասին տեղեկացնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
ՌԴ Քննչական կոմիտեն դեռ դեկտեմբեր ամսին էր միջազգային հետախուզում հայտարարել, սակայն նրա ազգանունը Ինտերպոլի բազայում դեռևս չկար: Սակայն այժմ ՌԴ Ինտերպոլի ազգային բյուրոն՝ հիմնվելով ՌԴ Ներքին գործերի նախարարության կողմից ստացված նյութերի վրա, Խոդորկովսկու նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարել։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Միխայիլ Խոդորկովսկու վերաբերյալ, ով ներկայումս Մեծ Բրիտանիայում է, դատարանը  ձերբակալության որոշում էր կայացրել: Վերջինս չի ընդունել իրեն ներկայացված մեղադրանքն ու հայտարարել է, որ առնչություն չունի Նեֆտեյուգանսկի քաղաքապետ Վլադիմիր Պետուխովի մահվան հետ:
Նեֆտեյուգանսկի քաղաքապետը սպանվել է 1988 թվականի հունիսի 26-ին: Սպանությունը կազմակերպելու մեղադրանքով ցմահ ազատազրկման է դատապարտվել ՅՈւԿՕՍ ընկերության անվտանգության ծառայության ղեկավար Ալեքսեյ Պիչուգինը, ով, սակայն, իրեն մեղավոր չի ճանաչում:

Право 15:29 11/02/2016 В мире
Розыск по линии Интерпола не изменит жизнь Михаила Ходорковского. Об этом сообщила «Русской службе новостей» пресс-секретарь экс-главы ЮКОСа Кюлле Писпанен.
«Ходорковский знает [о розыске по линии Интерпола – прим. РСН], он читает новости. Никаких дальнейших действий не будет, как их не было и раньше. Ни коим образом он не будет менять свой образ жизни. Как живёт, работает, так и будет продолжать. Его жизнь ни коим образом сейчас не зависит от нелегитимных действий следственных органов», – сказала Писпанен.
11 февраля СКР подтвердил информацию о том, что в декабре 2015 года Ходорковский объявлен в розыск по линии Интерпола. Однако фамилии бизнесмена в базе данных международной полиции нет. В разделе, посвящённом разыскиваемым преступникам и подозреваемым, поиск не выдаёт результат на имя экс-главы ЮКОСа.
Бизнесмена обвиняют в организации убийства мэра Нефтеюганска в 1998 году. В случае задержания Ходорковского заключат под стражу на два месяца. О возобновлении расследования стало известно 30 июня 2015 года.
Ходорковский с конца 2013 года проживает за пределами России. По последней информации, он находится в Лондоне и не скрывает своего адреса.