Տնտեսություն 16:35 04/11/2014
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն այսօր ընդունել է «Քարֆուր» (Carrefour) առևտրային ցանցի հայաստանյան գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Դը Նալին և մարքետինգի գծով տնօրեն Լոռեն Նազեին` Հայաստանում «Քարֆուր»-ի բացմանը վերաբերող հարցերը քննարկելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է ԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Ողջունելով հյուրերին` նախարարն ընդգծել է «Քարֆուր» ցանցային խանութի բացման կարևորությունը թե տեղական արտադրողների, և թե սպառողների համար:
«Հայաստանի գյուղատնտեսական մթերքներ արտադրողներն անհամբեր սպասում են Հայաստանում «Քարֆուր»-ի գործունեության սկզբին, քանի որ դրանով իսկ նրանց համար կստեղծվի նոր հնարավորություն իրենց արտադրանքն իրացնելու համար: Համոզված եմ, որ բացումից հետո «Քարֆուր»-ի հայաստանյան առևտրային ցանցը ոչնչով չի զիջի «Քարֆուր»-ի գործունեության եվրոպական մակարդակին», - նշել է նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Նախարարը նաև համոզմունք է հայտնել, որ «Քարֆուր»-ի մուտքը հայկական շուկա կնպաստի տեղական արտադրանքի որակի բարձրացմանն ու տեսականու ընդլայնմանը:
Իր հերթին ցանցի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Քրիստիան Դը Նալը տեղեկացրել է, որ ցանցի բացումը Հայաստանում նախատեսվում է 2015 թվականի հունվարի վերջին: Նրա խոսքով` «Քարֆուր» առևտրային ցանցում նախապատվությունը տրվելու է տեղական արտադրանքին, իսկ գյուղմթերքի 95 տոկոսը ձեռք է բերվելու անմիջապես հայ արտադրողներից: Այս կապակցությամբ նախարար Սերգո Կարապետյանը հույս է հայտնել, որ տեղական արտադրողների նկատմամբ կներկայացվեն ավելի մեղմ պահանջներ, իսկ ցանցի խանութների գնագոյացումը կիրականացվի ելնելով հայկական շուկայի առանձնահատկություններից:
Քրիստիան Դը Նալը նաև պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստան գործուղել համապատասխան մասնագետների` խորհրդատվություններ մատուցելու վերամշակող ճյուղի տարբեր ոլորտների ընկերություններին՝ արատադրանքի որակի և տեսականու հարցում:
Հանդիպման ավարտին նախարար Սերգո Կարապետյանն առաջարկել է առաջիկայում ստորագրել փոխըմբռնման հուշագիր: Նախարարը նաև խոստացել է նախքան ցանցի բացումը կազմակերպել «Քարֆուր»-ի ներկայացուցիչների հանդիպումը վերամշակող ընկերությունների հետ:

Экономика 18:29 04/11/2014
Министр сельского хозяйства РА Серго Карапетян сегодня принял генерального директора офиса торговой сети Carrefour в Армении Кристиана де Наля и директора по маркетингу Лорана Назе для обсуждения вопросов, касающихся открытия одноименного гипермаркета Carrefour в Ереване. Об этом сообщает пресс-служба Минсельхоза РА.
Министр подчеркнул важность открытия гипермаркета Carrefour в Армении как для местных производителей, так и для потребителей.
«Производители сельскохозяйственной продукции с нетерпением ждут начала деятельности компании Carrefour в Армении, так как у них появится возможность для реализации своей продукции. Уверен, что после открытия торговая сеть Carrefour в Армении ничем не будет уступать европейскому уровню ее представительств», – отметил С. Карапетян.
Глава Минсельхоза также выразил уверенность, что выход Carrefour на армянский рынок поспособствует росту качества местного производства и расширению ассортимента.
В свою очередь Кристиан де Наль сообщил, что открытие сети планируется в конце января 2015 года. По его словам, в торговой сети Carrefour отдадут предпочтение местному производству, а 95% сельскохозяйственной продукции намерены приобретать у армянских производителей. В связи с этим министр Серго Карапетян выразил надежду, что местным производителям будут предъявлены более мягкие требования, а политика ценообразования будет осуществляться с учетом особенностей армянского рынка.
По завершении встречи министр предложил в дальнейшем подписать меморандум о взаимопонимании. С. Карапетян также пообещал до открытия организовать встречу представителей Carrefour с перерабатывающими компаниями Армении.