Սպորտ 15:24 12/10/2017 Հայաստան
Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի առաջատարներից Հարություն Մերդինյանն աշխարհի առաջնությունում նժույգթափեր վարժությունում 5-րդ տեղն է զբաղեցրել: ՀԱՕԿ պաշտոնական կայքը գրում է, որ նժույգի վարպետը գոհ է իր մրցելույթներից: Մարզիկն այս պարագայում ավելի շատ կարևորում է վարժության մաքուր կատարումը, քան զբաղեցրած տեղը.
«Մարզիչներս ասացին, որ իմ առջև դրված առաջադրանքը կարողացել եմ լավ կատարել: Ես նույնպես գոհ եմ: Ինձնից կախված ամեն բան արել եմ:
Որակավորման փուլում շատ երկար սպասեցինք վարժությունը կատարելուն, տեխնիկական խնդիրներ կային: Սառել էի, մի պահ քիչ էր մնում ընկնեի նժույգից: Բայց, երևի հենց լավ մարզավիճակում լինելու շնորհիվ կարողացա շտկել իրավիճակը, մեկ պտույտ կատարել ու շարունակել վարժությունը:
Սովորաբար ես երկար ժամանակ չեմ կարողանում լավ մարզավիճակում լինել: Մոտ 15-20 օր, հակառակ դեպքում՝ ուսերս, ձեռքերս սկսում են ցավել, երևի տարիքից է (ծիծաղում է,- խմբ.): Մրցումներին լրջորեն սկսում եմ պատրաստվել մեկ կամ մեկ ու կես ամիս առաջ:
Այժմ հիմնական նպատակս Տոկիոյում կայանալիք օլիմպիական խաղերն է: Չգիտեմ՝ որքանով կհաջողվի ուղեգիր ձեռք բերել: Առանձին գործիքների վրա ավելի բարդ է վարկանիշ վաստակելը, բայց պայքարելու եմ մինչև վերջ»,- աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ասել է Հարություն Մերդինյանը:

Спорт 15:40 12/10/2017 Армения
Один из лидеров сборной Армении по спортивной гимнастике – Арутюн Мердинян – на чемпионате мира стал пятым в упражнении махи на коне. Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
Арутюн Мердинян доволен своим выступлением. Спортсмен в данном случае считает чистоту выполненного упражнения важнее занятого места.
«Тренеры сказали, что я смог хорошо выполнить стоявшую передо мной задачу. Я тоже доволен. Сделал все зависящее от меня.
В квалификационном раунде мы долго ждали исполнения упражнения – были технические проблемы. Я замерз, и в один момент едва не упал с коня. Но, наверное, благодаря хорошей спортивной форме смог выправить ситуацию, сделать оборот и продолжить упражнение.
Обычно я не могу долгое время пребывать в хорошей форме. Примерно 15-20 дней, в противном случае плечи и руки начинают болеть. Вероятно, это связано с возрастом (смеется, - ред.). Серьезно начинаю готовиться к соревнованиям за 1-1,5 месяца до старта.
Сейчас главная цель – Олимпийские игры в Токио. Не знаю, удастся ли завоевать путевку. На отдельных снарядах набрать рейтинг труднее, но я буду бороться до конца», – сказал Арутюн Мердинян.