Քաղաքական 12:35 12/09/2019 Տարածաշրջան
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը տպավորություն է ստեղծել օտարերկրյա պաշտոնյաների, նրա վարչակազմի անդամների և իրանական բանակցություններում ներգրավված մյուսների մոտ, որ նա ակտիվորեն քննարկում է իրանցիներին 15 միլիարդ դոլար վարկային գիծ տրամադրելու ֆրանսիական պլանը, եթե Թեհրանը վերադառնա Օբամայի ժամանակ կնքված  միջուկային գործարքին: Այս մասին գրում է The Daily Beast-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Վերջին շաբաթների ընթացքում Թրամփը բաց պատրաստակամություն է ցուցաբերել համաձայնել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի պլանի հետ։ Ըստ կայքի չորս աղբյուրների, որոնք տեղյակ են Ֆրանսիայի ղեկավարի հետ Թրամփի խոսակցություններին: Այդ աղբյուրներից երկուսը նշել են, որ պետդեպարտամենտի պաշտոնյաները, այդ թվում նաև պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, նույնպես պատրաստ են քննարկել ֆրանսիական առաջարկը, որով Փարիզի կառավարությունը արդյունավետորեն կթեթևացնի տնտեսական պատժամիջոցների ռեժիմը, որը Թրամփի վարչակազմը սահմանել է Թեհրանի նկատմամբ ավելի քան մեկ տարի:
Ֆրանսիայի կողմից առաջարկված գործարքը կփոխհատուցի Իրանին ամերիկյան պատժամիջոցներով խաթարված նավթի վաճառքի համար: Իրանի տնտեսության մեծ մասն ապավինում է նավթի վաճառքից ստացված կանխիկ դրամին: Այդ գումարի մեծ մասը սառեցված է ամբողջ աշխարհի բանկային հաշիվներում: 15 միլիարդ դոլարի վարկային գիծը երաշխավորված կլինի իրանական նավթով: Կանխիկ միջոցների դիմաց Իրանը պետք է վերադառնա 2015 թվականին աշխարհի խոշոր տերությունների հետ կնքած միջուկային համաձայնագրին: Թեհրանը նաև պետք է համաձայնի չվտանգել Պարսից ծոցի անվտանգությունը, չխոչընդոտել ծովային նավարկությանը տարածքում։

Politics 12:43 12/09/2019 World
U.S. President Donald Trump has left the impression with foreign officials, members of his administration, and others involved in Iranian negotiations that he is actively considering a French plan to extend a $15 billion credit line to the Iranians if Tehran comes back into compliance with the Obama-era nuclear deal.
Trump has in recent weeks shown openness to entertaining President Emmanuel Macron’s plan, The Daily Beast reported, citing four sources with knowledge of Trump’s conversations with the French leader. Two of those sources said that State Department officials, including Secretary Mike Pompeo, are also open to weighing the French proposal, in which the Paris government would effectively ease the economic sanctions regime that the Trump administration has applied on Tehran for more than a year.
The deal put forward by France would compensate Iran for oil sales disrupted by American sanctions. A large portion of Iran’s economy relies on cash from oil sales. Most of that money is frozen in bank accounts across the globe. The $15 billion credit line would be guaranteed by Iranian oil. In exchange for the cash, Iran would have to come back into compliance with the nuclear accord it signed with the world’s major powers in 2015. Tehran would also have to agree not to threaten the security of the Persian Gulf or to impede maritime navigation in the area. Lastly, Tehran would have to commit to regional Middle East talks in the future.