Հասարակություն 18:00 19/07/2017 Հայաստան
ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանն այսօր ներկա է գտնվել տարածքային զարգացման համաժողովին, որի նպատակն է համախմբել բոլորի ջանքերը՝ ռազմավարական նպատակների, ռեգիոնալ և տեղական դերակատարների ակտիվացման համար:
ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության հաղորդմամբ, համաժողովին մասնակցել են նաև  ECORYS  Նիդեռլանդ ԲՎ գլոբալ պրակտիկայի և քաղաքաշինության բաժնի ղեկավար Ացե Վերկենիսը, ECORYS տեխնիկական օժանդակության ծրագրերի ղեկավար Ռոբերտ Գիրեյկոն, ՀՀ մարզպետներ, համայնքապետեր, ինչպես նաև տարածքային զարգացման և համայնքների խնդիրներով զբաղվող մի շարք  հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին, նախարար Դավիթ Լոքյանն ընդգծել է համաժողովի դերը տարածքային զարգացման հարցում, ասել, որ այսօր  Հայաստանը գտնվում է  տարածքային անհամաչափությունը հավասարեցնելու  ճանապարհին և այս համատեքստում  կարևորել է  Եվրամիության իրական, գործնական և  լրջագույն օգնությունը Հայաստանին  ամբողջ գործընթացն իրականացնելու համար:
2016 թվականին ՀՀ 2016-2025 թթ.  տարածքային  զարգացման ռազմավարության ընդունումից հետո արդեն կառավարությունը հաստատել է 10 մարզերի  ռազմավարությունները: Տեղեկացնելով այս մասին, նախարարը վստահեցրել է, որ պետությունը շատ լուրջ է վերաբերվում տարածքային զարգացմանը և համաչափության ապահովմանը,  հիշեցրել, որ  կառավարության նիստում  ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը  նույնպես ամենահիմնական հարցերից մեկն առանձնացրել և ֆիքսել է  երկրի տարածքների համաչափ զարգացումը:
«Այսօր, երբ մենք այս ամբողջ պրոցեսը հասունացրել ենք և արդեն գործնական կիրառման դաշտ ենք մտնում, մեր ջանքերի  համախմբումը խիստ կարևոր է: Արդեն ավարտում ենք մարզերում համաչափությունն ապահովելու և զարգացում ապահովելու համար ֆինանսական կառույցի փաստաթուղթը: Մեր համապետական բյուջեի ներսում մենք ոչ ուղղակիորեն առանձնացնելու  ենք  տարածքային  զարգացման ֆինանսավորման միջոցները,  հետո համապատասխան նախարարությունները համաձայնեցնելով հարցերը մարզերի, մարզպետների և համապատասխան հոգաբարձուների խորհրդի հետ, որից հետո միայն սկսվելու են իրականացվել ներդրումները: Մարզերին տրվող ֆինանսավորման  ծավալը  2018 թ-ից սկսած շատ ավելանալու  է և 70 տոկոսի չափով ուղղվելու է տնտեսական  զարգացման ծրագրերին, որը պետք է ապահովի ՀՆԱ, որը պետք է  ապահովի աշխատատեղ և ավելացված արժեք: Իսկ  30 տոկոսը սոցիալական  և տնտեսական ենթակառուցվածքներին: Այս հարաբերակցությունն է ֆիքսել պետությունը, կառավարությունը,  որով և մենք առաջնորդվելու ենք»,-ասել է Դ. Լոքյանը, տեղեկացնելով, որ մինչև սեպտեմբեր սկսելու  են արդեն  գործառնական  ծրագրերի քննարկումները:  Նախարարը հայտարարել է, որ տարածքային զարգացումը արդյունավետ չի կարող լինել, եթե  տեղական դերակատարները` հատկապես համայնքները չակտիվանան:
Ռոբերտ Գիրեյկոն իր ելույթում նկատել է, որ տարածքային  զարգացման հարցերի հետ կապված համագործակցությունն  ավելի ինտենսիվ է դարձել:
«Այսօր Հայաստանն իրականացնում է ժամանակակից տարածքային զարգացման քաղաքականություն, դրանում կարող ենք համոզվել եվրոպական երկրների կամ այլ երկրների հետ համեմատելիս: Հայաստանում առաջընթացն այս ոլորտում վերջին  2-3 տարիներին ահռելի է եղել»,-ասել է Ռ. Գիրեյկոն, վստահեցրել, որ  շարունակելու են համագործակցությունը ՀՀ ՏԿԶ նախարարության հետ:
Համաժողովի ընթացքում անդրադարձ է եղել  Հայաստանի տարածքային զարգացման բարեփոխումների ընթացքին, ներկայացվել են ԵՄ փորձնական տարածքային զարգացման ծրագրի հիման վրա ձևավորված մոդելներ: Համաժողովի երկրորդ օրը մասնակիցներն այցելելու են Դիլիջան և Գյումրի, որտեղ հնարավորություն են ունենալու  ավելի խորը ծանոթանալ տարածքային զարգացման միջամտությունների  ժամանակակից ինտեգրված մոտեցումներին:

Экономика 22:41 19/07/2017 Армения
Министр территориального управления и развития Армении Давид Локян сегодня, 19 июля, принял участие в конференции по территориальному развитию, целью которой является объединить усилия для активизации стратегических целей, региональных и местных акторов.
Как сообщает пресс-служба министерства, в конференции приняли участие руководитель отдела глобальной практики и градостроительства компании «ЭКОРИС НИДЕРЛАНД Би Ви» Аце Веркенис, руководитель Группы технической поддержки «ЭКОРИС НИДЕРЛАНД Би Ви» Роберт Гирейко, губернаторы областей Армении, руководители общин РА, а также представители ряда общественных организаций, занимающихся региональным развитием и проблемами общин.
Министр Д. Локян подчеркнул роль конференции в вопросе территориального  развития, также отметил, что сегодня Армения находится на пути обеспечения равномерного территориального развития и в данном контексте обозначил важность реальной, практической и серьезной поддержки ЕС Армении в деле реализации всего процесса.
После принятия стратегии территориального развития РА на 2016-2025 гг. правительство РА утвердило стратегии 10 областей Армении.
Министр заверил, что государство очень серьезно относится к территориальному развитию и обеспечению равномерности, напомнив, что в ходе заседания правительства РА президент Армении Серж Саргсян также выделил вопрос обеспечения равномерного территориального развития.
«Объем финансирования областей Армении с 2018 года увеличатся и порядка 70% из этих средств будут направлены на реализацию программ по экономическому развитию. А остальные 30% будут направлены на социальные нужды  и экономические инфраструктуры. Именно такое соотношение и зафиксировало государство, правительство, которым мы и собираемся руководствоваться», – отметил министр.
В свою очередь Р. Гирейко отметил, что сотрудничество, связанное с вопросами территориального развития, стало более интенсивным.
«На сегодняшний день Армения проводит современную политику территориального развития, в этом мы можем убедиться при сравнении со странами ЕС или другими государствами. Прогресс Армении в данной сфере за последние 2-3 года был огромным», – подчеркнул он, заверив, что они будут продолжать сотрудничество с армянским ведомством.
В ходе конференции стороны обратились также к процессу проведения реформ в сфере территориального развития, были представлены модели, разработанные на основе опыта стран ЕС в данном вопросе.