Քաղաքական 12:45 15/01/2013
Հայ - վրացական հարաբերությունները բարձր մակարդակի հարաբերություններ որակել չի կարելի՝ կան շատ ոչ հղկված հարցեր տնտեսական և մշակութային ոլորտներում, բացի այդ՝այն ռազմավարական հարաբերություններ է զարգացնում Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ: Նման կարծիք հայտնեց վրացագետ Հայկազուն Ալվրցյանը:
Նրա խոսքով՝ Վրաստանի նման քաղաքականությունը նույնիսկ վտանգ է ներկայացնում Հայաստանի համար՝ քանի որ մեր երկրի ցանկացած մեկուսացում՝ թե նավթամուղի, թե երկաթգծերի շինարարությունը, իրականացվում են Թբիլիսիի համաձայնությամբ:
Նրա խոսքով՝ բարիդրացիական հարաբերությունները ստվերվում են նաև հակահայկական քարոզչությամբ, որը գրեթե հավասարվում է թուրք-ադրբեջանականի:
Ինչ վերաբերվում է Ջավախքին՝, ապա, ըստ Հայկազուն Ալվրցյանի՝ Հայաստանի Հանրապետությունը Վրաստանի նեքին գործերին որևէ միջամտություն չի անում, բայց ունի այդ իրավունքը՝ որպես պատմական հայրենիքի մի մաս: «Հայկական իշխանությունները 22 տարվա ընթացքում Ջավախքում որևէ քայլ չեն անում, իսկ վրացական իշխանությունները օգտվում են դրանից և շարունակում են անտեսել միջազգային պայմանավորվածությունները», - ասաց նա:
Ըստ բանախոսի՝ Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի գալը Հայաստան երկկողմ հարաբերություններում էական բան չի կարող փոխել:

Region 14:29 15/01/2013
Armenian-Georgian relations cannot be described as high level because there are many unsolved issues in economic and cultural areas, besides, Georgia develops strategic relations with Turkey and Azerbaijan, Georgian studies expert Haykazun Alvrtsyan told a news conference in Yerevan.
According to him, such policy of Georgia even poses danger for Armenia because any isolation of our country connected with construction of oil pipeline and railways are implemented with the consent of Tbilisi.
Anti-Armenian propaganda of Georgia also casts a shadow on good neighborly relations between Armenia and Georgia, said the expert.
As for Javakhk, according to Mr Alvrtsyan, “the Armenian authorities have been taking no action in Javakhk for 22 years, while the Georgian authorities take advantage of this fact and continue disregarding the international commitments.”
Georgian Prime Minister Bidzina Ivanishvili’s visit to Armenia cannot have a significant impact on the bilateral relations, the Georgian studies expert concluded.