Հասարակություն 12:43 09/07/2019 Հայաստան
Մինասյանների ընտանիքը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի «Ֆուլեր» տնաշինական կենտրոնի աջակցությունը ստացած՝ ութերորդ ընտանիքն է Սյունիքի մարզում: Ախլաթյան գյուղում այս օրերին շինարարություն է ընթանում: Կամավորության սկզբունքն սկսում է տարածվել և մշակույթ դառնալ նույնիսկ առանց գործընկերների միջամտության: Բնակարանաշինության ծրագրի կարևոր ձեռքբերումներից մեկն էլ դա է:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ից պատմում են, որ քսանչորսամյա սյունեցի Հրաչյան սկսել է շատ լուրջ խնդիրներ հաղթահարել՝ տարիներ առաջ… Նա կորցրել է մորը, հետո, ընտանիքի հետ՝ պայքարել եղբայրներից մեկի կյանքի համար: Տան կրտսերին հաջողվել է փրկել միայն համառ ու երկարատև ջանքերից հետո: Ճակատագրի հարվածներից տոկուն դարձած տղաները նախ իրականացրել են մոր երազանքը. երկուսն արդեն ավարտել են բուհը և աշխատում են Ախլաթյան գյուղի դպրոցում: Կրտսերն ուսանող դառնալու ճանապարհին է: Այժմ էլ փորձում են կյանքի նոր էջ բացել: Երեքով թև-թիկունք են դարձել իրենց հորը և սկսել քսանութ տարի կիսակառույց մնացած տան շինարարությունը:
Կիսակառույցի ներսում ընթացող աշխատանքները համախմբել են բոլորին: Ժամանակ առ ժամանակ, տան տղամարդկանց կամավոր օգնության են գալիս հարևանները, հարազատներն ու բարեկամները: Այդ ամենն առավելապես գնահատում է կամավորության փորձ ունեցող և այն արժեհամակարգ դարձրած Հրաչյան: Գործն առաջ է գնում միմյանց ոգևորելով և կատակելով: Տղամարդիկ ուզում են, որ նոր տան պատերի ներսում այսուհետ միայն ուրախություն լինի:
«Երազանքներ շատ ունեմ, բայց ամենակարևորներից մեկը՝ հորս ապահով տեսնելն է: Տարիներ շարունակ նրան չի հաջողվել տուն կառուցել: Մորս մահից և փոքր եղբորս առողջական լուրջ խնդիրները հաղթահարելուց հետո, մեզ հաջողվել է վերսկսել այն շինարարությունը, որը հայրս էր ուզում, բայց չկարողացավ իրականություն դարձնել: Ես ուզում եմ, որ տարիների այդ տառապանքից հետո, նա հանգիստ ապրի այն տան մեջ, որը մենք ենք կառուցում»,-ասել է տան ավագ որդին՝ 24-ամյա Հրաչյան:
Աշխատանքային գործունեությամբ պայմանավորված, գործընկերները՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր» տնաշինական կենտրոնի ղեկավարները, միշտ չէ, որ կարողանում են միանալ շինարարությանը:  Ընտանիքների կյանքն ու իրականացվող գործընթացը, սակայն, նրանց ուշադրության կենտրոնում են: Երբեմն էլ, մինչև հանդիպում՝ ֆիզիկական բացակայությունը լրացվում է ուղերձով:
«Հրա՛չ, տեղեկացված եմ, թե ինչ դժվարությունների միջով է անցել ընտանիքդ: Աշխատավայրից դիմում եմ քեզ, եղբայրներիդ ու հայրիկիդ: Գիտակցում եմ, թե որքան ուժեղ եք և ինչ կամք եք դրսևորել, որպեսզի հաղթահարեք կյանքի հարվածները: Պայքարեք ձեր երազանքներն իրականացնելու համար: Դուք արժանի եք հարգանքի: Եղեք լավատես և վստահ մտածեք, որ նոր կառուցվող տան պատերի ներսում երջանիկ օրեր եք ապրելու»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

Society 12:59 09/07/2019 Armenia
The Minasyans are the 8th family in Armenia's Syunik Province supported by VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia. These days, construction is underway in Akhlatyan village. The principle of volunteering is becoming a tradition even without partners’ intervention. This is one of the important achievements of the housing program, VivaCell-MTS said in a press release.
24-year-old Hrachya from Syunik has overcome serious problems... Having lost his mother years ago, his family has also fought for the life of one of Hrachya’s brothers. Consistent and long efforts helped save the life of the youngest of the family. The boys, who have become even stronger with every challenge of life, have made sure their mother's dream came true. Both have already graduated from the university and work at the Akhlatyan village school. The youngest brother is going to become a student. Now they are trying to open a new page in their life. Three sons stand side by side and support their father: they have started building a house which remained unfinished for 28 years.
The works inside the semi-constructed house have united everyone. From time to time, the neighbors, relatives, and friends come to volunteer and help the homeowners. Hrachya, who has volunteering experience and knows the value of it, appreciates the volunteer support. The work moves forward with much enthusiasm and jokes. Now they want that happiness always be inside the new house.
“I have many dreams but the most important one is to see my father safe. For many years he has not been able to build a house. After my mother's death and after having overcome my younger brother's serious health problems we managed to start the construction that my father always wanted to do but wasn't able to finish. I want him to live a quiet life in the house that we are building after years of suffering,” said the elder son, 24-year-old Hrachya.
Due to a heavy workload, the heads of VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia are not always able to join construction works. However, the life of the families and the construction process are in the center of their attention. Sometimes, before they will meet, the physical absence is filled with a message.
“Hrach, I’m aware of the difficulties your family has gone through. I send you, your brothers and your father this message from my workplace. I realize how strong you are and what kind of willingness you demonstrated to overcome misfortunes. Fight for your dreams. You deserve to be respected. Be optimistic and be sure that you'll see happy days inside the newly built house,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.