Քաղաքական 16:54 18/02/2020 Աշխարհում
Վրաստանի ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչները, որոնք բողոքում են գլխավոր դատախազի պաշտոնում Իրակլի Շոթաձեի նշանակման դեմ, խորհրդարանի խոսնակի ելույթի ժամանակ մեգաֆոնով միացրել են ԽՍՀՄ հիմնը: Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին։
Խոսնակ Արչիլ Թալաքվիձեն հանդես է եկել ամենամյա հաշվետվությամբ: Այսօր նախատեսված է նաև գլխավոր դատախազի թեկնածության քվեարկությունը: Շոթաձեն նախկինում զբաղեցրել է այդ պաշտոնը, սակայն հեռացել էր անչափահասների մահվան հետ կապված աղմկոտ սկանդալից հետո:
Խորհրդարանի նախագահի խոսնակի ելույթի ժամանակ ընդդիմադիրները պաստառներով և մեգաֆոնով  փորձել են ներխուժել դահլիճ: Մեգաֆոններից լսվել է ՌԴ հիմնը: Թալաքվաձեն ընդդիմության փերֆորմանսն անվանել է խորհրդանշական, քանի որ հենց այդ նույն պահին ինքը խոսում էր օկուպացիայի ու նախկին իշխանությունների սխալների մասին:
«Կարծում ենք, որ խորհրդային հիմնը ամենահամապատասխան ժեստն է երկրում առկա իրավիճակին և նրան, թե ինչպես է իրեն պահում ղեկավարությունը, դրա համար էլ որոշել ենք միացնել այն»,- հայտարարել է ընդդիմադիր Իրմա Նադիրաշվիլին:

Политика 16:45 18/02/2020 Регион
Выступление председателя парламента Грузии Арчила Талаквадзе на пленарном заседании прервала «музыкальная пауза», а точнее, гимн Советского Союза. Об этом сообщает «Sputnik-Грузия».
Пленарное заседание, которое проходит в эти минуты, началось с выступления председателя парламента Грузии Арчила Талаквадзе, который представляет отчет о деятельности законодательного органа страны в 2019 году.
Своего рода акцию-перформанс устроила парламентская оппозиция. Одна из лидеров «Европейской Грузии» Элене Хоштария внезапно появилась в зале с рупорами в руках.
Как отметил Арчил Талаквадзе, оппозиция появилась как нельзя вовремя. До входа в зал Хоштария, спикер как раз говорил о тяжелом наследии, которое досталось «Грузинской мечте» от сегодняшних политических оппонентов.
«Смотрите, чтобы они не занесли с собой яд, эти скунсы», – заявил вице-спикер парламента Гия Вольски.