Քաղաքական 13:31 24/09/2018 Հայաստան
«Լույս» դաշինքից Երևանի ավագանի կգնան Դավիթ Խաժակյանը, Անի Սամսոնյանը, Անի Խաչատրյանը։ Այս մասին հայտարարեց «Ելք» խմբակցության անդամ, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը «Ազատություն» ռկ-ի հետ հարցազրույցում։
Նրա խոսքով, «Լույս» դաշինքի ցուցակը գլխավորող արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը չի վերցնի Երևանի ավագանու անդամի մանդատը։
«Մեզ ավագանու անդամի երեք մանդատ է տրվել։ Ուզում եմ օգտվել այս առիթից ու շնորհակալություն հայտնել «Լույս» դաշինքին երևանցիների տված ձայների համար։ Այս ծանր պայմաններում, հետհեղափոխական պայմաններում... սա նորմալ ընտրարշավ չէր, էստրաօրդինար վիճակ էր երկրում։ «Լույս» դաշինքը, որ ստեղծվել է այս պայմաններում, 20-25 օր առաջ, կարելի է ասել Հայաստանում երրորդ ուժն է։ Մենք լուրջ հայտ ենք ներկայացրել։ Ես շնորհակալ եմ մեր քաղաքացիներին աջակցության համար, կարծում եմ, որ այս ձայները աճող, ոչ թե նվազով ձայներ են»,-ասաց Մարուքյանը։
ԿԸՀ հրապարակած նախնական տվյալների համաձայն, «Լույս» կուսակցությունների դաշինքը ստացել է ձայների  4,99 տոկոսը։

Политика 14:10 24/09/2018 Армения
Эдмон Марукян: Министр юстиции Армении Артак Зейналян откажется от мандата в Совете старейшин Еревана
От блока «Луйс» в Совет старейшин Еревана пойдут Давид Хажакян, Ани Самсонян, Ани Хачатрян. Об этом в интервью Радио «Азатутюн» («Свобода») сообщил председатель партии «Светлая Армения», депутат НС РА от фракции «Елк» Эдмон Марукян.
По его словам, возглавляющий предвыборный список блока «Луйс», министр юстиции РА
Артак Зейналян не возьмет мандат члена Совета старейшин Еревана.
«Нам предоставлено 3 мандата в Совете старейшин Еревана. Хотел бы воспользоваться данной возможностью и выразить благодарность ереванцам, проголосовавшим в пользу блока “Луйс”. В подобных тяжелых условиях, в постреволюционных условиях…это была не нормальная агитационная кампания, в стране царила экстраординарная ситуация.
Блок “Луйс”, сформированный в подобных условиях 20-25 дней назад, можно сказать, является третьей в Армении силой. Мы представили серьезную заявку. Я благодарен нашим гражданам за поддержку», – отметил Эдмон Марукян.
Согласно предварительным данным ЦИК РА, блок партий «Луйс» на внеочередных выборах в Совет старейшин Еревана получил 4,99% голосов.