Քաղաքական 11:45 15/01/2019 Հայաստան
«Եթե ես ընտրեի երկու թեկնածուների միջև, այլ հավասար պայմաններում, ես նախապատվություն կտայի կին թեկնածուին, եթե ես ստիպված լինեի ընտրել երկու ուժերի միջև՝ ԲՀԿ և ԼՀԿ, չէի ընտրի ոչ մեկին, քանի որ իմ քաղաքական ուժի ընտրությունը ես վաղուց արել եմ»,- ԱԺ ընդդիմադիր փոխխոսնակի ընտության հարցի քննարկման ժամանակ խորհրդարանի ամբիոնից իր ելույթում ասաց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը։
Նա նշեց, որ այս ընտրություններին մոտենում է բոլորովին այլ տրամաբանությամբ. «Կարծում եմ այստեղ «իմ քայլը» դաշինքի համար այնքան ընտրության հարց չի, որքան քաղաքական դաշտում խմբակցության համար դիրքավորվելու հարց է։ Եվ այս դիրքավորումը պետք է հիմնված լինի հստակ սկզբունքի վրա»։
Ելույթ ունեցավ նաև «Լուսավոր Հայաստան»-ից փոխխոսնակի թեկանածու Մանե Թանդիլյանը, ով խնդրեց. «Ընտրությունը կատարեք ձեզ ձայն տված քաղաքացիների համար: Չկասկածեք ոչ մի րոպե, որ ձայներն ամփոփելուց հետո հաճույքով շնորհավորելու եմ բոլոր ընտրված փոխխոսնակներին»։
Այնուհետև մեկնարկեց խորհրդարանի փոխնախագահների ընտրությունը։ Իշխող՝ «Իմ քայլը» խմբակցությունից փոխխոսնակների պաշտոնում առաջադրվել են Լենա Նազարյանն ու Ալեն Սիմոնյանը, իսկ ընդդիմադիր փոխնախագահի պաշտոնի համար պայքարում են «Բարգավաճ Հայաստանից» Վահե Էնֆիաջյանն ու «Լուսավոր Հայաստանից» Մանե Թանդիլյանը։

Политика 12:25 15/01/2019 Армения
«Если бы я выбирал между двумя кандидатами, при иных равных условиях, то отдал бы предпочтение кандидату-женщине. Если бы был вынужден выбирать между двумя политическими силами – партиями «Процветающая Армения» и «Светлая Армения», не выбрал бы никого, поскольку я давно сделал выбор своей политической силы», – заявил в своем выступлении с трибуны НС спикер парламента Армении Арарат Мирзоян при обсуждении вопроса избрания третьего вице-спикера НС – от оппозиции.
Национальное Собрание избирает из своего состава трех заместителей председателя НС РА. Один из заместителей избирается из числа депутатов, включенных в состав оппозиционных фракций. Заместители председатель НС избираются и отзываются большинством голосов от общего числа депутатов.
От фракции блока «Мой шаг» на пост заместителей председателя НС РА выдвинуты кандидатуры Алена Симоняна и Лены Назарян. За пост третьего вице-спикера борются Ваге Энфиаджян от фракции «Процветающая Армения» и Мане Тандилян от фракции «Светлая Армения».
Арарат Мирзоян отметил, что подходит к этим выборам с совершенно иной логикой: «Полагаю здесь для блока "Мой шаг" стоит не столь вопрос выбора, сколько вопрос позиции фракции в политическом поле, и это должно основываться на четком принципе».
В свою очередь Мане Тандилян  в своем выступлении отметила: «Сделайте свой выбор для граждан, которые проголосовали за вас. Не сомневайтесь ни на минуту, что после подведения итогов голосования с удовольствием поздравляю всех избранных вице-спикеров».