Քաղաքական 12:49 09/06/2022 Հայաստան
Արարատ Միրզոյան. Շարունակում ենք հավատալ, որ ռուս խաղաղապահ առաքելությունն ի վիճակի է վերականգնել ԼՂ-ում մարտի 23-ի դրությամբ առկա իրավիճակը
«Ես վերահաստատել եմ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պատրաստակամությունը՝ ջանքեր գործադրելու տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հասնելու ուղղությամբ»,-հայտարարեց ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Արարատ Միրզոյանը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսում։
Նրա խոսքով, ասուլիսին նախորդած քննարկումների առանցքում էին Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հնարավոր փաստաթղթին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր։
«Այս համատեքստում առանցքային է Լեռնային Ղարաբաղի  հակամարտության հասցեագրումը, որը կներառի Արցախի ժողովրդի անվտանգության և բոլոր իրավունքների ապահովման և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերջնական որոշման առանցքային կետերը»,-ասաց Միրզոյանը։
Նա հիշեցրեց, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման սկզբունքները մշակվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից։
«Եվ մենք շահագրգռված ենք ակտիվացնելու միջազգային հանրության կողմից միջնորդական մանդատով օժտված այս ձևաչափի գործունեությունը։ Հիշեցնեմ, որ մեր երկրների ղեկավարները իրենց վերջին համատեղ հայտարարությամբ հաստատել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի ու փորձի կարևորությունը՝ նրա միջազգային մանդատին համաձայն»,-ասաց Միրզոյանը։
Անդրադառնալով Արցախում ռուս խաղաղապահ ուժերի դերակատարությանը՝ Միրզոյանը նշեց, Հայաստանը շարունակում է  հավատալ, որ ռուսական խաղաղապահ առաքելությունն ի վիճակի է վերականգնել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ հաստատված ստատուս քվոն, մարտի 23-ի դրությամբ առկա իրավիճակը, որը խախտվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մարտի 24-ին Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղ ներխուժմամբ։

Политика 16:18 09/06/2022 Армения
Мирзоян: Продолжаем верить, что российская миротворческая миссия в состоянии восстановить в Арцахе ситуацию по состоянию на 23 марта
Я подтвердил готовность правительства Республики Армения прилагать усилия в направлении достижения мира и стабильности в регионе, заявил на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым в четверг, 9 июня, Арарат Мирзоян.
По его словам, в центре предшествовавшего пресс-конференции  обсуждения сегодня были вопросы, связанные с возможным документом о нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
«В этом контексте ключевое значение имеет решение нагорно-карабахского конфликта, которое будет включать в себя ключевые моменты определения безопасности народа Арцаха, обеспечения всех прав и определения окончательного статуса Нагорного Карабаха», – сказал Мирзоян.
Он напомнил, что принципы урегулирования карабахского конфликта разработаны сопредседательством МГ ОБСЕ.
«И мы заинтересованы в активизации деятельности сопредседателей Минской группы ОБСЕ – формата, наделенного международным сообществом посредническим мандатом. Напомню, что руководители Республики Армения и Российской Федерации в своем последнем заявлении подтвердили важность использования потенциала и опыта института сопредседательства Минской группы ОБСЕ – в соответствии с его международным мандатом», – заявил Мирзоян.
Арарат Мирзоян, коснувшись роли российских миротворческих сил в Арцахе, подчеркнул: Армения продолжает верить, что российская миротворческая миссия в состоянии восстановить статус-кво, установленный трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, и ситуацию по состоянию на 23 марта, которая была нарушена вторжением азербайджанских вооруженных сил в село Парух Аскеранского района 24 марта.