Սուրենյանց. Նիկոլ Փաշինյանն այսօրվա ասուլիսում հրեշավոր միտք է արտահայտել
Սեփական քաղաքական, գուցե իրավական պատասխանատվությունից խուսափելու Փաշինյանի սևեռումը նրան հասցնում է վտանգավոր մի հանգրվանի:
Այսինքն, ստացվում է.
• խնդիրը ոչ թե վարվող նախապատերազմյան վտանգավոր դիվանագիտությունն էր, որ հնարավոր դարձրեց պատերազմը, այլ բանակը, որը դիվանագիտական ձախողման հետևանքով՝ ստիպված էր կռվել անհավասար պատերազմում,
• խնդիրը ոչ թե պատերազմը կառավարելու, այն ճիշտ պահին կանգնեցնելու Փաշինյանի անկարողությունն էր, այլ բանակը կամ նրա ներսում ներդրված «5-րդ շարասյունը»:
Փաշինյանը «մաքրվելու» խնդիր ունի՝ պատմության, հասարակության, սերունդների աչքերում, ու ենթադրում եմ՝ առաջիկայում «վհուկների որս» ենք տեսնելու, որպեսզի խայտառակ պարտության համար ով ասես «մեղավոր լինի», բայց՝ ոչ Փաշինյանը:
Նրան, իհարկե, չի հետաքրքրում դրանից հետո ի՞նչ կմնա բանակից ու չլսելու է տալու լեգիտիմ մի հարց՝ բա 2,5 ինչո՞վ էր զբաղված իշխանությունը, երբ բանակում «5-րդ շարասյունը» զարգանում էր կամ դրա գոյությունը Փաշինյանը չէ՞ր տեսնում, երբ պատերազմից մեկ ամիս առաջ, Տավուշի ավանտյուրայի օրերին, փառաբանում էր «դավաճանական» բանակը:
«5-րդ շարասյունը» Փաշինյանի համար հասցե ունի, դրա մասին նա «համեստորեն» լռեց՝ չկտրելու համար Խզմալյանի կամ Շիրինյանի հացը»։

Политика 15:01 14/03/2023 Армения
Председатель политического совета партии «Демократическая альтернатива» Сурен Суренянц на своей странице в соцсети Facebook пишет:
«Чудовищная мысль Пашиняна
Никол Пашинян на сегодняшней пресс-конференции высказал очень опасную, чудовищную мысль.
Он сказал, что мы потерпели поражение в 44-дневной войне, потому что в армии действовала «5-я колонна».
Зацикленность Пашиняна на том, чтобы избежать собственной политической, а возможно, и правовой ответственности приводит его к опасной точке.
Другими словами, выходит, что:
• проблема была не в проводимой опасной довоенной дипломатии, которая сделала возможной войну, а в армии, которая в результате дипломатического провала, была вынуждена сражать в неравном бою,
• проблема была не в неспособности Пашиняна управлять войной, остановить ее в нужный момент, а в армии или встроенной в нее «5-й колонне».
У Пашиняна задача "очищения" в глазах истории, общества и поколений, и я предполагаю, что в ближайшее время мы увидим "охоту на ведьм", чтобы "виновными" в позорном поражении оказались кто угодно, но не Пашинян.
Его, конечно, не интересует, что останется от армии после этого, и он будет игнорировать один легитимный вопрос: чем была 2,5 года занята власть, когда в армии развивалась "5-я колонна", или Пашинян не видел ее существования, когда за месяц до войны, в дни Тавушской авантюры, прославлял "вероломную" армию?
"5-я колонна" имеет адрес для Пашиняна, он "скромно" об этом умолчал, чтобы не отбирать хлеб у Хзмаляна или Шириняна».