Քաղաքական 16:13 16/10/2014
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին: Նախագահը կարևորել է Եվրամիության շարունակական աջակցությունը Հայաստանում ընթացող բարեփոխումներին:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումներին՝ Սոչիի և Նյուպորտի գագաթնաժողովների, ինչպես նաև ամռանը Հայաստանի հետ սահմանին և Արցախի հետ շփման գծում հրադադարի խախտման հետևանքով առաջացած լարվածության մեծացման համատեքստում: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը երկուստեք համոզմունք են հայտնել, որ խաղաղ բանակցային ճանապարհով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման միակ հնարավոր ձևաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է: Հերբերտ Զալբերը վերահաստատել է ԵՄ-ի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը բարձր մակարդակով բանակցությունների անցկացմանն ու բոլոր այն գործնական քայլերին, որոնք կարող են ձևավորվել խաղաղ բանակցային գործընթացում և նպաստել հակամարտության հանգուցալուծմանը: ՀՀ Նախագահը շեշտել է, որ հարցի արդար կարգավորման առանցքը Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից ազատ կամարտահայտության միջոցով սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունքն է:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ այս փուլում բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ սպառիչ տեղեկությունների և որոշակի պարզաբանումների համար՝ նշելով, որ ստացած տեղեկությունները կզեկուցի ԵՄ անդամ պետություններին:
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև ս.թ. հոկտեմբերի վերջին Փարիզում Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի նախաձեռնությամբ կայանալիք Ֆրանսիայի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումից ակնկալիքների վերաբերյալ:

Политика 17:01 16/10/2014
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и по кризису в Грузии Херберта Зальбера. Президент отметил важность систематического содействия ЕС проводимым в Армении реформам.
В ходе встречи стороны коснулись недавних развитий в переговорном процессе, в контексте саммитов в Сочи и Ньюпорте, а также усиления напряженности на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана летом текущего года. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении
Президент Армении и спецпредставитель ЕС выразили уверенность в том, что единственным возможным форматом урегулирования карабахского конфликта мирным переговорным путем является Минская группа ОБСЕ. Херберт Зальбер подтвердил готовность ЕС продолжить содействовать проведению переговоров на высоком уровне и всем тем практическим мерам, которые могут быть выявлены в ходе мирных переговоров и способствовать урегулированию конфликта.
Президент Армении подчеркнул, что ключевым в справедливом урегулировании проблемы является право народа Карабаха распоряжаться своей судьбой посредством свободного волеизъявления.
Спецпредставитель ЕС поблагодарил президента Армении за исчерпывающие сведения касательно результатов переговоров на данном этапе и определенные пояснения, отметив, что полученные сведения он доложит странам ЕС.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями касательно предстоящей в конце октября 2014 года в Париже трехсторонней встречи президентов Франции, Армении и Азербайджана.