Քաղաքական 11:42 09/04/2013
Միացյալ Նահանգները, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, խորապես հավատարիմ ԼՂ հակամարտության կողմերի հետ աշխատանքը շարունակելու գործընթացին և խնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության փոխխոսնակ Պատրիկ Վենթրելը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ:
Պետքարտուղարության կայքի համաձայն, ադրբեջանական հեռուստաընկերության լրագրողն ամերիկացի պաշտոնյայից հետաքրքրվել է, թե ԼՂ վերաբերյալ ինչ քննարկումներ են եղել պետքարտուղար Ջոն Քերիի և Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի միջև Ստամբուլում կայացած բանակցություններում:
«Չեմ կարող հստակ նշել, թե ինչ համատեքստում է հարցը քննարկվել պետքարտուղարի Թուրքիա կատարած այցի շրջանակներում, սակայն պետք է վերահաստատեմ, որ ԱՄՆ, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, խորապես հավատարիմ է ԼՂ հակամարտության կողմերի հետ աշխատանքը շարունակելու գործընթացին և խնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Մենք հավատում ենք, որ ուժի կիրառումը հակամարտության լուծման տարբերակ չի կարող լինել, և կոչ ենք անում կողմերին զերծ մնալ ուժի սպառնալիքի կիրառումից ...», - ասել է Վենթրելը:
Հարցին, թե կան արդյոք զարգացումներ հայ-թուրքական հարաբերություններում, Վենթրելն ասել է. «Այդ հարցը մենք պարբերաբար բարձրացնում ենք մեր թուրք գործընկերների հետ հանդիպումներում»:

In the world 12:18 09/04/2013
U.S. remains deeply committed to working with the sides to achieve a peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict, U.S. Department of State Acting Deputy Spokesperson Patrick Ventrell told a press briefing.
According to the U.S. Department of State official website, an Azerbaijani TV journalist asked Mr Ventrell what was discussed about the Nagorno-Karabakh conflict during the recent meeting between Secretary of State John Kerry and Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu in Istanbul.
Patrick Ventrell said, “Just to say that -- again I'm not aware exactly in what context that might have come up in the secretary's visit to Turkey, but to reiterate, the U.S. and you know we're a co-chair of the Minsk Group, we remain deeply committed to working with the sides to achieve a peaceful settlement to the conflict. So, we believe the use of force will not resolve the conflict, and we call upon all parties to refrain from the use, or threat of the use of force.”