Քաղաքական 13:55 13/12/2011
Թուրքական «Hurriyet» օրաթերթը մի քանի հարցով դիմել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավոր տկն Վալերիա Բոյերին` կապված Հայոց ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրինագծի` կրկին օրակարգ գալու հետ:
Այդ օրինագիծը հեղինակած Բոյերը վստահություն է հայտնել, որ այս անգամ (դեկտեմբերի 19-ին) խորհրդարանը կվավերացնի այն:
Նա պարզաբանել է, որ 2006 թվականին ներկայացված և ձախողված այդ բանաձևը սահմանադրության հետ որոշակի հակասություններ ունենալու ռիսկ էր պարունակում, այդ իսկ պատճառով մշակումների է ենթարկվել: Ներկայիս տեսքով լրիվ համահունչ է երկրի մայր օրենքին և եվրամիության նորմերին:
Ի պատասխան «Hurriyet»-ի այն հարցին, թե Թուրքիան էլ իր խորհրդարանում կարող է քննարկման դնել տասնամյակներ առաջ Ալժիրում ֆրանսիացի զինվորների կատարած գործողությունները, Բոյերը նախ հիշեցրել է իր ալժիրական ծագման մասին, ապա հավելել, որ Ալժիրում երբեք ցեղասպանություն չի իրականացվել, եղել է պայքար գաղութատիրության դեմ, և 1962-ին էլ հռչակվել է Ալժիրի անկախությունը:
Իսկ թուրքական կողմի այն նկատառմանը, որ այդ բանաձևի ակտուալացումը պայմանավորված է Ֆրանսիայում կայանալիք 2012-ի նախագահական ընտրությունների հետ, պատգամավոր Բոյերը հստակ ասել է. «Աջերը կգան իշխանության, թե ձախերը, կապ չունի, Ֆրանսիայի համոզմունքն է, որ Հայոց ցեղասպանության հերքումը հանցագործություն է: Եթե Ֆրանսիան ճանաչել է 1915-ի իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն, ուրեմն հարկ է, որ պատժի դա ժխտողներին»:

Politics 14:11 13/12/2011
Turkish “Hurriyet” daily has requested French MP Ms. Valerie Boyer, who authored Armenian Genocide denial bill. French MP has expressed confidence that this time (on December 19) French Senate will approve the bill.
According to the MP the failed bill in 2006 was risky to have some conflict with the constitution; hence the new version, which is now in line with the country’s constitutions and EU norms, has been drafted.
Asked that Turkey can push in its Parliament a document concerning French militia activities in Algeria decades ago, Ms. Boyer has first reminded of her Algerian origin, and highlighted that it wasn’t genocide in Algeria but a fight against colonial system and that in 1962 Algeria declared its independence.
Turkish media claimed the document could be modernized depending on the forthcoming French presidential election results, Ms. Boyer said: “It doesn’t matter who will rule – the rights, or the lefts, France thinks Armenian Genocide is a crime. If France has recognized events in 1915 as genocide, it’s necessary to punish those who will deny it.”