Տարածաշրջան 19:25 26/01/2015
Ադրբեջանի կառավարությունը հրաժարվել է ԱՄՆ-ի հետ` Բաքվում նոր դեսպանատան կառուցման մասին նախկինում ստորագրված պայմանագրից: Որոշումն ընդունվել է Վաշինգթոնի կողմից Ադրբեջանի 2013-ի նախագահական ընտրության արդյունքները քննադատելուց անմիջապես հետո: Այս մասին ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալությանը հայտնել է սեփական դիվանագիտական աղբյուրներից մեկը:
Ինչպես նշվում է նյութում, 2014-ի ապրիլ-մայիս ամիսներին Պետքարտուղարության հրապարակած զեկույցում ասվում է, որ Բաքվում ամերիկյան դեսպանատան ներկայիս շենքը ողբալի վիճակում է՝ չնայած դեսպանության հուսահատ ջանքերին: «Ադրբեջանի կառավարությունը բազմիցս արգելափակել է դեսպանատան քայլերը դեսպանության համար նախատեսված նոր համալիր ստանալու ուղղությամբ»,- ասվում է զեկույցում:
Ըստ գործակալության` ինչպես հաղորդել է նույն աղբյուրը, Ադրբեջանի 2013-ի նախագահական ընտրությունների ընթացքում կատարված խախտումների, ինչպես նաև քաղաքացիական իրավունքների բնագավառում խստացված օրենսդրության մասին ամերիկյան քննադատությունները զայրացրել են երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի կառավարությանը: «Չնայած Ադրբեջանը որոշակի առաջընթաց է գրանցել տնտեսական բնագավառում, այնուամենայնիվ, մնացյալ ոլորտներում առկա են լուրջ խնդիրներ, հատկապես` քաղաքացիական հասարակության և մարդու իրավունքների հարցերում»,- նշված է փաստաթղթում:
Ինչպես գրում է «Թուրան»-ը, փաստաթղթում ընդգծվում է, որ ԱՄՆ-ի՝ Ադրբեջանի կառավարության պաշտոնատար անձանց հետ կառուցողական համագործակցության հաստատմանն ուղղված ջանքերն ընտրություններից հետո էլ ավելի են բարդացել նույնիսկ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում:
Հակաամերիկյան արշավն Ադրբեջանի իշխանությանը մասնատել է երկու ճամբարի. «Ազադլիգ»
Պետքարտուղարություն. ԱՄՆ-ն կոչ է անում Ադրբեջանի կառավարությանը հարգել իր քաղաքացիների իրավունքները
Դեսպան Կազլարիչ. Ադրբեջանը պետք է ազատի քաղբանտարկյալներին և լուրջ բանակցություններ վարի Հայաստանի հետ

Politics 18:21 26/01/2015
The Azerbaijani government has rejected the previously signed agreement with the US regarding the construction of a new US Embassy in Baku. This comes immediately after Washington criticized the Presidential elections in Baku in 2013, an informed diplomatic source told the Azerbaijani information agency “Turan.”
According to the article, the subsequent State Department report on April-May, 2014 stated that the present American embassy building in Azerbaijan is in poor condition despite the desperate attempts of the management to keep it in a normal state. “The Azerbaijani government has more than once cut off the attempts of the Embassy to get a place for the Embassy complex,” the report reads.
The American criticism of the Azerbaijani elections violations in 2013, as well as the toughening of the legislation in the sphere of human rights has annoyed the government of Ilham Aliyev, the article reports, referring to the same source. “Even though Azerbaijan has made some progress in the field of economic reforms, serious problems still remain in other spheres, and first of all in the field of civil society and human fights,” the document states.
As “Turan” notes, it’s emphasized in the document that the attempts of the US embassy to set up a constructive cooperation with the officials of the Azerbaijani government have been facing difficulties after the elections even in the fields of mutual interest.