Քաղաքական 14:35 23/03/2017 Հայաստան
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Իսրայելի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Էլիյահու Յերուշալմին (նստավայրը՝ Երուսաղեմ):
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին և ընդգծել, որ Հայաստանի իշխանությունները պատրաստ են սատարելու դեսպանի ջանքերը հայ-իսրայելական կապերի ամրապնդման ու զարգացման գործում: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ երկու ժողովուրդների դարավոր պատմական առնչությունները պարտավորեցնում են ակտիվացնել և նոր որակ հաղորդել միջպետական հարաբերություններին: Նախագահը կարևորել է վերջին շրջանում միջխորհրդարանական և հանրային հարաբերություններում նկատելի որոշակի աշխուժությունը:
Դեսպան Էլիյահու Յերուշալմին նշել է, որ իր երկրի կառավարության ուղերձը, որով ժամանել է Հայաստան, այն է, որ Իսրայելը ցանկանում է Հայաստանի հետ ունենալ բաց ու զարգացած հարաբերություններ, և որպես դեսպան՝ կգործադրի ամեն ջանք այդ ուղերձը հնարավորինս արագ իրականացնելու համար: Ընդգծելով, որ Իսրայելում խորը ակնածանքով են վերաբերվում հայ ժողովրդին՝ Էլիյահու Յերուշալմին իր համար մեծ պատիվ է համարել ծառայել երկու հինավուրց ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանն ու միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարբեր ոլորտներում հայ-իսրայելական փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններին ու հեռանկարին:

Politics 16:00 23/03/2017
The newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Israel to Armenia Eliyahu Yerushalmi (residence in Jerusalem) presented his credentials to President Serzh Sargsyan.
As the press department at the President’s Office reported, the President congratulated the Ambassador and underscored that the Armenian authorities stand ready to support activities of the Ambassador, aimed at the strengthening and development of the Armenian-Israeli relations. Serzh Sargsyan noted that the centuries-long Armenian-Israeli historical ties obligate to invigorate and give a new quality to the interstate relations. The President highlighted the importance of the recent enhancement of the interparliamentary and public relations.
According to the source, Ambassador Eliyahu Yerushalmi noted that the message of his government, which he has brought to Armenia, is the following: Israel desires to have open and advanced relations with Armenia, and as ambassador he will do his best to make that message a reality as soon as possible. Underscoring that Israel has deep respect towards the Armenian people, Eliyahu Yerushalmi said that it is a great honor to serve for the strengthening and development of the interstate relations of the two ancient peoples.
At the meeting, the parties discussed the opportunities and prospects for the development of the Armenian-Israeli relations in different areas.