Քաղաքական 11:56 21/05/2020 Արցախ
Այսօր՝ մայիսի 21-ին մեկնարկեց Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման խորհրդարանի առաջին նստաշրջանը։ Մարտի 31-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում օրենսդիր մարմնում մանդատներ են ստացել քաղաքական 5 ուժեր՝ «Ազատ Հայրենիք - ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինք, «Միասնական Հայրենիք» կուսակցություն, «Արցախի Արդարություն» կուսակցություն, «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցություն և  Արցախի Ժողովրդավարական կուսակցություն։
Անդրանիկ նիստին ներկա էին ընտրված բոլոր 33 պատգամավորները, նիստը վարում էր ԱԺ 6-րդ գումարման նախագահ Աշոտ Ղուլյանը։
ԱԺ նախագահի թեկնածու, «Ազատ Հայրենիք - ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքի պատգամավոր Արթուր Թովմասյանն իր խոսքում ասաց՝ եթե նույն ժամանակահատվածում մենք կարողացել են անցկացնել և՛ նախագահական և՛  խորհրդարանական ընտրություններ, ապա կարող են վկայել, որ այս աշխարհատարածքը՝ որպես անկախ պետություն կայացել է։
«Իմ եղբոր ներդրումներով  ու ջանքերով հոկտեմբեր կամ նոյեմբերի ամսին Արցախում ծխախոտի գործարան կբացվի, որտեղ կստեղծվի մոտ 250 նոր աշխատատեղ, 150 հազար դրամ նվազագույն աշխատավարձով, ինչի համար ես շնորհակալ եմ»,- ասաց Ա. Թովմասյանը։
Նա շեշտեց, որ Արցախն ունի պրոֆեսիոնալ պառլամենտ, և ամիսը մեկ անգամ նիստ է անցկացվում, ինչն, իր խոսքով, շռայլություն է Արցախ աշխարհի համար։
«Պետք է հենց առաջին հանդիպման ժամանակ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ քննարկենք և ստորագրենք  Արցախ-Հայաստան միջխորհրդարանական 4 նիստ անցկացնելու հարցը։ Կարծում եմ, որ պետք է միջխորհրդարանական բարեկամական խումբ ստեղծվի, որպեսզի փորձի փոխանակում լինի։ Իմ ընտրվելու դեպքում՝ խորհրդարանի աշխատանքի հիմքում դրված է լինելու պետականաշինության կայացման  գործոնը։ Արցախի իշխանությունը կարևորում է իր թիկունքին խորհրդարանական մյուս ուժերի ներկայությունը տեսնելը։ Միասին պետք է աշխատենք, բոլորը պետք է մատնացույց անեն կոռումպացված նախարարներին, քանի որ դա օգտակար կլինի մեր նորաստեղծ հանրապետության զարգացման գործում։ Հավաստիացնում եմ, որ ամեն փաստ հաշվի է առնվելու»,- շեշտեց Ա. Թովմասյանը։
Նա ընդդիմությանը հորդորեց՝ քննադատություններն ուղղել ոչ թե անձանց, այլ համակարգին, քանի որ կարևորվում է կատարված աշխատանքի որակը, եթե այն վատ է արվել, ապա համակարգի խնդիրն է, և չպետք է թիրախավորվի անձը։
«Պետք է էթիկայի նորմերը պահպանել։ Վերջերս Հայաստանի խորհրդարանում էլ ականատես եղանք որոշակի միջադեպերի»,- եզրափակեց խոսքը Արցախի ԱԺ նախագահի թեկնածուն։
Տեղեկացնենք, որ նիստի մեկնարկին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանն իր օրհնության խոսքն ասաց՝ բարի երթ ու խիզախություն մաղթելով նորընտիր ներկայացուցչական մարմնին։
Ապա պատգամավորների երդման արարողություն տեղի ունեցավ, որի ընթացքում խորհրդարանականները խոստացան անել ամեն ինչ՝ ազգային և համամարդկային արժեքների պահպանման և Արցախի շահերը ներկայացնելու համար։

Политика 12:45 21/05/2020 НКР
Кандидат в председатели НС Арцаха: Эта географическая территория состоялась как независимое государство
Сегодня, 21 мая, в большом зале заседаний Национального Собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) созвана первая сессия новоизбранного парламента 7-го созыва.
Повестка дня первой сессии регламентирована законом и включает следующие вопросы:
1) создание счетной комиссии,
2) выборы председателя Национального собрания,
3) выборы заместителя председателя Национального собрания,
4) создание постоянных комиссий,
5) выборы председателей постоянных комиссий.
По итогам состоявшихся 31-го марта 2020 года очередных выборов в Национальное собрание Республики Арцах прошли 5 политических сил: «Свободная Родина-ОГА» (16 мандатов), «Единая Родина» (9 мандатов), «Справедливость» (3 мандата), АРФ «Дашнакцутюн» (3 мандата), Демократическая партия Арцаха (2 мандата).
На первом заседании присутствуют все 33 депутата, заседание проходит под председательством спикера парламента 6-го созыва Ашота Гуляна.
Кандидат на пост спикера НС, депутат от блока «Свободная Родина-ОГА» Артур Товмасян в своем выступлении заявил: если за один и тот же период удалось провести и президентские, и парламентские выборы, то это может свидетельствовать о том, что эта географическая территория состоялась как независимое государство.
«Благодаря инвестициям и усилиям моего брата в октябре или ноябре в Арцахе будет открыт табачный завод, где будет создано около 250 новых рабочих мест с минимальной заработной платой в 150 000 драмов, за что я благодарен», – сказал А. Товмасян.
Он подчеркнул, что в Арцахе есть профессиональный парламент, и раз в месяц он проводит заседание.
«На первой же встрече мы должны обсудить со спикером НС РА Араратом Мирзояном вопрос о проведении 4 межпарламентских заседаний Арцах-Армения. Я считаю, что должна быть сформирована межпарламентская группа дружбы для обмена опытом.
В случае моего избрания в основу работы парламента будет положен фактор становления государственного строительства. Власти Арцаха придают важность  присутствия других парламентских сил. Мы должны работать вместе, все должны указывать на коррумпированных министров, так как это будет полезно для развития нашей республики. Уверяю вас, каждый факт будет учтен», – подчеркнул А. Товмасян.
Он призвал оппозицию адресовать критику не отдельным лицам, а системе, поскольку придается важность качеству выполняемой работы, если она выполнена плохо, то это проблема системы.
«Нормы этики должны соблюдаться. Недавно мы стали свидетелями некоторых инцидентов в парламенте Армении», – отметил он.
Напомним, 21-го мая в 18:00 в Центре культуры и молодежи города Шуши состоится специальное заседание Национального собрания Республики Арцах, посвященное вступлению в должность президента Республики.