Հասարակություն 11:11 15/12/2017 Տարածաշրջան
Սիրիայում ծավալված ռազմական գործողությունների ակտիվ փուլում պարբերաբար տեղեկատվություն էր հաղորդվում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանն անդամագրված ադրբեջանցիների մասին:
Իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, նախօրեին Ադրբեջանի ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարություն է տարածել, համաձայն որի՝ այդ երկրում վերջին տարիներին 86 ահաբեկիչ է ձերբակալվել, իսկ ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԱԾ պետը նշել էր, որ շուրջ 1000 ադրբեջանցի (ԱՀ քաղաքացի) վերջին տարիներին Իրաքում և Սիրիայում ահաբեկչական խմբավորումների կազմում մասնակցել է տարբեր ահաբեկչական գործողությունների, որոնց մի մասը զոհվել է:
«Եթե տեսականորեն պատկերացնենք, որ Ադրբեջանը իրական քայլեր է ձեռնարկում, որպեսզի իր քաղաքացիներին զերծ պահի ահաբեկիչների հետ կապ ունենալու սպառնալիքից, ապա միևնույնն է նույնիսկ այդ երկրի պաշտոնական տվյալներով 1000 ադրբեջանցի ահաբեկչի գոյությունը արդեն լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի համար:
Ի դեպ, իրանական ԶԼՄ-ները պարբերաբար գրում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունները աչք են փակում այդ երկրում գործունեություն ծավալող վահաբիական ծայրահեղական խմբավորումների գործունեության վրա»,-գրում է նա:

Право 12:17 15/12/2017 Регион
Как сообщает на своей странице в социальной сети Facebook эксперт по вопросам Ирана Армен Исраелян, накануне, 14 декабря, Служба государственной безопасности  Азербайджана распространила заявление, указав, что в этой стране за последние годы были арестованы и осуждены 86 террористов.
Ранее, как напоминает Армен Исраелян, начальник Службы государственной безопасности Азербайджана сообщил, что порядка 1000 граждан этой страны состояли в незаконных вооруженных формированиях и террористических организациях в Сирии и Ираке за время конфликта в регионе, часть из примкнувших к террористам граждан Азербайджана погибли.
«Если теоретически представить, что Азербайджан предпринимает реальные шаги по защите своих граждан от угрозы связи с террористами, то все равно, уже наличие, по официальным данным Азербайджана, 1000 азербайджанских террористов  – уже серьезная угроза для региона.
Кстати, иранские СМИ периодически пишут, что власти Азербайджана закрывают глаза на деятельность радикальных группировок ваххабитского толка», – пишет эксперт.