Իրանական կայք. Ադրբեջանի պետական ԶԼՄ-ները խեղաթյուրում են Իրանի պատմությունը
Ադրբեջանի պետական ԶԼՄ-ները խեղաթյուրում են Իրանի պատմությունը: Այդ մասին նշված է իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքում թողարկված հոդվածում:
Տեղեկատվության համաձայն՝ ադրբեջանական «AzTv» հեռուստաալիքով հեռարձակված հաղորդումներից մեկում իրանցի թյուրքալեզու ազարիներով բնակեցված տարածքները ներկայացվել են «Հարավային Ադրբեջան» կեղծ անվամբ:
Շարունակելով թեման՝ իրանական աղբյուրը հավելում է. «Ադրբեջանի պետական հեռուստատեսությունը, խեղաթյուրելով պատմությունը, նշել է, թե Գյուլիստանի և Թուրքմենչայի պայմանագրերի կնքումից հետո իբր «պատմական Ադրբեջանը» բաժանվել է երկու մասի՝ «Հյուսիսային Ադրբեջանի» և «Հարավային Ադրբեջանի»:
Նկատենք, որ իրանցի պատմաբանները և վերլուծաբանները իրենց հոդվածներում ներկայիս Ադրբեջանի Հանրապետության մասին խոսելիս հաճախ այն անվանում են Արան և, անդրադառնալով Ադրբեջան պետության ստեղծման թեմային, մասնավորապես նշում են. «Ներկայիս Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքն իրականում այլ պատմական անուն է ունեցել:
Թուրքմենչայի և Գյուլիստանի պայմանագրերի համաձայն` Արաքսից հյուսիս ընկած շիաբնակ տարածքներն Իրանից անջատվում և անցնում են Ռուսական կայսրության տիրապետության տակ: 1911թ. Բաքվում հիմնվում է Մուսավաթական կուսակցությունը, որի հիմնադիրներ Ռասուլ Զադեն, Քազեմ Զադեն և Շարիֆ Զադեն, պանթուրքիստական գաղափարներից ելնելով, հովանավորվում էին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից, իսկ արդեն 1918թ.-ին առաջին անգամ Արան և Շիրվան տարածքներում հռչակվում է մի պետություն, որը կրում է «Ադրբեջանի Հանրապետություն» շինծու անունը:

Политика 15:51 06/03/2013
Государственные СМИ Азербайджана искажают историю Ирана. Об этом говорится в статье, опубликованной на иранском сайте «аранньюз.ир».
Согласно информации, в одной из телепередач, транслируемых в эфире азербайджанского телеканала «AzTv», территории, населенные иранскими тюркоязычными азари, были названы «Южным Азербайджаном».
Продолжая тему, иранский источник добавляет: «Государственное телевидение Азербайджана, искажая историю, отметило, что после подписания Гюлистанского и Туркменчайского договоров якобы «исторический Азербайджан» был разделен на две части -«Северный Азербайджан» и «Южный Азербайджан».
Отметим, что иранские историки и аналитики, ссылаясь на историю создания современного Азербайджана, часто называют его Аран, и, затрагивая тему создания государства Азербайджан, в частности отмечают: «Территория нынешней «Республики Азербайджан» на самом деле имела другое историческое название. Согласно Туркменчайскому и Гюлистанскому договорам, территории к северу от реки Аракс, заселенные шиитами, отошли России. В 1911 году в Баку была основана Мусаватистская партия, основатели которой Расул Заде, Казем Заде и Шариф Заде были сторонниками пантюркизма и спонсировались Османской Турцией, а уже в 1918 году впервые на территориях Аран и Ширван было провозглашено государство, которое носит искусственное название «Республика Азербайджан»».