Հասարակություն 11:50 29/04/2017 Հայաստան
2018-2020 թթ. միջնաժամկետ ծախսային ծրագրով նախատեսված է ՀՀ սոցիալ-ժողովրդագրական վիճակի բարելավման, այդ թվում զբաղվածության ապահովման նոր երեք ծրագրի ներդրում՝ ուղղված երիտասարդ մայրերի աշխատաշուկա մուտք գործելուն, երեխայի խնամքն աշխատանքին զուգահեռ կազմակերպելու հնարավորությունների մեծացմանը, ինչպես նաև աշխատաշուկայում նրանց մրցունակության բարձրացմանը: Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Նախարարն ասաց, որ դիտարկումների համաձայն, բարձրացել է ամուսնական, ընտանիքում երեխայի առաջին ծնունդի միջին տարիքը:
«Հասցեական ծրագրեր ենք նախատեսում դրանց վրա ներազդելու, մարդկանց մտածելակերպը, վարվելակերպը դրականորեն փոխելու ուղղությամբ»,- ասաց Ա. Ասատրյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ հաստատվել են զբաղվածության պետական ծրագրերի իրականացման կարգերում առաջարկվող փոփոխությունները: Առաջարկվող փոփոխություններով կբարձրանա զբաղվածության պետական ծրագրերի արդյունավետությունը՝ սահմանափակ ռեսուրսներով ավելի մեծ քանակությամբ շահառուների զբաղվածության ապահովման համար, ինչպես նաև կպարզեցվի զբաղվածության պետական ծրագրերի իրականացման բիզնես գործընթացները, և ծրագրերը կիրականացվեն մասնագիտական պետական կառույցների հետ համատեղ:
Առաջիկայում կստեղծվի աշխատանքի էլեկտրոնային բորսա, կձևավորվի տեղեկատվական հարթակ, որտեղ գործատուները կարող են առնչվել ոչ միայն աշխատաշուկայում անմրցունակ, այլև՝ բարձր որակավորում ունեցող և աշխատաշուկայում մրցունակ անձանց հետ, ովքեր զբաղվածության կենտրոններում հաշվառված չեն:

Экономика 17:37 29/04/2017 Армения
А. Асатрян: К 2020г. планируется изменение демографической ситуации и привлечение на рынок труда Армении молодых матерей
Согласно среднесрочной программе расходов на 2018-2020 гг., планируется повышение социально-демографических показателей Армении, в том числе обеспечение внедрения новых программ занятости населения, направленных на привлечение молодых матерей на рынок труда, увеличение возможностей по организации работы параллельно с уходом за ребенком, а также повышение их конкурентоспособности на рынке труда. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции министр труда и социальных вопросов РА Артем Асатрян.
По словам министра, согласно наблюдениям, повысился средний возраст вступления в брак и рождения первого ребенка.
«Планируется предпринять целевые программы для изменения данного показателя, менталитета, поведения людей в лучшую сторону», – отметил А. Асатрян.
Он также сообщил, что утверждены предложенные поправки касательно осуществления государственных программ занятости населения.
Предлагаемые изменения позволят повысить эффективность программ общественной занятости: для обеспечения занятости большого числа бенефициаров при ограниченных ресурсах, в том числе оптимизация бизнес-процессов для реализации программ занятости, которые будут осуществлены в партнерстве с государственными и специализированными организациями.
В ближайшее время будет создана электронная биржа труда: сформируется информационная платформа, где работодатели могут связываться не только с неконкурентоспособными людьми на рынке труда, но и с высококвалифицированными, конкурентоспособными специалистами, которые не стоят на учете в центрах занятости.