Հասարակություն 12:45 12/01/2019 Աշխարհում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դուստրը՝ Իվանկա Թրամփը և ՄԱԿ-ում նախկին ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլին Համաշխարհային բանկի նախագահության հավանական թեկնածուներ են։ «Ռիա նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է  Financial Times-ը, սակայն չի նշում ինֆորմացիայի աղբյուրը։
Համաշխարհային բանկի նախագահ Ջիմ Յոն Կիմի լիազորությունները դադարում են փոտրվարի 1-ից, իսկ բանկի ղեկավարի լիազորությունները կկատարի գործադիր տնօրեն Քրիստիալինա Գեորգիևան։
Համաշխարհային բանկը նախատեսում է թեկնածուների քննարկման գործընթացը ավարտել մինչև փետրվարի կեսերը, իսկ հաստատման գործընթացը՝ մինչև ապրիլի կեսը:
Financial Times- ի տվյալներով, այդ պաշտոնում առաջադրված թեկնածուների թվում են ԱՄՆ միջազգային հարաբերությունների հարցերով տեղակալ Դեյվիդ Մալփասը և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Մարկ Գրինը:

Politics 14:50 12/01/2019 World
US President Donald Trump's daughter and adviser Ivanka Trump is reportedly being considered for the position to head the World Bank.
The Financial Times reports Ivanka is among a list of names submitted to the Treasury Department to replace current World Bank President Jim Yong Kim, who recently announced he would step down this month.
Other names being floated include UN Ambassador Nikki Haley, Treasury Undersecretary for International Affairs David Malpass and Mark Green, head of the US Agency for International Development.
It is reminded that under an unwritten agreement, the United States, which is the World Bank's largest shareholder, has always chosen the bank's president since the institution was founded in 1945.