Քաղաքական 10:46 23/09/2014
Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին մատակարարվող զենքը անհանգստացնող է, իսկ բացի այդ, նման գործարքները բացասաբար են անդրադառնում անվտանգության ոլորտում հայ-ռուսական հարաբերությունների վրա: Ավելին` Ադրբեջանին սպառազինելը այնքան էլ չի համապատասխանում հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերության էությանը: Այս մտահոգությունը նախօրեին Ազգային Ժողովում բարձրաձայնել են հայ պատգամավորները` հայ-ռուսական խորհրդարանական ակումբի հերթական նիստի շրջանակում հյուրընկալելով ՌԴ նախագահի միջազգային և մշակութային համագործակցության գծով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյին:
Սակայն այս հարցի շրջանակում ռուս պաշտոնյան տվել է խուսափողական պատասխան. «Իմ իրավասությունը չէ քննարկել նման խնդիրներ: Բայց որքանով ես եմ տեղյակ` ոչ պակաս ռազմատեխնիկական համագործակցություն գոյություն ունի նաև պաշտոնական Երևանի ու Մոսկվայի միջև»:
Նաև ավելացրել, որ քաջառեղյակ է` հայկական բանակը իրական ուժ է իրենից ներկայացնում, և դրանում, անշուշտ, պակաս դերակատարում չունի հենց ռուսական սպառազինումը:
«Ռուսաստանը Հայաստանին դիտարկում է որպես ռազմավարական գործընկեր և դա հայտնի է: Սրանով են պայմանավորված ոչ միայն ռազմատեխնիկական, այլև մի շարք էներգետիկ, տնտեսական ու այլ նախագծեր, որոնց շրջանակում ձեր երկիրը ստանում է հումքային օգուտ և վճարում շատ ավելի քիչ, քան ցանկացած այլ գործընկեր: Սա է ռազմավարական գործընկերությունը և արևտյան դրամաշնորհներն ու ռուսասկան օգնությունը ուղղակի այս իմաստով համադրելի չեն»,- ասել է նա` հավելելով, որ սրա մասին, սակայն, քչերն են մտածում:

Политика 12:06 23/09/2014
Поставки Россией вооружения Азербайджану не столь соответствует сущности армяно-российского стратегического партнерства. Кроме того, оружие, которое поставляет Азербайджану Россия, вызывает обеспокоенность и подобные сделки негативно влияют на армяно-российские отношения. Об этом накануне в Национальном Собрании РА заявили армянские депутаты, принимая в рамках очередного заседания армяно-российского парламентского клуба специального представителя президента РФ по международному культурному сотрудничеству Михаила Швыдкого.
«Обсуждение подобных вопросов не входит в рамки моей компетенции. Но, насколько мне известно, немалое военно-техническое сотрудничество осуществляется и между официальным Ереваном и Москвой», – отметил Михаил Швыдкой.
По словам М. Швыдкого, ему прекрасно известно, что армянская армия представляет собой реальную силу и в этом, несомненно, немаловажную роль имеет именно российское вооружение.
«Россия рассматривает Армению как стратегического партнера и это известно. Этим обусловлены не только военная техника, но и ряд энергетических, экономических и других проектов, в рамках которых ваша страна получает сырьевую выгоду и платит гораздо меньше, нежели другие партнеры. В этом состоит стратегическое партнерство и западные гранты и российская помощь в этом плане просто не совместимы»,– добавил он, подчеркнув, что об этом мало кто задумывается.