Օրվա թեմա 10:15 04/08/2014
Օգոստոսի 3-ի դրությամբ ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում և հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տիրող իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են հայկական ուժերի դիրքեր ներթափանցելու և դիվերսիոն գործողություններ իրականացնելու փորձերը, հայկական ուժերի և խաղաղ բնակավայրերի գնդակոծությունները տարբեր տրամաչափի զենքերից:
Հայկական ուժերի պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդը հետ է շպրտվել` տալով մարդկային կորուստներ, բոլոր կրակահերթերը լռեցվել են: ՀՀ զինված ուժերի և ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները վստահորեն վերահսկում են իրավիճակը շփման գծի ամբողջ երկայնքով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կրկին հայտարարում է, որ ստեղծված իրավիճակն Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական և ռազմական ղեկավարության արկածախնդիր, ռազմական տեսանկյունից չհիմնավորված և վրեժխնդրությամբ տրամաբանված քաղաքականության արդյունքն է, որը հանգեցնում է իրենց իսկ ուժերի շրջանում մարդկային զգալի կորուստների:
«Ցավոք, նախորդ օրերի ընթացքում կորուստներ է ունեցել նաև հայկական կողմը: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն իր խորին ցավակցությունն է հայտնում մարտական գործողությունների ընթացքում իրենց կյանքը հերոսաբար Հայրենիքին նվիրաբերած բոլոր զինծառայողների հարազատներին և հայ հասարակությանը կոչ է անում ՀՀ զինված ուժերի հետ միասին վառ պահել նրանց հերոսական անունները, որոնց գործողությունների շնորհիվ է, որ հակառակորդն անհամեմատ ավելի շատ կորուստներ է կրել:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ափսոսում է երկուստեք կորուստների համար, որի ողջ պատասխանատվությունը մնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական և ռազմական ղեկավարության խղճին: Ինչպես միշտ, ադրբեջանական ղեկավարության համար սեփական զինվորների կյանքը ոչինչ չարժե:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հիշեցնում է, որ Ադրբեջանի ԶՈւ նման գործելակերպն ամբողջովին հակասում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում հակամարտության կարգավորման բանակցությունների ոգուն ու տրամաբանությանը և կրկին կոչ է անում ադրբեջանական կողմին` զերծ մնալ իրավիճակի հետագա սրմանն ուղղված քայլերից ու վրեժխնդրությամբ տրամաբանված գործողություններից: Հրադադարի խախտման ցանկացած դեպք այսուհետ ևս պատժվելու է ամենայն խստությամբ»,- ասվում է ՊՆ տարածած հայտարարության մեջ:

Region 12:39 04/08/2014
As of August 3 the situation on Karabakh – Azerbaijani contact line and Armenian – Azerbaijani state border remains tensed, informs the press service of the RA Defense Ministry.
The Azerbaijani forces continue their attempts of diversions and of invading the positions of the Armenian Forces as well as the bombardment of Armenian forces and peaceful dwelling places by different weapons.
As a result of the response of the Armenian Forces the rival has been pushed back with human losses, all the shootings have been silenced. The RA Armed Forces and the NKR Defense Army Units are surely controlling the situation on the border.
The RA Defense Ministry has once again confirmed that the given situation is the result of the Azerbaijani authority’s military and political venturesome, from the military point of view ungrounded and proven by the vengeance policy, which leads to human losses from their own side.
“Unfortunately the Armenian side has had losses too. The RA MoD expresses its condolences to relatives of all the soldiers who have dedicated their lives to their fatherland and calls on the Armenian society to keep them in their memories the names of those due to whom our rivel suffers major losses.
The RA MoD regrets for the losses of both sides the responsibility of which is on the conscious of the military policy of Azerbaijan. As usual it is obvious that the lives of the soldiers mean nothing for the Azerbaijani authorities.
The RA MoD reminds that the actions of the Azerbaijani Armed Forces contradict to the spirit and logic of the conflict settlement negotiations that are held in the frameworks of the OSCE Minsk Group. It also calls on the Azerbaijani side to refrain from situations which can escalate the future situation. Any case of ceasefire violation will be punished severely,” reads the statement of the RA MoD.