Հասարակություն 10:40 24/11/2015 Հայաստան
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը արտաքին լուսավորության նոր նախագիծն են իրականացրել` համայնքային զարգացմանն ուղղված «Այլընտրանքային էներգիա» համատեղ ծրագրի շրջանակում: Այս անգամ լուսավորության 37 կետից բաղկացած լուսադիոդային (LED) համակարգ է տեղադրվել Վայոց Ձորի մարզի Գնիշիկ և Մոզրով գյուղերում, որոնք գտնվում են Նախիջևանի սահմանից մոտ 1 կմ հեռավորության վրա: Այս մասին հայտնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Համակարգի գործարկմանը ներկա են եղել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Գնիշիկ համայնքի ղեկավար Արա Լևոնյանը, համայնքի բնակիչներ:
Գնիշիկ համայնքը՝ բաղկացած  Մոզրով և Գնիշիկ գյուղերից, ունի մոտ 250 բնակիչ: Համայնքը հատկապես հայտնի է իր կարևոր պատմամշակութային արժեքներով և հարուստ բնությամբ: Այստեղ հայտնաբերվել են 4-5-րդ դարերի խաչքարեր, մատուռներ, դամբարաններ, բազմաթիվ քարանձավներ, եկեղեցիներ՝ կառուցված 9-13-րդ դարերում: Շրջակայքի յուրահատուկ աշխարհագրական դիրքը նպաստել է  բուսական և կենդանական աշխարհի ձևավորմանը, որն իր ինքնատիպությամբ առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի` համալրելով Հայաստանի բնության հատուկ պահպանվող տարածքների համակարգը: Շրջակա տարածքը միջանցք է Կարմիր գրքում գրանցված այնպիսի կենդանատեսակների համար, ինչպիսիք են հայկական մուֆլոնը, բեզոարյան այծը, գորշ արջը, լուսանը, կովկասյան հովազը:
Չնայած տեղանքի կարևորությանը` որպես զբոսաշրջության և մշակութային կենտրոն, համայնքի մի մասը երբեք չի ունեցել արտաքին լուսավորություն, իսկ մյուս մասը՝ գրեթե 30 տարի: Ծրագրի շնորհիվ համայնքի բնակելի հատվածը գրեթե ամբողջությամբ ապահովվել է լուսավորության համակարգով:
«Փողոցային լուսավորությունն առանցքային ենթակառուցվածք է, համայնքային կյանքի անհրաժեշտ նախապայման, որից տեղում ռեսուրսների անբավարար լինելու հետևանքով ամբողջությամբ զուրկ են բազմաթիվ գյուղեր: Փողոցային լուսավորություն ունենալը շռայլություն է դարձել: Մենք ցանկանում ենք, որ գյուղաբնակ մեր հայրենակիցները գիշերային ժամերին ևս ապահով զգան տանից դուրս գտնվելիս: Լուսադիոդային լամպերը զգալիորեն նվազեցնում են փողոցային լուսավորության ծախսերը, հետևաբար նաև՝ թեթևացնում համայնքային բյուջեի վրա դրվող ֆինանսական բեռը: Խնայված միջոցները կարող են օգտագործվել գյուղի համար ավելի կարևոր ծախսերը հոգալու համար»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Մեկ համայնքում միավորված Մոզրով և Գնիշիկ գյուղերը մշտապես եղել են ընկերության ուշադրության կենտրոնում: Ի հեճուկս ներդրումների վերադարձելիության սկզբունքին, 2013 թվականին այս նոսր բնակեցված գյուղերի մոտակայքում տեղակայվել է 3G բազային կայան, որպեսզի այս և հարակից գյուղերին հնարավորություն տրվի օգտվելու 3G ծառայություններից: Գյուղի դպրոցն ապահովվել էր բարձր արագության 3G/Wi-Fi ինտերնետ հասանելիությամբ, որն առ այսօր տրամադրվում է անվճար հիմունքներով:
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը չափազանց կարևոր են համարում բնության պահպանության գործում նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառումը՝ ի նպաստ շրջակա միջավայրի պահպանության, էներգախնայողության բարձրացման և համայնքային զարգացման:

Society 11:57 24/11/2015
The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS presented the outcomes of yet another initiative implemented in the frames of the joint Alternative Energy Project. A street lighting system has been installed with 37 LED lights in borderland villages of Gnishik and Mozrov, Vayots Dzor region that is only about 1 km away from Nakhijevan border. VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, FPWC Founder Ruben Khachatryan, Head of Gnishik community Ara Levonyan and community residents, attended the launching event, according to the press service of VivaCell-MTS.
Gnishik community includes Mozrov and Gnishik villages, and has a population of 250. The community is known for its rich historical and cultural heritage and unique nature.  4-5-th century khachkars, chapels, shrines, numerous caves and 9-13th century churches can be found on the territory. The geographical location of Gnishik is favorable for its unique and rich biodiversity that has been included in the specially protected areas of Armenia. Gnishik is a migration corridor for Armenian mouflon, Bezoar goat, Caucasian brown bear, Caucasian leopard and other wildlife animals included in the Red List of Threatened Species of Armenia.
Despite the significance of the location as a touristic and cultural center, part of the community had never had a street lighting system, and the other part had not had outdoor lighting for around 30 years. Owing to the implemented project, the populated area of the community has been provided with street lighting.
“Street lighting is an essential infrastructure, a necessary prerequisite of community life that many villages, with insufficient local resources, completely lack. Affording street lighting has become a sort of luxury. We want our compatriots living in the villages feel comfortable in the streets even at night hours. LED lamps will significantly reduce the expenditures on street lighting, and will not be an additional burden on the community budget. The amounts that can be saved can be spent on more important items necessary for the village,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Mozrov and Gnishik, united into one community, have been always in the focus of attention of the company. In spite of the Return on investment concept, an additional 3G station has been installed in this under-populated village in 2013, in order to give these and neighboring villages with access to 3G services. The school of the village was provided with access to fast internet over 3G/Wi-Fi router and still enjoys internet free of charge.
The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and its General Partner VivaCell-MTS attach great importance to the use of innovative technologies in the environmental protection initiatives that promote nature conservation, energy efficiency, as well as community development.