Քաղաքական 14:50 18/07/2014
«Մենք ցնցված ենք տեղի ունեցած ողբերգությամբ՝ քաղաքացիական ինքնաթիռի կործանմամբ, որի հետևանքով 298 մարդ է զոհվել։ Մեր վշտակցությունն ենք հայտնում բոլոր անմեղ զոհերի հարազատներին, բոլոր այն երկրներին, որոնց քաղաքացիները ողբերգության հետևանքով կորցրել են իրենց կյանքը։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահը՝ հայ ժողովրդի անունից, արդեն ցավակցան հեռագրեր է հղել Մալազիայի և Նիդերլանդերի ղեկավարներին»,- ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ պատասխանելով news.am-ի հարցին, թե՝ «ո՞րն է արտգործնախարարության արձագանքը երեկ Ուկրաինայի հարավ-արևելքում տեղի ունեցած ավիավթարի վերաբերյալ»:
Ի պատասխան այն հարցին, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանեք տեղեկությունները, որ ինքնաթիռը կործանվել է հրթիռակոծության հետևանքով, նա ասել է. «Ավիավթարի պատճառների վրա լույս կարող է սփռել միայն միջադեպի համապարփակ քննությունը։ Հայաստանը մշտապես դատապարտել է և շարունակում է բացարձակապես անընդունելի համարել ուժի կիրառումը և ուժի գործադրման սպառնալիքը քաղաքացիական օդանավերի նկատմամբ»։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Ուկրաինայի տարածքում, ռուսական սահմանին մոտ խոշոր ավիաաղետ է տեղի ունեցել. մալայզիական ավիաընկերությանը պատկանող Բոինգ 777-ը, որը Ամստերդամ-Կուալա-Լումպոր չվերթն է իրականացնելիս եղել, մուտք գործելով ՌԴ օդային տարածք, սկսել է իջնել, ինչի արդյունքում նրան Ուկրաինայի տարածքում հայտնաբերել են այրվելիս: Ինքնաթիռի ընկնելու հետևանքով զոհվել է 295 մարդ՝ 15-ն անձնակազմի անդամներ են եղել, 280-ը՝ ուղևոր:

Политика 15:13 18/07/2014
«Мы потрясены произошедшей трагедией – крушением гражданского самолета, повлекшим смерть 298 человек. Выражаем соболезнования родным и близким всех невинных жертв, всем тем государствам, граждане которых погибли вследствие трагедии. Президент Республики Армения от имени армянского народа уже направил соболезнования руководителям Малайзии и Нидерландов», – заявил в интервью News.am пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, комментируя реакцию МИД республики по поводу крушения самолета Boeing 777 малайзийских авиалиний в Украине.
Комментируя сведения о том, что самолет был сбит в результате ракетного обстрела, Тигран Балаян подчеркнул: «Только всеобъемлющее расследование может пролить свет на причины крушения. Армения всегда осуждала и продолжает считать совершенно неприемлемым применение силы или угрозу применения силы в отношении гражданских воздушных судов».
Напомним, накануне, 17 июля, стало известно о крушении на востоке Украины самолета Boeing 777 малайзийских авиалиний, который летел из Амстердама в Куала-Лумпур. На борту лайнера находились 298 человек, в том числе 15 членов экипажа. Выживших в авиакатастрофе нет. Киевские власти обвинили в катастрофе ополченцев самопровозглашенной Донецкой народной республики, а те заявили, что у них нет вооружения, способного сбить пассажирский самолет на высоте 10 километров.
На борту разбившегося в Украине авиалайнера Malaysia Airlines находились 100 специалистов по борьбе со СПИДом