Քաղաքական 11:15 02/10/2021 Հայաստան
«Վերջին շրջանում մեր երկրի շուրջ իրադարձությունները ձեռք են բերում մեծ անորոշություն և այդպիսով դառնում տագնապալի: Շատերը կասեն՝ ի՞նչ կարող է ավելի վատ լինել 44 -օրյա պատերազմից հետո:
Իհարկե,  պարտված պատերազմը, իր ձևաչափով, ուներ սահմանափակ, բայց որոշիչ բնույթ: Այն սկիզբ դրեց տարածաշրջանում աշխարհքաղաքական վերադասավորման ավելի մեծ, խորքային գործընթացին: Այս գործընթացում քառյակի`Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Իրանի և Արևմուտքի (կարդացեք Միացյալ Նահանգներն ու ԵՄ -ն) հավակնությունները պետք է բավարարվեն:
Պետք է հստակ հասկանալ, որ ընդամենը երեք պետությունների՝ Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի հաշվին, կկազմվի Հարավային Կովկասի աշխարհքաղաքական քարտեզի նոր կոնֆիգուրացիա, որը կբավարարի բոլորին: Այդ որոշումները ծնվում են ծանր և ցավոտ, բայց դրանք սովորաբար կազմվում են ավելի երկար պատմական հեռանկարի համար՝ 50, 100 կամ ավելի տարի, իսկ լոկալ պատերազմներն ու հակամարտությունները որոշում են դասավորությունը ավելի կարճ ժամանակահատվածի համար:
Այս դժվարին գործընթացում է, որ կարևոր է ցույց տալ պրագմատիզմ, խոհեմություն, ընկերներին չկորցնելու և նոր դաշնակիցներ գտնելու ունակություն՝ սեփական ազգային շահերն առաջ մղելու համար:  Բայց գլխավորն այն է, որ սեփական ժողովրդին դարձնես քո հիմնական դաշնակիցը կամ ուղեկիցը, կարողանաս հասնել հանրային կոնսենսուսի: Հարևանների հետ խաղաղություն չի կարող լինել, եթե չկա խաղաղություն սեփական երկրում:
Պրոցեսները մեր շուրջը գնում են սրընթաց՝ մենք չունենք վերակազմավորվելու,վերականգնվելու և դադարի ժամանակ։ Մեզ դա չեն տալու։ Բայց մյուս կողմից այնպես չէ, որ խոշոր խաղացողները շահագրգռված եմ մեր պարտությամբ և կամ գործելու են մեր շահերի դեմ։
Այս պայմաններում, ո՞րն է մեր անելիքը, մեր՝ հընթացս ուժեղացման ռեսուրսը.
- Հաղթահարել պարտվածի հոգեբանությունը։ Ակտիվ աշխատել դաշնակիցների, հարևանների և խոշոր խաղացողների հետ՝ պարտվածի հոգեվիճակը հաղթահարած։
- Պատրաստ լինել մեր ներսում հանրային կոնենսուսի։ Պատրաստ լինել՝ վերանայելու ներքին օրակարգը, պատրաստ լինել վերանայել շատ մոտեցումներ երկրի ներսում։
- Կտրուկ ուժեղացնել հայկական աշխարհի գործոնը։ Դա լուրջ, ծանրակշիռ գործոն է, եթե աշխատում ես գրագետ ու բոլոր ռեսուրսներն ու կապերը օգտագործելով»։

Политика 12:21 02/10/2021 Армения
Депутат Национального Собрания от фракции альянса «Армения», бывший вице-премьер РА Армен Геворкян в своем телеграмм-канале пишет:
«Дорогие друзья!!
События вокруг нашей страны в последнее время приобретают характер неопределенности и этим самым становятся тревожными. Многие могут сказать, что может быть еще хуже после 44-дневной войны. Но может быть.
Проигранная война по своему формату имела ограниченный, но определяющий характер. Она запустила более масштабный, глубинный процесс геополитического передела в регионе. В этом процессе должны найти удовлетворение амбиции четырёх - России, Турции, Ирана и Запада (читай США и ЕС вместе).
Нужно четко понимать, что за счет как раз трех государств - Армении, Грузии и Азербайджана - будет составлена устраивающая всех новая конфигурация геополитической карты Южного Кавказа. Эти решения рождаются тяжело и болезненно, но составляются, как правило, на более долгую историческую перспективу - 50, 100 и более лет, а локальные войны и конфликты определяют расклад на более короткий срок.
Именно в этом тяжелом процессе важно проявлять прагматизм, расчетливость, способность дружить и находить новых союзников для продвижения собственных национальных интересов. Но главное сделать своим основным союзником или сподвижником собственный народ, уметь сформировать общественный консенсус в главном. Не может быть мира с соседями, если нет мира внутри собственной страны.
Процессы вокруг нас идут быстро, у нас нет времени реорганизовываться, восстанавливаться, останавливаться. Нам его не дадут. Но, с другой стороны, это не тот случай, когда крупные игроки заинтересованы в нашем глобальном поражении или будут действовать против наших интересов.
В чем заключается наша задача, наш ресурс укрепления ?
- Преодолеть психологию проигравшего. Активно работать с союзниками, соседями и крупными игроками, преодолевая психологическое состояние проигравшего.
- Быть готовым к общественному консенсусу внутри. Быть готовым пересмотреть внутреннюю повестку дня, быть готовым пересмотреть многие подходы внутри страны.
- Резко усилить фактор армянского мира. Это серьезный, весомый фактор, если грамотно работать, важно задействовать все ресурсы и связи».