Աշխարհում 11:20 31/07/2015
Դանակով զինված ուղղափառ մի հրեա հարձակվել է Երուսաղեմում անցկացվող ամենամյա գեյ շքերթի մասնակիցների վրա: Նա վնասվածքներ է հասցրել վեց մարդու, նրանցից երկուսի վիճակը գնահատվում է ծանր:
«Լենտա.ռու»-ն վկայակոչելով ականատեսներից մեկի խոսքը՝ գրում է, որ երիտասարդը դանակով հարվածներ է հասցրել բոլոր նրանց, ովքեր եղել են իր ճանապարհին:
«Մենք մարդկանց բղավոցներ լսեցինք, բոլորը վազում էին թաքնվելու, իսկ գետնին պառկած էին արյունաթաթախ մարդիկ»,-տեղի ունեցածը նկարագրել է նա:
Արտասահմանյան լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, ոստիկանությունը ձերբակալել է երիտասարդին: Համասեռամոլների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպություններից մեկի ղեկավար Օդեդ Ֆրիդն էլ հայտարարել է, չնայած տեղի ունեցածին շքերթը շարունակվել է:
Լրատվամիջոցը նշում է, որ նման դեպք տեղի էր ունեցել նաև տասը տարի առաջ, այն ժամանակ վիրավորվել էր 3 մարդ: Բացի Երուսաղեմից Իսրայելում ամենամյա նման շքերթ անցկացվում է մայրաքաղաք Թել Ավիվում:

Six injured in knife attack at Jerusalem gay pride parade
An ultra-Orthodox Jewish man attacked revelers taking part in Jerusalem’s annual gay pride parade on Thursday, stabbing and injuring six of them, police and witnesses said.
Police identified the suspect as Yishai Schlissel, who carried out a similar attack on a gay pride parade in 2005 and was released from jail three weeks ago, local media reported. The suspect was subdued by an officer who pinned him to the ground, Latimes.com said.
It was the worst attack on Israel’s gay community since 2009, when a gunman killed two people and injured 11 at a center for gay and lesbian youth in Tel Aviv.
A colorful crowd of thousands was marching through the streets of downtown Jerusalem when a man emerged from a supermarket and started stabbing participants, witnesses said.
Photographs showed him brandishing a knife in the air as he charged into a group of young people. Friends administered first aid to the victims, who lay on the blood-spattered ground as ambulances weaved through the crowd to reach them.
Two young people, a man and a woman, were seriously injured in the attack, according to Israel’s emergency medical service.