Քաղաքական 13:50 30/10/2015
Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը կարևոր փաստաթուղթ է: Այն փաստաթուղթն է, որի վերաբերյալ մեծ շահարկումներ չպետք է լինի: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց ՀՀԿ-ական պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը:
«Ես համաձայն չեմ, որ ասում են քաղաքականությունը մի կողմ դնենք, սա օրենք է: Ոչ այս փաստաթուղթը բոլոր բաղադրիչները ներառում է իր մեջ»,-նշեց պատգամավորը:
Նրա խոսքերով՝ այսօր շատ ոլորտներում արմատական փոփոխությունների կարիք կա, իսկ առանց սահմանադրության փոփոխության հնրավոր չեն արմատական փոփոխություններ:
Ինչ վերաբերում է պառլամենտական համակարգին, նա նկատեց, որ այդ համակարգն էլ ունի իր թերություններն ու առավելությունները, սակայն այս համակարգն անհրաժեշտ է՝ մեր այսօրվա խնդիրները լուծելու համար. «Այս համակարգը թույլ է տալիս ավելի ճկուն լինել արտաքին քաղաքականության մեջ, տնտեսության մեջ»:
«Ոչ»-ի կոմնակից «Քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Սոս Գիմիշյանի կարծիքով էլ, նոր սահմանադրությունը որևէ խնդրի լուծում չի տալու:
«Ոնց կարելի է հավատալ, որ իշխանությունն իր իրավունքներից ու լիազորություններից հրաժարվելու է»,-հավելեց Գիմիշյանը:

Политика 16:45 30/10/2015
Проект изменений в Конституцию Армении – важный документ, и вокруг него не должно быть спекуляций. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил депутат от фракции правящей Республиканской партии Армении Лерник Алексанян.
«Я не согласен с тем, что нужно отложить политику в сторону и рассматривать этот документ лишь как закон. Данный документ включает в себя все компоненты», – сказал депутат.
По словам Лерника Алексаняна, сегодня во многих сферах ощущается необходимость в коренных изменениях, а без конституционных реформ эти изменения невозможны.
Что же касается предлагаемого проектом изменений в Конституцию РА перехода к парламентской модели государственного управления, Лерник Алексанян отметил, что у данной модели есть как преимущества, так и недостатки. Однако, по его словам, парламентская модель в Армении необходима для решения актуальных проблем.
«Эта модель позволяет проявить большую гибкость во внешней политике, экономике», – подчеркнул он.
В свою очередь лидер партии «Христианско-народное возрождение», которая поддерживает выступающий против конституционных реформ фронт «НЕТ», Сос Гимишян выразил мнение, новая Конституция не решит каких-либо проблем.