Իրավունք 12:28 11/09/2017 Աշխարհում
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կարգադրությամբ ներում է շնորհվել Իսրայելի, Ռուսաստանի քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին, ով Բաքվի դատարանի կողմից դատապարտվել էր 3 տարվա ազատազրկման: Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին՝ հղում անելով Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությանը:
«Ղեկավարվելով Ադրբեջանի Սահմանադրության 109-րդ հոդվածի 22-րդ կետով՝ որոշում եմ ընդունում Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Վալերիի Լապշինին ազատել պատժի հետագա կրումից», - ասվում է կարգադրության մեջ:
Նշվում է նաև, որ կարգադրությունն ուժի մեջ է մտնում ստորագրման օրվանից:
Հիշեցնենք, որ Արցախ այցելած Իսրայելի ու Ռուսաստանի քաղաքացի հանդիսացող բլոգերին ձերբակալեցին Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում, ապա հանձնեցին Բաքվին: Պատճառն այն է, որ  Արցախ այցելելուց հետո նրան արգելված էր այցելել Ադրբեջան, իսկ Լապշինը կարողացել էր մուտք գործել այդ երկիր Ուկրաինայի անձնագրով: Այս տարվա հուլիսի 20-ին ադրբեջանական դատարանի որոշմամբ  նա դատապարտվել է երեք տարվա ազատազրկման։

Право 12:21 11/09/2017 Регион
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о помиловании блогера Александра Лапшина, приговоренного бакинским судом к трем годам лишения свободы, передает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу азербайджанского президента.
Лапшин имеет, помимо российского, гражданство Израиля, официальные представители которого следили за процессом и оказывали консульскую поддержку соотечественнику.
Ранее адвокат блогера Эдуард Чернин сообщил РИА Новости, что Лапшин подал заявление об экстрадиции в Израиль.
«Руководствуясь статьей 109, пунктом 22 Конституции Азербайджана, принимаю решение освободить от дальнейшего отбывания срока гражданина Израиля Александра Валерьевича Лапшина», – говорится в тексте документа.