Հասարակություն 12:26 26/03/2019 Հայաստան
«2018 թվականը ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի կյանքում կհիշատակվի  որպես գիտակազմակերպական կարևոր և մասշտաբային միջոցառումների տարի», - այս մասին այսօր նշեց  ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը՝ ԳԱԱ տարեկան ընդհանուր ժողովում 2018 թվականի գիտական գործունեության հիմնական արդյունքների մասին զեկուցումը ներկայացնելիս։
Նա նշեց, որ 2018-ին հանրապետության գիտական հանրությունը նշեց ԳԱԱ-ի հիմնադրման 75-ամյակը և ողջ տարվա ընթացքում համակարգի կազմակերպություններն  անցկացրին գիտական բնույթի բազմաթիվ միջոցառումներ։
ԳԱԱ նախագահն ընդգծեց, որ հոբելյանական միջոցառումները մեծ արձագանք ստացան միջազգային գիտական հանրության կողմից։
Մարտիրոսյանն իր զեկույցում անդրադարձավ Ռադիոֆիզիկայի և էլէկտրոնիկայի ինստիտուտում կատարվող գիտահետազոտական աշխատանքներին, որոնք հիմնականում տրամադրվում են Պաշտպանության նախարարությանը։
«Ինստիտուտի կողմից ստեղծված ռադարը կարևոր է նրանով, որ քաշը և չափերը շատ փոքր են, զինվորը կարող է մենակ համապատասխան տարածքներում օգտագործել։ Այսօր տարբեր տիպի սարքավորումներ են մշակվում պաշտպանության նախարարության կարիքների համար»,- ասաց Մարտիրոսյանը։
Նա հավելեց, որ ՊՆ-ն այդ սարքավորումները ցուցադրել է արտասահմանի տարբեր ցուցահանդեսներում և արդեն ունենք բավականաչափ պատվերներ տարբեր երկրներից։

Общество 13:19 26/03/2019 Армения
«2018 год в жизни Национальной академии наук Армении запомнится как год важных и масштабных научно-организационных мероприятий», – сказал сегодня президент Национальной академии наук, академик Радик Мартиросян, представляя доклад об основных результатах научной деятельности 2018 года на годовом общем собрании НАН РА.
Он отметил, что в 2018 году научное сообщество республики отметило 75-летие основания Национальной академии наук и в течение года структуры системы проводили множество научных мероприятий.
Президент НАН РА подчеркнул, что юбилейные мероприятия получили большой отклик у международного научного сообщества.
В своем докладе Мартиросян коснулся научно-исследовательских работ в Институте радиофизики и электроники, которые в основном предоставляются Министерству обороны.
«Радар, созданный институтом, важен, потому что вес и размер очень малы, солдат может использовать его только на соответствующих территориях. Сегодня для нужд Министерства обороны разрабатываются различные виды оборудования», – сказал Мартиросян.
Он добавил, что министерство обороны представило эти приборы на разных выставках за рубежом и уже имеется достаточно заказов из разных стран.