Տարածաշրջան 19:25 26/01/2015
Ադրբեջանի կառավարությունը հրաժարվել է ԱՄՆ-ի հետ` Բաքվում նոր դեսպանատան կառուցման մասին նախկինում ստորագրված պայմանագրից: Որոշումն ընդունվել է Վաշինգթոնի կողմից Ադրբեջանի 2013-ի նախագահական ընտրության արդյունքները քննադատելուց անմիջապես հետո: Այս մասին ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալությանը հայտնել է սեփական դիվանագիտական աղբյուրներից մեկը:
Ինչպես նշվում է նյութում, 2014-ի ապրիլ-մայիս ամիսներին Պետքարտուղարության հրապարակած զեկույցում ասվում է, որ Բաքվում ամերիկյան դեսպանատան ներկայիս շենքը ողբալի վիճակում է՝ չնայած դեսպանության հուսահատ ջանքերին: «Ադրբեջանի կառավարությունը բազմիցս արգելափակել է դեսպանատան քայլերը դեսպանության համար նախատեսված նոր համալիր ստանալու ուղղությամբ»,- ասվում է զեկույցում:
Ըստ գործակալության` ինչպես հաղորդել է նույն աղբյուրը, Ադրբեջանի 2013-ի նախագահական ընտրությունների ընթացքում կատարված խախտումների, ինչպես նաև քաղաքացիական իրավունքների բնագավառում խստացված օրենսդրության մասին ամերիկյան քննադատությունները զայրացրել են երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի կառավարությանը: «Չնայած Ադրբեջանը որոշակի առաջընթաց է գրանցել տնտեսական բնագավառում, այնուամենայնիվ, մնացյալ ոլորտներում առկա են լուրջ խնդիրներ, հատկապես` քաղաքացիական հասարակության և մարդու իրավունքների հարցերում»,- նշված է փաստաթղթում:
Ինչպես գրում է «Թուրան»-ը, փաստաթղթում ընդգծվում է, որ ԱՄՆ-ի՝ Ադրբեջանի կառավարության պաշտոնատար անձանց հետ կառուցողական համագործակցության հաստատմանն ուղղված ջանքերն ընտրություններից հետո էլ ավելի են բարդացել նույնիսկ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում:
Հակաամերիկյան արշավն Ադրբեջանի իշխանությանը մասնատել է երկու ճամբարի. «Ազադլիգ»
Պետքարտուղարություն. ԱՄՆ-ն կոչ է անում Ադրբեջանի կառավարությանը հարգել իր քաղաքացիների իրավունքները
Դեսպան Կազլարիչ. Ադրբեջանը պետք է ազատի քաղբանտարկյալներին և լուրջ բանակցություններ վարի Հայաստանի հետ

Политика 17:06 26/01/2015
«Туран»: Власти Азербайджана блокируют строительство нового посольства США из-за критики президентских выборов
Правительство Азербайджана отказалось от подписанного ранее договора с США о строительстве нового американского посольства в Баку. Это произошло сразу после критики Вашингтоном итогов президентских выборов 2013 года в Азербайджане. Об этом азербайджанскому информационному агентству «Туран» сообщил информированный дипломатический источник.
Как отмечено в материале, после этого, в обнародованном отчете Госдепартамента за апрель-май 2014 года сказано, что нынешнее здание американского посольства в Баку в плачевном состоянии, несмотря на отчаянные усилия менеджмента, содержать его в нормальном состоянии. «Правительство Азербайджана неоднократно блокировало усилия посольства получить новое место под посольский комплекс», – говорится в отчете.
Согласно агентству, как сообщил тот же источник, американская критика нарушений в ходе азербайджанских выборов 2013 года, а также ужесточение законодательства в области гражданских прав, раздражало правительство Ильхама Алиева. «Хотя Азербайджан сделал некоторый прогресс в сфере экономических реформ, в других областях, остаются серьезные проблемы, и прежде всего в вопросах гражданского общества и прав человека», – отмечено в документе.
Как пишет «Туран», в документе подчеркнуто, что усилия посольства США наладить конструктивное сотрудничество с официальными лицами правительства Азербайджана затруднились после выборов даже в областях, представляющих взаимный интерес.
Washington Post включил фальсификацию выборов в Азербайджане в список «Худших идей 2013 года»
The New York Times: Власти Азербайджана шантажируют США сближением с Москвой
«The Wall Street Journal»: Подлая кампания властей Азербайджана против «Радио Свобода» носит антиамериканский характер
Азербайджанские СМИ: ЕС и Госдепартамент США уже готовятся ввести санкции в отношении чиновников из Азербайджана