Քաղաքական 18:28 22/01/2018 Աշխարհում
ՀՀ նախագահ․ Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի անցկացումը վկայում է մեր երկրի հանդեպ վստահության ու հավատի մասին
«2018-ը կարևոր տարի է մեզ համար․ ի թիվս այլ իրադարձությունների՝ այս տարի տոնելու ենք Հայաստանի Հանրապետության 100-րդ տարեդարձը, Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակը, իսկ աշնանը հյուրընկալելու ենք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթաժողովը։ Վերջինս յուրատեսակ կարևորություն ունի Հայաստանի համար. այն իր ընդգրկմամբ թերևս ամենածավալուն իրադարձությունն է և վկայում է մեր երկրի հանդեպ աշխարհի կեսը միավորող այդ կառույցի հավաքական վստահության ու հավատի մասին։ Սիրով հրավիրում եմ բոլորիդ ներկա գտնվելու այս հիշարժան միջոցառումներին»,- այս մասին ասաց աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ Փարիզի քաղաքապետարանում քաղաքապետ Անն Իդալգոյի ու հայ համայնքի ավելի քան 300 ներկայացուցիչների հետ ընդունելության ժամանակ:
Նախագահը կարևորեց վերջին տարիներին Երևանի քաղաքապետարանի և Ֆրանկոֆոն քաղաքապետների միջազգային ասոցիացիայի միջև արդյունավետ փոխգործակ-ցությունը, որի շրջանակներում մշտական աջակցություն է ցուցաբերվում Երևանում ֆրանկոֆոնիայի առաջխաղացմանը:
Նշենք, որ հոկտեմբերին ՀՀ-ում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը կլինի անկախ Հայաստանի պատմության մեջ ամենախոշոր միջոցառումը,  որին միաժամանակ մասնակցելու են Ֆրանկոֆոնիայի մի քանի տասնյակ երկրների ներկայացուցիչները։ Երևանում սպասվում է 4000-ից ավելի մարդկանց ժամանում, որոնց մեջ կլինեն ավելի քան 600 լրագրողներ։ 84 անդամ ունեցող Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպությունը իր մեծությամբ երկրորդն է աշխարհում ՄԱԿ-ից հետո։   Հայաստանը  ողջ  Կովկասում Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության միակ լիիրավ անդամն է։

Общество 19:03 22/01/2018 В мире
Серж Саргсян: Проведение саммита Международной организации Франкофонии в Ереване имеет особое значение для Армении
Проведение саммита Международной организации Франкофонии (МОФ- OIF) в Ереване имеет особое значение для Армении. Об этом заявил находящийся с рабочим визитом во Франции президент РА Серж Саргсян в ходе встречи с мэром Парижа Анн Идальго.
«2018 год является довольно важным для нас. В этом году мы отпразднуем 100-летие Республики Армении, 2800-летие со дня основания Еревана, а осенью в столице РА состоится 17-й саммит Международной организации Франкофонии. Проведение саммита имеет особое значение для Армении. Пожалуй, это самое масштабное событие по своему охвату, которое свидетельствует о коллективном доверии и вере со стороны данной структуры, включающей в себя почти половину стран мира, в отношении Армении. С удовольствием приглашаю всех присутствующих принять участие в этих памятных мероприятиях», – подчеркнул он.
Президент С. Саргсян подчеркнул важность также эффективного сотрудничества между Членами Международной Ассоциации мэров франкоязычных городов (AIMF) и мэрией Еревана, в рамках которого Ассоциация оказывала постоянную поддержку столице Армении в вопросе продвижения Франкофонии в Ереване.