Քաղաքական 15:17 21/11/2018 Հայաստան
Թեև դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ԱԺ արտահերթ ընտրությունների քարոզարշավը մեկնարկելու է նոյեմբերի 26-ից, բայց արդեն սկսվել է, երբ որ ուժերը ցուցակները հրապարակվեցին։ Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի» նախագահ Թևան Պողոսյանը:
Նա նշեց, որ մարդիկ սոցիալական կայքերն են օգտագործում՝ մեկը «լայվ» է ասում, մյուսները գրառում են անում, ասուլիս են տալիս, արձագանքում են,  ինչը դեբատային մշակույթ է։
«Եթե դրանց վերաբերվենք ոչ թե այն տեսակետից, որ իրար հանդեպ մեղադրանքների դաշտ են ձևավորում, այլ նույն ընթացքում կարողանան ավելի շատ խոսեն իրենց մոտեցումների մասին, միգուցե կարող ենք ասել, որ այդ նոր մշակույթը կբերի իսկապես գաղափարների, ծրագրերի քննարկման»,- ասաց Թ. Պողոսյանը։
Նա նշեց, որ իր պատկերացմամբ կլինի շատ հանգիստ և հանդարտ քարոզարշավ, որի ժամանակ բոլորը կունենան իրենց գաղափարները արտահայտելու հնարավորություն:
«Բնականաբար, արդեն այսօրվանից  է սկսվել ինչ-որ չափով սև-սպիտակի խաղը, ոնց որ թե նույնիսկ  դարձել է մի քանի կուսակցությունների նախընտրական փիառ մոտեցումը։ Կա քաղաքական կուսակցություն, որն իր վրա է ուզում ամբողջովին տանել այդ «սևի» խնդիրը, մնացածն առայժմ խոսում են լավ ծրագրերից ու մոտեցումներից։ Նոյեմբերի 26-ից հետո պարզ կլինի, թե ուր է դա գնալու»,- ասաց Թևան Պողոսյանը:
Նա մաղթեց քաղաքական գործիչներին, որ մշակեն այն լեզվապաշարը, մոտեցումների նկարագրումը, որ խոսեն իսկապես իրենց ծրագրերից։ Թևան Պողոսյանի խոսքով, ընտրություններից, կառավարության ծրագրի հաստատումից հետո՝ հունվարի վերջից, նոր կմտնեն նորմալ աշխատանքային փուլ, որն ամենակարևորն է։
«Ուզում եմ իսկապես տեսնել Ազգային ժողով, որն ունակ է լինելու դառնալ պառլամենտական  կառավարման մոդելի երկրի պառլամենտ, ձևավորելու այն դաշտը, որտեղ հանրությունից գաղափարները կգնան, կքննարկվեն, երկխոսություն կլինի»,- ասաց նա՝ նշելով, որ գործադրի վրա վերահսկողություն պետք է սահմանվի, որ չշեղվի այն ծրագրից, ինչի համար քվե են ստացել։

Politics 16:41 21/11/2018 Armenia
Though the snap parliamentary election campaigning is set to officially launch on 26 November, it already started in Armenia when the political forces published their election lists, political analyst Tevan Poghosyan told a news conference on Wednesday.
Poghosyan, who also heads the International Center for Human Development, says a new culture of debates has emerged in Armenia ahead of the snap polls when the candidates running as an MP take to social media, go live on Facebook or give a news conference to reflect on various issues in the country.
“If they manage to present their approaches rather than trade accusations, maybe we can state that this new culture will really bring about discussions on ideas and programs,” the expert said.
He predicted a quiet election campaign during which everyone will have an opportunity to share their ideas.
“Obviously, a game of ‘blacks’ and ‘whites’ has already started at some extent which seems to have become a pre-election PR tool for some parties. There is a party that attempts to fully assume the role of the ‘black’, while the rest speak about good programs and approaches as of now. After 26 November it will become clear where all this will take,” he added.
The expert urged the political figures running for parliament to elaborate clear-cut wording and approaches and actually talk about their programs. He believes the country will embark on a normal working phase after the elections and approval of the government program.
“I want to see a National Assembly that is able to act in line with the parliamentary system of government, where there will be dialogues,” he added, stressing the need to control the executive branch to prevent it from deviating from its programs.