Քաղաքական 11:50 08/10/2018 Աշխարհում
Այսօր Ստրասբուրգում մեկնարկում է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանը, որը կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 12-ը։ Վեհաժողովը քննարկելու է որոշումների կայացման գործընթացի ամրապնդման հարցը՝ կապված մանդատների ու քվեարկության հետ։
Այսօր նստաշրջանում կհայտարարվի ԵԽ Վացլավ Հավելի մրցանակի հաղթողի անունը։ ԵԽԽՎ-ն կքննարկի Թուրքիայում 2018թ․-ի հունիսի 24-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ու նախագահական ընտրությունների դիտարկման զեկույցը։
ԵԽԽՎ-ն քննարկումներ կանցկացնի Եվրոպայում իսլամի օտարերկրյա ֆինանսավորման, միգրանտների ու սփյուռքի համայնքների արմատականացման վերաբերյալ։ Առաջարկվել է նաև քննարկում անցկացնել «Եվրոպայի խորհուրդ՝ ճգնաժամում գտնվող կազմակերպություն» թեմայով։
Վեհաժողովում քննարկումներ կլինեն նաև միջուկային անվտանգության, Լեհաստանի նախագահի Tu-154M ինքնաթիռի կործանման վերաբերյալ, որը տեղափոխում էր Լեհաստանի պետական պատվիրակությանը, Ազգային խորհրդարանների դերը ապակենտրոնացման գործընթացում թեմաներով։
Վեհաժողովում ելույթով հանդես կգա Թունիսի ԱԳ նախարարն ու կպատասխանի հարցերին, Խորվաթիայի փոխվարչապետը, ով ներկայումս նախագահում է ԵԽ նախարարների կոմիտեում։ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը կպատասխանի վեհաժողովի անդամների հարցերին։

Politics 14:16 08/10/2018 World
The autumn session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) is starting in Strasbourg on Monday, 8 October, to run through 12 October, during which the Assembly is due to discuss the strengthening of its decision-making process concerning credentials and voting.
The winner of the 2018 Václav Havel Human Rights Prize will be announced on Monday from a shortlist of three nominees, and the prize awarded in a special ceremony in the plenary, the PACE official website reports.
PACE will hold a joint debate on the foreign funding of Islam in Europe and the radicalisation of migrants and diaspora communities. It will discuss the access to member States by Council of Europe and United Nations human rights monitoring bodies as well as deal-making in criminal procedures.
A current affairs debate has been requested on “Council of Europe – An organisation in crisis”.
Nuclear safety and security in Europe as well as the crash of Polish Air Force Tu-154M transporting the Polish State delegation are also due for debate.
The minister for foreign affairs of Tunisia will address the Assembly and answer questions, and the deputy prime minister and minister for foreign and European affairs of Croatia, who chairs the Council of Europe's Committee of Ministers, will present the communication on its recent activities. The organisation’s secretary general will answer questions from Assembly members.