Քաղաքական 11:31 03/08/2021 Աշխարհում
Վաշինգտոնը անցյալ դեկտեմբերին Մոսկվային հանձնեց 24 ռուսաստանցի դիվանագետների ցուցակ, որոնք պետք է լքեն Միացյալ Նահանգների տարածքը մինչև սեպտեմբերի 3 -ը՝ ամերիկյան կողմից ռուս դիվանագետների գործուղումների ժամկետները միակողմանի ձևով մինչև 3 տարի սահմանափակման պատճառով: Այս մասին հայտարարել է Վաշինգտոնում Ռուսաստանի դեսպան Անատոլի Անտոնովը National Interest ամսագրին տված հարցազրույցում, գրում է Tass-ը։
«Ցավոք, իրավիճակը դեպի լավը չի փոխվում: Միացյալ Նահանգներում Ռուսաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունները գործում են աննախադեպ սահմանափակումների պայմաններում, որոնք ոչ միայն ուժի մեջ են մտած, այլև ավելանում են», - ասել է դեսպանը։
Նրա խոսքով ՝ ամերիկյան կողմը «համառություն ու հնարամտություն է ցուցաբերում այս հարցում»:
«Դիվանագետների վտարումն իրականացվում է անհեռատես պատրվակներով: Անցյալ դեկտեմբերին Պետդեպարտամենտը միակողմանիորեն սահմանեց երեք տարվա գործուղման սահմանափակում ռուսաստանցի անձնակազմի համար, որը, որքանով մենք գիտենք, չի տարածվում որևէ այլ երկրի վրա։ Մենք ստացել ենք 24 դիվանագետների ցուցակ, որոնք պետք է լքեն երկիրը մինչև 2021 թվականի սեպտեմբերի 3 -ը: Նրանցից գրեթե բոլորը կհեռանան առանց փոխարինման, քանի որ Վաշինգտոնը հանկարծ խստացրել է վիզաների տրամադրման ընթացակարգը»,-ասել է դեսպանը:

Politics 12:45 03/08/2021 World
The United States has handed Russia a list of 24 diplomats who are to leave the country by September 3 due to a unilaterally established three-year limit on the assignment period for Russian personnel in the US, Russia's ambassador Anatoly Antonov told The National Interest magazine in an interview. A transcript of the interview was uploaded to the Russian embassy's Facebook page on Monday, TASS reported.
"Unfortunately, the situation does not change for the better. Russian diplomatic missions in the United States are still forced to work under unprecedented restrictions that not only remain in effect, but are stepped up," the ambassador said.
"Regardless of the [US President Joe] Biden administration’s declarations concerning the important role of diplomacy and willingness to develop stable and predictable relations with our country, the Russian diplomatic presence experiences continuous strikes," Antonov went on to say.
"U.S. colleagues get persistent and creative in this business. The expulsions of diplomats are implemented under far-fetched pretexts now and then. Last December the State Department unilaterally established a three-year limit on the assignment period for Russian personnel in the United States that, as far as we know, is not applied to any other country," the diplomat said in the interview.
"We received a list of twenty-four diplomats who are expected to leave the country before September 3, 2021. Almost all of them will leave without replacements because Washington has abruptly tightened visa issuing procedures," Antonov said.